KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı
ÜROLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Tarkan Soygür

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Çocuk hastalarındaki üriner ve genital sistem patolojilerinin tamamen farklı bir yaklaşım gerektirmesi, sadece bu hastalar ile ilgilenen uzmanlara olan ihtiyaç ve ayrıca bu hastalıkların tanı, takip ve tedavisi için özel bir eğitim alınması gerekliliği nedeni ile tüm gelişmiş ülkelerdeki seyre paralel olarak, 2003 yılı başında, Üroloji Anabilim Dalına bağlı olarak, Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı kuruldu.

Bilim Dalının ilk ve kurucu başkanı Prof. Dr. Nihat Arıkan idi. 2005 yılından bu yana da Bilim Dalı Başkanlığı görevini ben sürdürüyorum.

2003 yılından önce de, çok uzun süreler ayrı bir birim şeklinde çalışan Çocuk Ürolojisi ekibinin bu uzun zaman zarfında edindiği bilgi, beceri ve tecrübeler bilim dalının son derece hızlı bir ilerleme göstermesine yardımcı olmakta.

Bugün Türkiye’nin önde gelen 3-4 çocuk ürolojisi bilim dalı arasında gösterilen bilim dalımızda, yenidoğan döneminden başlamak üzere, tüm üriner ve genital sistem hastalıkları tanı alıp tedavi edilebilmekte, major rekonstrüksiyon gerektiren alt üriner sistem bozukluklarına gerekli cerrahi müdahaleleri yapabilmekteyiz.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Aslında Çocuk Ürolojisi eğitimi ABD’de ve birçok Avrupa ülkesinde “fellowship”lik şeklinde yani bir çeşit üst ihtisas/yan dal olarak verilmekte. Ancak, ülkemizde yan dal uzmanlık tüzüğünün henüz netlik kazanmamış olması bu duruma olanak vermemekte. Bu nedenle kuruluş tarihimiz olan 2003 yılından itibaren, Üroloji Anabilim Dalına bağlı uzmanlık eğitimi alan 2 araştırma görevlisi 3’er aylık rotasyonlar halinde Çocuk Ürolojisi Bilim Dalında çalışmaya başladılar.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu anda bir doçent ve bir uzman doktordan oluşan iki kişilik bir ekibiz.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Sadece çocuk ürolojisi hastalarına bakan 2 servis ve 1 poliklinik hemşiremiz bulunmakta. Ayrıca ürodinami ve ESWL teknisyenlerimiz mevcuttur. Ancak gerektiği durumlarda Üroloji Anabilim Dalı hemşire ve personelleri bize ciddi anlamda destek olmaktalar. Benzer şekilde ameliyathane hemşire ve personelleri konusunda da Anabilim Dalımızdan önemli destek almaktayız.

Eğitim programınız nedir?
Üroloji Anabilim Dalı ve birlikte Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı, 2006 yılında EBU\'ya (Avrupa Üroloji Board\'ı) akredite oldu. Bu durum zaten çekirdek asistan eğitim programının Avrupada kabul edilen normlar içinde olmasını zorunlu kılmakta.

Bilim Dalımıza gelen üroloji araştırma görevlileri cerrahi eğitimlerinin yanı sıra, pediatrik ürodinami ve ESWL konusunda tecrübe kazanmakta, düzenli yapılan multidisipliner çocuk ürolojisi-nefrolojisi ve radyoloji toplantılarına katılmaktalar. Ayrıca Bilim Dalı içerisinde seminer çalışmaları, güncel literatür ve olgu tartışmalarına iştirak etmekteler.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Tamamen çocuk hastalar için bir bölüm halinde ayrılmış 8 yatağımız bulunuyor. Bu bölüm geçen sene yapılan bağışlarla elden geldiğince yenilenerek, çocukların ebeveynleri ile birlikte mümkün olduğunca rahat kalabilecekleri hale getirildi.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Yıllık bin 600 civarında poliklinik hastamız olmakta.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Üroloji Anabilim Dalı içerisinde yerleşmiş olduğumuz için, 3 kişilik ekip halinde nöbet tutan üroloji araştırma görevlileri çocuk hastaları da takip ediyor. Ayrıca uzman arkadaşımız da sürekli icapçı oluyor. İlk yıl üroloji araştırma görevlilerinin aylık nöbet sayısı 12-13 civarında değişmektedir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Daha önce de belirttiğim gibi çekirdek eğitim programımız Avrupa Üroloji Board’ının akredite etmiş olduğu bir program olup, detaylı bir kitapçık halinde bulunmakta. Ayrıca düzenli doldurulan araştırma görevlisi karnelerimiz mevcut.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Üroloji Anabilim Dalına bağlı 2 araştırma görevlisi 3’er aylık rotasyonlar halinde Çocuk Ürolojisi Bilim Dalında çalışmakta. Üroloji Anabilim Dalına rotasyona gelen Çocuk Cerrahisi araştırma görevlileri de rotasyonlarını Çocuk Ürolojisi Bilim Dalında yapmaktalar. Ayrıca başka birçok kurumdan da üroloji uzmanları eğitim amacı ile kısa süreli (2-3 ay) periyotlarla bölümümüzü ziyaret etmekteler.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Çocuk Ürolojisi Bilim Dalında kurulduğu günden bu güne kadar (4 yıllık süre) A ve B grubu yurt dışı dergilerde basılan 12 adet yurt dışı ve çok sayıda yurt içi yayın yapıldı. Bu yurt dışı yayınlardan 7 tanesi 2006-2007 yılları içerisinde gerçekleştirildi.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Hemen hemen, tüm yurt dışı çocuk ürolojisi kongrelerine bildiri ile katılıyoruz. Yurt içi kongrelerde ise fakültemizi en iyi pozisyonlarda temsil etmeye çalışıyoruz. Bu konuda çeşitli ödüllerimiz bulunuyor.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Ürolojinin diğer alt dallarından farklı olarak, çocuk üroloğu olmak isteyen kişilerin öncelikli olarak -ve tabiî ki gönüllü olarak- klinik pratiklerini (en azından yüzde 80’den fazlasını) çocuk hastalardaki üro-genital sistem patolojilerinin tanı ve tedavilerine ayırmaları gerekmektedir. Hem erişkin hem de çocuk hastaların tanı ve tedavisi ilgilenen ürologlar günümüz dünyasında çocuk üroloğu olarak kabul edilmiyor. Aslında bu durum birçok diğer cerrahi dal için de geçerli olmaya başladı.

Erişkin ağırlıklı alınan bir temel eğitimden sonra tamamen çocuk hastaya konsantre olmak özveri gerektiren bir durum olmakla birlikte, çocuk hastayı tedavi etmenin verdiği mutluluk bu özveriye defalarca değmekte.
Şunu da ilave etmek gerekir ki rekonstrüktif cerrahi uygulamalardan mutluluk duyan üroloji uzmanları, çocuk ürolojisi eğitiminde bunu doya doya yaşayabileceklerdir.

Teşekkürler.
10/12/2007

Klinikte görev yapan hekimler:

Doç. Dr. Tarkan Soygür
Uzm. Dr. Berk Burgu
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer