KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji A.D.
DERMATOLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı, Prof. Dr. Erbak Gürgey.* Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim dalımız başlangıçta 1953 yılında Alman Prof. Dr. Richard Richter ve Prof. Dr. Lüfi Tat tarafından 40 yataklı bir klinik olarak öngörülmüş. Bu kliniğin ilk yapılanma sürecinde dermatoloji, mikoloji ve sathi röntgen ünite ve laboratuvarları oluşturulmaya başlanılmış. Gelişim süreci içerisinde 1960 yılında artan ihtiyaca cevap verilebilmesi için yatak sayımız 60”a çıkarılmış, bununla beraber Prof. Dr. Nizamettin Erbakan, Prof. Dr. Ahmet Akçaboy, Prof. Dr. Lütfullah Aksungur ve Nur Or öğretim kadrosuna katılmışlar. 1965 yılında Doç. Dr. Ethem Utku”nun vefatıyla Doç. Dr. Ahmet Akçaboy, Lepra Eğitim ve Araştırma Merkezi Başkanı olarak seçilmiş. Bu merkez Dermatoloji Anabilim Dalı bünyesinde bir ünite olarak halen Prof. Dr. Nihal Kundakçı hanımefendi sorumluluğunda çalışmalarını sürdürmekte.
Dermatoloji Kliniği 1965 yılında Cebeci”den İbn-i Sina Hastanesi beşinci kattaki halen çalışmalarını sürdürdüğü 50 yataklı kliniğine taşınmıştır.

* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz yedi profesör, bir doçent, bir yardımcı doçent ve bir uzman hekimden oluşmaktadır.

* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Dermatoloji Anabilim Dalımız bünyesinde 12 hemşire 2 laborant ve 7 personel hizmet vermektedirler.

* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
İbn-i Sina Hastanesi bünyesinde halen çalışmalarımızı sürdürdüğümüz bölümümüz B ve C Bloklar olmak üzere iki bloğa paylaştırılmış bulunmakta. Toplam yatak sayımız 48 adet, yıllık doluluk oranımız ise ortalama yüzde 65 civarındadır.

* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Eğitim ve tedavi çalışmaları blok sorumlusu öğretim üyelerimiz tarafından yapılmakta. Nöbetçi hekim her iki blokta yatan hastalardan sorumlu olmakla birlikte bu sorumluluklarını blok sorumlusu hocalarla paylaşmaktalar. Her gece yatılı olarak bir hemşire ve bir hekim arkadaşımız nöbet hizmetlerini yerine getiriyorlar.

* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılmaktadır?
Beş yıllık dermatoloji uzmanlık süresince asistanlarımız acil, dahiliye, intaniye ve mikrobiyoloji rotasyonlarını uzmanlık yasasının öngördüğü süreler çerçevesinde yapmaktadırlar. Bu gün yasal gerekçelerle anabilim dalımızda dermatopatolojik çalışmalar yürütülememektedir.

* Eğitim programınız nasıl?
Asistanlarımız uzmanlık süresince klinik içi rotasyon programlarına tabi tutulmakta bu bağlamda dermatoloji, dermatocerrahi, mikoloji laboratuvarlarında çalışmaktadır. Asistanlarımızın anabilim dalımız ve genel patoloji ile haftada bir yapılan klinik patoloji toplantılarına katılmaları sağlanarak dermatopatoloji bilgileri kazanmalarına çalışmaktayız. Haftada iki kez salı ve perşembe günleri seminer ve tercüme saatleri ile literatür saatleri yapmaktayız. Günün ihtiyaçlarına göre de sorunlu hasta olgularının konsey adı altında değerlendirmelerini yapmaktayız.

* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda bir dermatoloji kliniğinde olması gereken tüm modern cihazlara sahibiz. Yine bu bağlamda yeterli ve donanımlı dermatocerrahi ünitemiz, dermatoallerji, mikoloji ve fototerapi ünitelerimiz çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Dermatocerrahi ünitemizde tanıya yönelik biyopsi almanın dışında total eksizyonlar, greft uygulamaları, deri bakımına yönelik peeling ve dermaabrozyon uygulamaları yapılmaktadır. Dermatoallerji ünitemizde her türlü deri testi yapılabilmekte, fototerapi ünitemizde dermatolojik hastalıklarda geniş uygulama alanı olan Lokal PUVA ve Genel PUVA ile Darbant uygulamaları yapılmaktayız. Mikoloji laboratuvarımızda nativ ve kültür yöntemiyle mantar hastalıklarının tanı ve takibini de yapmaktayız.

* Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Dermatoloji Anabilim Dalı”mızda yurtiçi ve yurtdışı bilimsel yayınlar açısından oldukça verimli bir düzeydeyiz. Yıllık ortalama olarak 10 ve üzerinde yurtdışı, yine yaklaşık olarak 10-12 ve üzerinde yurtiçi bilimsel yayın yapmaktayız.

* Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kongreler dediğiniz zaman iki yılda bir yapılan dermatoloji alanındaki ulusal dermatoloji kongreleri ve bu paralelde yapılan Prof. Dr. A. Lütfi Tat simpozyumlarına kliniğimizin büyük çoğunluğuyla katılabilmekteyiz.
Yurtdışı kongrelerini dekanlığın yurtdışı yapılan yayınlara verdiği destek paralelinde izleyebilmekteyiz. Bu arada ilaç firmalarının sponsorluğu söz konusu ise bilim dalımızdaki tüm arkadaşlarımızı sırasıyla faydalandırmaya gayret gösteriyoruz.

* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Bir defa hekim adayı hangi alanı seçmiş olursa olsun hekimliğin getirdiği sorumluluklar içerisinde olmalı ve hekimliğin bir yaşam biçimi olduğunu, yaşamını buna göre düzenlemekle yükümlü olduğunu unutmamalıdır. Dermatoloji son yıllardaki dermatokozmotolojinin de açılımıyla ilgi duyulan ve tercih edilen bir dal olmuştur. Bu doğrultuda dermatolojiyi tercih eden hekim arkadaşlarımızın da bu sorumluluk duygusu içerisinde olmaları gerektiğine inanıyorum.Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer