KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı
DERMATOLOJİ
18 Haziran 2012, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aynur Akyol

 

Ana Bilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

Ana Bilim Dalımız, 1945 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinin kurulmasını takiben, o zamanlar Numune Hastanesinde klinik şefi olarak görev yapan Prof. Dr. Alfred Marchioni’nin Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniği Başkanı olarak atanması ile kuruldu. Çalışmalarını dört yıl süre ile Numune Hastanesinde sürdüren ve ordinaryüs profesörlük unvanı verilen Ordinaryüs Prof. Dr. Alfred Marchioni, 1949 yılında Almanya’ya, Hamburg Üniversitesine döndü.

Bu dönüşü takiben Ankara Üniversitesi Profesörler Kurulu, Gülhane Deri Hastalıkları Profesörü olan Dr. Burhan Urus’u fakültemize Deri Hastalıkları Kürsü Başkanı olarak atadı. Burhan Hoca’nın 1951 yılında fakültemizden ayrılmasını takiben ise patoloji uzmanı olan Prof. Dr. Süreyya Tamay vekâleten kürsü başkanlığı görevini sürdürdü.

Doç. Dr. A. Lütfü Tat, 1952 yılında fakültemizde Deri ve Zührevi Hastalıklar kürsüsüne gelerek görevine başladı. 1953 Mart ayında ise Prof. Dr. Richard Richter, Deri ve Zührevi Hastalıklar Kürsü Başkanı olarak atandı. Gülhane Askeri Tıp Akademisinin 1953 yılı Nisan ayında Cebeci Hastanesini boşaltması ile Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniğinin tümü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine devredildi. Prof. Dr. Richter ve Lütfü Tat Hoca, 40 yataklı Deri Hastalıkları Kürsüsünün yeniden organize edilmesi ve yapılanması için büyük çaba gösterdiler. O dönemde dermatopatoloji, mikoloji ve sathi röntgen ünite ve laboratuvarları oluşturulmaya başlandı.

Şubat 1958 tarihinde Prof. Dr. Richard Richter’in Almanya’ya dönmesi ile kürsü başkanlığına Prof. Dr. Lütfü Tat atandı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Kürsüsü, 1960’lı yıllara gelindiğinde akademik kadrosunu giderek arttırdı ve güçlendi. Bu yıllarda Prof. Dr. Nizamettin Erbakan, Prof. Dr. Ahmet Akçaboy, Dr. Lütfullah Aksungur ve Nur Or Hocalar akademik kadroda yer aldılar. Dr. Atıf Taşpınar 1969, Dr. Aysel Gürler 1973, Dr. Zeki Palalı 1974, Dr. Erdal Başaran 1977, Dr. Erbak Gürgey 1979 yılında doçent oldular.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı, ülkemizdeki dermatoloji uzmanlarının mezuniyet sonrası eğitimine katkıda bulunmak amacı ile 1973 yılında Deri ve Zührevi Hastalıklarda Yenilikler Sempozyumu’nu başlattı. İki yılda bir yapılan bu geleneksel sempozyum, Prof. Dr. Atıf Taşpınar’ın önerisi ile 1985 yılından bu yana ‘‘Prof. Dr. A. Lütfü Tat Sempozyumu’’ olarak anılmaktadır. 1983 yılında Prof. Dr. A. Lütfü Tat’ın emekli olması ile Ana Bilim Dalı Başkanlığına Prof. Dr. Atıf Taşpınar atandı. 1985 yılında Cebeci Hastanesinden İbn-i Sina Hastanesinin 5. kat B ve C Bloklarındaki 50 yataklı kliniğe taşındı.

İbn-i Sina Hastanesinde Dermatoloji Ana Bilim Dalının yapılanma süreci içinde dermatopatoloji, mikoloji, seroloji-allerji’ye ek olarak dermatoimmünopatoloji, dermatolojik cerrahi ve fototerapi üniteleri oluşturuldu. Bu aktivasyonlara paralel olarak, Prof. Dr. Aysel Gürler Hocamızın büyük katkılarıyla Behçet hastalığı (multidisipliner) çalışmalarına ağırlık verildi.

Prof. Dr. Atıf Taşpınar Hocamızın 1996 yılında vefatı sonrası Prof. Dr. Erbak Gürgey Ana Bilim  Dalı Başkanı oldu. Dermatoloji Kliniğinde haftanın belirli günlerine özel amaçlı poliklinik çalışmaları daha da geliştirilerek devam ettirildi. Dermatoskopik incelemeler ve dermatokozmetolojik işlemler başlatıldı.

Prof. Dr. Erbak Gürgey’in 2007 yılında emekli olmasından bu yana Ana Bilim Dalı Başkanlığını ben yürütmekteyim.

 

Ana Bilim Dalınız bünyesinde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Başta da belirtildiği üzere, kliniğimizin 1950’li yıllara dayanan bir tarihçesi var. O tarihlerden bu yana asistan eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuz 8 öğretim üyesi ve 7 araştırma görevlisinden oluşmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Ana Bilim Dalımızda bugün itibariyle  9 hemşire ve 6 personel görev yapmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Araştırma görevlilerine yönelik uygulanan eğitim programında, haftada 2  gün birer saatlik eğitim aktiviteleri yapılmaktadır. Bir eğitim yılında öğretim üyeleri nezaretinde ortalama 12 saat kurs (mikoloji, allerji, dermatoskopi, dermatocerrahi, kozmetoloji, lazer), 12 saat asistan semineri, 12 saat öğretim üyesi teorik dersi, 4 saat dermatoskopi eğitimine yönelik “Tanınız nedir?” formatında dersler, ayda 2 kez literatür saatleri yer almaktadır. Ayrıca, asistanlarımız kliniğimizde sorumlu öğretim üyesi nezaretinde yürütülmekte olan psöriyazis ve  lenfoma özel amaçlı polikliniklerinde ve  multidisipliner Behçet Ünitesinde eğitimlerinin bir parçası olarak görev yapmaktadırlar.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimizin iki blokta toplam 32 yatağı bulunmaktadır. Doluluk oranımız ortalama yüzde 85 civarındadır.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Polikliniğimizde bir günde bakılan hasta sayısı 100 civarındadır. Tatil günleri de dikkate alınırsa, yıllık poliklinik sayımız ortalama 20-25 bin arasında değişmektedir.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Nöbetler mevcut asistan sayısına göre aylık olarak düzenlenmektedir. Hafta içi ve hafta sonu nöbetleri kıdem sırasına göre ayrı ayrı tutulmaktadır. İlk yıl bir asistanın tuttuğu nöbet sayısı kliniğimizin o andaki asistan sayısına göre değişmektedir. Daha önce belirttiğim gibi toplam 7 asistanımız var; her dönemde bunlardan bir veya ikisi rotasyona çıkmaktadır. Bunun dışında, uzman olup ayrılanlar olmaktadır. Bu hekimlerimizin yerine yenilerinin gelmesi TUS sınavı ile bağlantılı olarak aylar alabilmektedir. Yani kliniğimiz sürekli eksik asistan kadroları ile çalışmaktadır. Buna göre ilk yıl bir asistan, ayda yaklaşık 6 hafta içi, 2 de hafta sonu nöbeti tutmaktadır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistan eğitimimizde Ana Bilim Dalımızın düzenlediği ve her yıl aynı sistemle yürüttüğü bir eğitim programımız bulunmaktadır.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Rotasyonlarımız genellikle asistan eğitiminin ikinci ve üçüncü yıllarında yapılmaktadır. Mevcut asistan sayımıza göre o dönemdeki bir veya iki asistanımızı rotasyona göndermekteyiz. Rotasyonlarımız iç hastalıkları 3 ay, tıbbi patoloji 2 ay, enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji 1 ay, plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi 2 ay şeklinde düzenlenmektedir.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Son bir yılda bir araştırma ve 3 olgu bildirisinden oluşan 4 yabancı yayınım mevcuttur.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Yılda ulusal ağırlıklı 3 veya 4 dermatoloji kongresine katılıyorum.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı, köklü geçmişi ile en iyi eğitim veren kliniklerden biridir. Kurulmuş birçok ünitesi ve bir uzman hekimin yetişmesi için gerekli tüm donanımları ile her biri, konusunda çok deneyimli ve çok güçlü olan akademik kadroya sahiptir. Bunun yanı sıra öğretim üyeleri, asistanlar ve personelin birbirleriyle çok iyi ilişkiler içinde olması kliniğimizde adeta bir aile ortamı oluşturmaktadır. Gelin, bu ortamı sizlerle de paylaşalım.

 

 

Ana Bilim Dalında

görev yapan

akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

Öğretim Üyeleri:

 

 

Ana Bilim Dalı Başkanı:

Prof. Dr. Aynur Akyol

Prof. Dr. Cengizhan Erdem

Prof. Dr. Nihal Kundakçı

Prof. Dr. Seher Bostancı

Prof. Dr. Hatice Şanlı

Prof. Dr. Ayşe Boyvat

Prof. Dr. Pelin Koçyiğit

Doç. Dr. Nisa Akay

Araştırma Görevlileri:

Dr. Nehir Küçükuslu Parlak

Dr. Banu Çağlar

Dr. Ayşe Öktem

Dr. İncilay Kalay

Dr. Gamze Alkız

Dr. Yeser Genç

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer