KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı
FARMAKOLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ayhan


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinin kurulmasından sonra 2. eğitim yılında (1946) Farmakoloji Kürsüsü; Farmakodinami Kürsüsü adı ile Refik Saydam Merkez Hıfzısıhha Enstitüsü Farmakodinami Şubesi Müdürlüğü görevini yürüten Prof. Dr. Paul Pulewka’nın Başkanlığında Hıfzıssıhha Okulunda faaliyetlerine başladı. Gülhane Askeri Tıp Akademisinin Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden (AÜTF) ayrılması ile Farmakoloji Kürsüsü, Cebeci kampüsü’nde cerrahi binası içerisinde, patoloji laboratuvarı olarak kullanılan bölüme yerleşti. 1954 yılında Prof. Dr. Paul Pulewka’nın ayrılması ile Kürsü Başkanlığına Prof. Dr İzzet Kantemir atanmış ve bu görevi 1960 yılına kadar sürdürmüştür. Prof Kantemir’den sonra 1962 yılında Prof. Dr. Şükrü Kaymakçalan Kürsü Başkanı olarak atandı. 1967 yılında Merkez (Morfoloji) binasının tamamlanması ile Farmakoloji Kürsüsü halen faaliyetlerini yürüttüğü birinci kattaki yerine taşındı.

AÜTF Farmakoloji Anabilim Dalının adı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 26 Şubat 1997 tarih ve 3288 sayılı kararı ile \"Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı\" olarak değiştirildi.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Birimimizde, kuruluşundan beri asistan eğitimi verilmeye başlanmış. Farmakoloji, bir laboratuvar dalı olduğu için başlangıçta hekimlerin farmakolojiye ilgisi çok fazla değilmiş. Bu nedenle anabilim dalımızda 1980’lere kadar aralıklı olarak ve az sayıda asistan eğitim almış. Ben 1967’de asistanlığa başladım. Bu tarihten 1985 yılına kadar anabilim dalımızdan sadece yedi arkadaşımız uzmanlık aldı. Ama 1985’lerden itibaren asistan sayısı artarak devam etti. Şu anda Tıpta Uzmanlık Sınavıyla (TUS) gelen asistanlara eğitim veriyoruz. Buna ek olarak farmakoloji doktora eğitimi de yapıyoruz. Ancak, anabilim dalımız kurulduğundan itibaren aldığı bir ilke kararıyla doktora eğitimine de daha çok tıp doktorlarını kabul ediyor. O nedenle, yetiştirdiğimiz doktora öğrenci sayısı o kadar fazla değil. Anabilim dalının kurallarına ve beklentilerine uyabilen doktora öğrencisi sayısı çok fazla değil maalesef. Kurallar derken kastım öğrencinin zamanının büyük bölümünü anabilim dalında ve laboratuvarda geçirmesidir. Gelen doktora öğrencilerinin çok önemli bir bölümü bu kurala uyamadı. Bu nedenle de doktora süreleri çok uzadı ve bir kısmı da tamamlayamadan ayrıldı.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu anda 6 araştırma görevlisi kadromuz var. Fakat 3 tanesi dolu. Önümüzdeki TUS ile sanıyorum diğer üçüne de adaylar gelecektir. 10 öğretim üyemiz var. Bunların 9’u profesör, 1’i doçent. Bunlara ilaveten 2 tane de uzmanımız var.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
2 laboratuvar teknisyenimiz var. Klinik dalı olmadığımız için hemşire kadromuz yok. Klinik farmakoloji ünitesi olarak ayrı bir organizasyona gidebilirsek hemşire ihtiyacımız da olabilir gelecekte.

Eğitim programınız nedir?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde 5 yıl öncesine kadar klasik eğitim yapılmaktaydı. Dolayısıyla bu klasik eğitim programı içinde farmakoloji üçüncü yıl öğrencilerine gerek genel, gerek özel farmakoloji olarak yaklaşık 160 saatlik bir programla verilmekteydi. Buna ek olarak da öğrenci başına yaklaşık 20 saat civarında uygulama programı yapılmaktaydı.

Bu uygulama programında daha çok bazı farmakolojik deneyler ve akılcı reçete uygulamaları yaptırılmaktaydı. Ancak 5 yıl önce fakültenin eğitim yöntemleri tümüyle değiştirildi ve öğrenci merkezli, probleme dayalı eğitim oturumları olan aktif bir eğitim sistemine geçildi. Bu sistemde farmakoloji ayrı ders olarak yer almamakta; fakat, ikinci yıldan beşinci yıla kadar pek çok modül içinde farmakolojiye ait hedefler yer almaktadır. Öğrenciler bu hedeflere, gerek problemlere dayalı eğitim oturumlarında, gerek laboratuvar uygulamalarında ve gerekse teorik sunumlar aracılığıyla ulaşmaktadırlar.

Anabilim dalımız, tıp fakültesi dışında, üniversitemizin Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksekokullarının farmakoloji derslerini de yürütmektedir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Evet. Mezuniyet sonrası asistan eğitiminde ve doktora eğitiminde uyguladığımız bir çekirdek eğitim programımız var. Mezuniyet sonrası öğrencilerimiz bu programlardaki yükümlülüklerini tamamlamadan sınava giremezler.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Evet. Asistanların burada bulundukları sürece sorumlu oldukları işlerin neler olacağı ve bunları yerine getirip getirmeyeceği izleniyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Tababet Uzmanlığı Tüzüğüne göre, farmakoloji uzmanlık eğitimi sürecinde, sadece nükleer tıp eğitimi rotasyonu var. Asistanlarımız Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalına rotasyona gitmekteler. Ayrıca, anestezi uzmanlık eğitimi sürecinde anestezi öğrencileri için farmakoloji eğitimi rotasyonu var. Bu alanda anabilim dalımız sadece Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine değil, Ankara’da Sağlık Bakanlığına ait hastanelerin anestezi asistanlarına da ve hatta Ankara dışındaki bazı kurumların anestezi asistanlarına da eğitim vermektedir. Bu eğitimi bir standart program halinde uygulamaktayız. Anestezi uzmanlık öğrencileri belirlenen zamanlarda geliyorlar ve eğitim programları tamamlandıktan sonra kendi kurumlarına dönüyorlar.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Oldukça iyi. Özellikle yeni eğitim sistemine geçtikten sonra fakültenin sağladığı teknik olanaklarla eğitim-öğretim olanaklarımız yeterli düzeye gelmiş durumdadır.

Son bir yıldaki yurtiçi ve yurtdışı yayın sayılarınız nedir?
Farmakoloji yurt dışı yayın açısından Türkiye\'deki diğer bilim alanlarına öncülük etmiştir. Anabilim dalımız da bu konuda çok aktiftir. Ancak son yıllarda, yayının sayısından daha çok kalitesine önem vermeye başladık. Daha yüksek etkili dergilerde yayın yapma hedefine yöneldik ama buna rağmen yayın sayımız yaklaşık yılda 6-7 civarındadır. Yurt içi yayın sayımız o kadar fazla değil. Bu kapsamda, Anabilim dalımız öğretim elemanlarının kazandığı pek çok ödül var.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Ankara Üniversitesinin ve tıp fakültemizin, kongrelere katılım teşvik programı var. Bu teşvik programı, bir yıl önce SCI kapsamı içindeki dergilerde yayın yapanlara tanınan bir hak. Anabilim dalımız öğretim elemanları da, genellikle bu dergilerde yayın yaptıkları için, üniversitenin ve fakültenin sağladığı desteklerden faydalanarak kongreler gidebiliyorlar.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı?
Var. TUS’u kazanıp başlamayan da var. Bunun sebeplerini onların farmakoloji anabilim dalından beklentileriyle, bizim onlardan beklentilerimizin uyuşmamasına bağlıyorum. Onlar farmakolojiyi daha rahat edebilecekleri bir dal olarak görüyorlar; Farmakoloji bir laboratuvar ve araştırma dalı; bir klinik değil. Ayrıca, burada çalışanlar arasında bilimsel bir yarışma var, bazıları bu yarışmayı pek istemiyor veya ayak uyduramıyor olabilirler. Ya da klinik içinde olmamayı, hasta muayene ve tedavisi yapmamayı benimsememiş olabilirler.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bu yılın başına kadar tüm elemanlarına döner sermayeden yasanın verdiği en üst sınırda pay ödüyordu. Ancak, bu yılın başından itibaren, Türkiye’deki diğer tıp fakülteleri gibi döner sermayelerin yaşadığı finansman sorunu nedeniyle, bu ödemelerde biraz aksamalar oluyor. Fakülte Yönetimi muhtemelen yeniden bir değerlendirme yapacak.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Bilim yapmak istiyorlarsa farmakolojiye bekliyoruz onları. Bu anabilim dalının sadece Türkiye’de değil, dünyada bilinen saygın bir ismi var. Dolayısıyla bu isme katkıda bulunmak isteyen herkese biz de katkıda bulunmaya hazırız. İlaveten, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalından alacakları diplomanın Türkiye’deki uygulama alanlarında da saygın bir yeri olduğunu belirtmek isterim.

Teşekkür ederiz.
23/04/2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) Meryem (Muhendis)
15.12.2018 12:47:53
Merhaba ben 3haftalik gebeyim ve 4 aydir durmadan aknelyse ,contraktubeks ve advantan gellerini kullaniyorum .Bebek icin gelecekte nasil sorunlar ola bilir ?Onceden tesekkurler
People
4
2) ismail karacan (serbest)
05.07.2018 17:31:00
slm hocam iyi günler memorail hastanesine geştiniz söyleniyor doğrumu . hocam sag kulağımda iştme kaybı var daha önce sol kulağımdaydı şimdi sol kulağım duyuyor ama sanki ara sıra sag kulağımda da oluyo tıkanma oluyo ben iltahap olduğundan şüphe ediyorum . yalnız hocam yutkanırken zorlanıyor gibi yanma hissi var .hocam ben tiriyot bezi var diye şüphe ediyorum bana nasıl bir tedavi önerisiniz hocam yardımcı olabilirmisiniz saygılar.
People
8
3) kursad kos (işçi)
23.04.2015 17:00:22
selam sayın hocam benım kulak altında yumurta buyuklugunde bır yağ bezesı var burdakı doktorlar alınırsa çok tehlıkelı dıyorlar bana bır yardımcı olurmusunuz?
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer