KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı
FTR
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz sayfasının bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mesut Birol Atay


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR) Anabilim Dalı, ilk olarak 1945 yılında, Cebeci kampüsünde “Fizik Tedavi ve Hidroloji Klinik ve Enstitüsü” adıyla, Prof. Dr. Nusret Şakir Dirisu Başkanlığında kurulmuştur. Fizik Tedavi kürsüsüne komşu olan eski patoloji binası, 1975 yılında Prof. Dr. Hami Koçaş’ın çabalarıyla restore edilerek Fizik Tedavi B Blok binası oluşturulmuştur. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, 13 Mart 1985 tarihinde İbni Sina Hastanesine taşınmış ve 01. katta hizmet vermeye başlamıştır.

O dönemin Anabilim Dalı Başkanı ve aynı zamanda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tansu Arasıl’ın çabaları ile 1994 yılında Cebeci kampüsündeki rehabilitasyon binasının restorasyon çalışmaları başlatılmış ve Ekim 1997’de İbni Sina Hastanesindeki kliniğe ek olarak Cebeci kampüsande FTR Anabilim Dalı Rehabilitasyon Kliniği hizmete açılmıştır. İbni Sina Hastanesindeki FTR kliniğinde kas-iskelet sistemi hastalıkları ve sorunlarına yönelik tanı ve tedavi uygulamaları yapılırken, ülkemizin en modern rehabilitasyon merkezlerinden biri olan Cebeci Rehabilitasyon Kliniğinde ayaktan ve yatan hastalara, nörolojik, pediyatrik ve kardiyopulmoner rehabilitasyon hizmetleri verilmektedir. Son 3 yıldır Kliniğimizin Anabilim Dalı Başkanlığı görevini sürdürmekteyim.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kuruluğundan bu yana asistan yetiştiriyoruz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
15 öğretim üyesiyiz, 10 üzerinde araştırma görevlisi kadrosu var.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
İbni Sina Hastanesinde 6 hemşire, 7 personel, 15 fizyoterapist. 1 tedavi teknisyeni, 7 sekreter; Cebeci Hastanesinde ise, 5 hemşire, 4 personel, 11 fizyoterapist, 4 tedavi teknisyeni, 3 sekreter, 3 psikolog bulunmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Son yılarda yeni bir eğitim programı yaptık. Asistanlarımıza, yıllara göre, romatizmal hastalıklar, rehabilitasyon ve fizik tedavi konusunda bir eğitim programı uygulamaktayız. Altı ayda bir hocalar tez sorumlusu oldukları asistanları bilimsel performans açısından değerlendiriyor; programlarımızı güncelliyoruz, gözden geçiriyoruz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
32 yatak İbni Sina Hastanesinde ve 45 yatak Cebeci Rehabilitasyon Kliniğinde olmak üzere 77 yatak kapasitesi vardır. Dolululuk oranımız yüzde 100’dür.

Günlük poliklinik sayınız yaklaşık ne kadar?
Polikliniğimizde günde ortalama 20 hasta bakıyoruz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Asistanlar kliniğe adaptasyonlarının sağlanması amacıyla ilk zamanlar nöbetten muaf tutulurlar. Son yıl asistanları nöbet tutmazlar. Kliniğimizde bayan çalışan sayısı çok olduğu için bizde doğum öncesi ve sonrası yasal izinler kullanılıyor ve nöbetten çıkılıyor. Nöbette sayı değişiyor ama adil bir şekilde, kıdeme göre tutuluyor. Haftalık nöbet sayısı ortalama 2’dir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Evet. Yeni yapılanma içinde her anabilim dalının çekirdek eğitim müfredatı var. Yıllara göre öğrenilmesi gereken konuları çekirdek müfredatı kapsamı içinde asistanlarımıza vermeye çalışıyoruz.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Evet. Asistanları değerlendirmek için mutlaka bir protokol olması lazım. Şimdi asistan karnesi adı altında bu program uygulanıyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Bizim asistanlarımız acil, dahiliye - immünoloji ağırlıklı, nöroloji ve ortopediye rotasyona gidiyorlar. Eğitim süremiz 5 yıla çıktı. Her konuyla ilgili öğretim üyesi gruplarımız var. Mezuniyet öncesi işleri planlayan öğretim üyelerimiz var, mezuniyet sonrası yani araştırma görevlilerimizin çalışma programlarını, nöbet listelerini, diğer protokolleri planlayan öğretim üyelerimiz mevcuttur. Akademik konseyimiz , ayda bir, düzenli bir şekilde toplanarak Anabilim Dalımızın her türlü programlarını tartışarak düzenler ve Dekanlığa bildirir.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Fiziksel tıp ve rehabilitasyon olarak çok fazla araç ve gereç kullanıyoruz. Hem Cebeci, hem İbni Sina’da onlarla ifade edilebilen çeşitli fizik tedavi aletlerimiz var. Rehabilitasyon araç ve gereçlerimiz mevcut. Araç, gereç ve aksesuardan yana oldukça zengin bir anabilim dalıyız. Ortopedik rehabilitasyon, el rehabilitasyonu, pediatrik rehabilitasyon, yürüme analizi, mesane rehabilitasyonu gibi spesifik bölümlerimiz var. Cebeci’de ayrıca; konuşma terapisi bölümü, iş meşguliyet tedavisi ve rehabilitasyon amaçlı diğer ünitelerimiz hizmet vermektedir.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Anabilim dalı olarak bilimsel performansımız oldukça yüksek, ekonomik olarak da fakültemizin döner sermayeye katkısı üst sıralardadır. Geçen yıl itibariyle, 2 yurt dışı tam metinli makale mevcuttur; gene 2 yurt dışı, fakülte içi ortak çalışma ve 5 fakülte dışı ortak çalışma vardır. 9 yurt dışı bildiri vardır; gene fakülte içi 2 sözlü-poster ortak çalışma, 1 tez çalışması sözlü-poster, 13 fakülte dışı sözlü-poster ortak çalışma yapılmıştır. 9 tam metinli makale, 25 bildiri olmak üzere toplam 34 yayınınız olmuştur.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yüksek düzeyde ve aktif olarak kongrelere katılıyoruz. Türkiye’de önemli bir yerimiz var. Hemen hemen kurucu ve en eski FTR anabilim dallarından birisiyiz. Türkiye’nin her yerinde buradan yetişmiş öğretim üyelerimiz çalışmaktadır.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı? Varsa sayısı ne kadar?
İstifa eden kimse yok ama zorunluluk nedeniyle, iş-ev nedeniyle, yer değiştiren arkadaşlarımız oldu.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
330 YTL net döner sermaye alıyorlar ama bu durum geçici, eskiden bunun iki misli alınıyordu, umarım yakında tekrar normale dönecektir.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Yurt içi ve yurt dışında spesifik çalışma alanlarında kendini kanıtlamış değerli öğretim üyesi kadromuz bulunmaktadır. Genellikle bize gelen araştırma görevlileri TUS’ta yüksek puan alanlar oluyor, tercih edilen bir uzmanlık alanıyız. Bu arkadaşlara en başından, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanlık alanını kavramalarını bilinçli bir şekilde seçim yapmalarını tavsiye ediyorum. Bilimsel-sosyal-kurumsal açıdan da çok iyi bir eğitim vermek için her türlü fırsatı değerlendirmeye çalıştığımızı önemle vurgularım.
Araştırma görevlilerinin, asistanların idealist kurumlarına karşı her bakımdan çok verici olmalarını dilerim. Sadece 5 yıllık bir asistanlık süresi boyunca değil, tüm yaşamları boyunca ilişkilerimizin en üst düzeyde sürmesi gerektiğine inanıyorum. Özel günlerde buradan ayrılan tüm uzmanları, emeklileri bir araya getirme amaç ve çabası içindeyiz. Araştırma görevlilerimizin bilimsel ve sosyal olarak üretken olmalarını sağlamaya çalışmaktayız.

Teşekkürler.
28/05/2007
Anabilim Dalında görev yapan hekimler:
Öğretim Üyeleri:
Prof. Dr. Mesut B. Atay, Prof. Dr. Süreyya Ergin, Prof. Dr. Bülent Seçkin, Prof. Dr. Gülay Dinçer, Prof. Dr. Peyman Yalçın, Prof. Dr. Safiye Tuncer, Prof. Dr. Ayşe Küçükdeveci, Prof. Dr. Şehim Kutlay, Prof. Dr. Şebnem Ataman, Prof. Dr. Yeşim Kurtaiş, Doç. Dr. Nurben Süldür, Doç. Dr. Ayşe Bilgiç, Doç. Dr. Güneş Yavuzer, Doç. Dr. Haydar Gök, Doç. Dr. Birkan Sonel Tur.

Araştırma Görevlileri:
Dr. Ahmet Yılmaz, Dr. Nihal Koç, Dr. Şeniz Kulle, Dr. Pınar Başaran, Dr. İsmahan Bozbey, Dr. Güliz Gönül, Dr. Fatma Tuğba Altuner Kalli, Dr. İlknur Saban, Dr. Vildan Binay, Dr. Aysun Genç, Dr. Emine Yüksel Kars, Dr. Derya Yıldızlar, Dr. Meliha Hafiz, Dr. Ümit Sarp, Dr. Ajgul Yoldochova.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer