KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı
FİZYOLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız köşemizin bu haftaki konuğu
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Baştuğ

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 1945 yılında kuruldu. Kurulduğu yıllarda ilk dersler Prof. Dr. Bedii Şakir Toktay ve Prof. Dr. Nathan Scheinfinkel tarafından verilmiş. 1947 yılında Fizyoloji Enstitüsü olarak kurulmuş ve başkanlığına da Prof. Dr. Nathan Scheinfinkel getirilmiş. Bizim onu tanıma şansımız olmadı. Daha sonraki yıllarda Necati Akgün, Mehmet Akçay ve Ruknettin Tanalp bizim bölümümüzde çalışmışlar.

1957 tarihinde profesör unvanını aldıktan sonra Mehmet Akçay bölüm başkanlığına getirilmiş. 1963 yılında Sema Yavuzer kürsüye katılmış, 1970 yılında doçent olmuş ve 1979 yılında profesör olduktan sonra bölüm başkanlığına getirilmiştir.

O yıllarda kürsü olan Anabilim Dalımıza, 1980 yılında YÖK’ün fizyopatoloji kürsüsü ve medikal fizik kürsüsü akademisyenleri katılmıştır. Bu arada bizim anabilim dalında Spor Hekimliği Bilim Dalı kuruldu. Şu anda Cebeci yerleşkesinde faaliyet göstermekte olan bu bilim dalının kuruluşunda Sema Yavuzer büyük emek sarf etmiştir. Sema Yavuzer o dönemde fizyoloji anabilim dalı altında olan spor hekimliğine katılan Emin Ergen ile birlikte spor hekimliği kürsüsü kurdular. Onlar daha sonra anabilim dalı olarak bizden ayrıldılar
Bu güne kadar kürsümüzde, Prof. Dr. Nathan Scheinfinkel (1946-1957), Prof. Dr. Mehmet Akçay (1957-1979), Prof. Dr. Sema Yavuzer (1979-2003), Prof. Dr. Erhan Nalçacı (2003-2006) Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmışlardır. 2006 yılından bu yana da ben görev yapmaktayım.

Ayrıca Türk Fizyolojik Birimler Derneğinin kurulmasında ve birçok bilimsel aktivitede rol oynamıştır. Dünyadaki ilk yapay kalp Mehmet Akçay tarafından burada üretilmiş ve bir koyuna takılmıştır. Ayrıca bölüm öğretim üyeleri Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü ile ortaklaşa çalışarak deney hayvanı treadmili, yüksek irtifa simülatörü gibi birçok yeni cihazın oluşumunda katkıda bulunmuş ve bu cihazlar diğer üniversitelere örnek olmuştur.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Birimimizde kurulduğundan bu yana asistan eğitimi verilmekte.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda 12 öğretim üyesi ve 1 öğretim görevlisi var. Öğretim üyelerinin 7’si profesör, 5’i doçenttir. Ayrıca 1 uzman hekim var. Onun dışında da 7 tane asistan kadromuz var ama asistan kadromuzda şu anda 5 asistanımız bulunuyor. Son yıllarda fizyoloji uzmanlığı ile ilgili sıkıntılar var. Eskiden fizyoloji ya da temel tıp dalları teşvik edilirmiş. Ancak şu an bütün teşvikler kalktığı için, ekonomik yönden pek cazip olmadığından ve üniversitelerdeki kadro sıkıntıları nedeniyle kimse gelmek istemiyor.

Biz burada ayrıca doktora ve yüksek lisans eğitimi de veriyoruz. Şu ana kadar doktora unvanını verdiğimiz 4 kişi var. Henüz yüksek lisans mezunu vermedik. İki yüksek lisans öğrencimiz var. İki tane de doktora öğrencimiz var.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel durumumuz kötü. İdari kadroda çalışan 4 personelimiz var. Bunlardan bir tanesi sekreter, birisi laborant iki tanesi de yardımcı hizmetli.

Eğitim programınız nedir?
Birimimizin eğitim programı farklı. Lisans, yüksek lisans ve doktora diye üçe ayırabiliriz. Tıp Fakültesi öğrencilerine verilen lisans ve yüksek lisans eğitimimiz var. Bunun dışında lisans eğitimi olarak üniversitemizin Diş Hekimliği Fakültesi, üniversitemize bağlı Sağlık Bilimleri Fakültesinin Hemşirelik ve Ebelik Bölümü, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Psikoloji Bölümü, Ev Ekonomisi Yüksek Okulu, Eğitim Fakültesi Anaokulu Öğretmeliği ölümüne ve bunun dışında daha önce bize bağlı iken ayrılarak üniversite olan Çankırı Sağlık Yüksek Okulunun eğitimini veriyoruz. Aynı zamanda özel bir üniversite olan Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesinin eğitimine de hocalarımızın bireysel olarak katkısı oluyor. Bunlar bizim lisans düzeyindeki eğitimimiz.

Tıp Fakültesinde yeni eğitim sistemi içerisinde, dönem 1, dönem 2, dönem 3’te ve stajlarda her kademede fizyoloji dersleri var. Derslerimizin içinde uygulama derslerinin ağırlığı oldukça fazladır.

Bunun dışında sağlıkla ilgili dalları bitiren kişilere yüksek lisans eğitimi veriyoruz. Doktora eğitimimizi daha ziyade tıp fakültesi mezunlarına veriyoruz.
Uzmanlık eğitimi ise TUS’ la gelenlere veriliyor. Bunun için ayrılmış 7 kadromuz var. Ama özellikle bitirdikten sonra mecburi hizmet olması nedeniyle pek tercih edilmiyor. Çünkü Sağlık Bakanlığında bizim hizmet alanımız yok.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitiminde ve doktora eğitiminde uyguladığımız bir programımız var. Anabilim dalımızda zorunlu olarak iki sene boyunca alınması gereken dersler vardır. Temel fizyoloji dersleri, bilimsel araştırma yöntemleri dersi, bunun dışında istatistik kürsüsünden ders aldırtıyoruz. Seçmeli olarak verilen dersler de var. Tabii bir de laboratuvar derslerimiz var.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Şu an net bir sayı olarak söyleyemeyeceğim ancak, her öğretim üyemiz yurt içi ve dışı yayınlarını gerçekleştirmekteler. Anabilim dalı olarak yayınlarımızın yeterli düzeyde olduğunu söyleyebilirim.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yurt içi ve yurt dışı kongrelere imkanlar ölçüsünde katılıyoruz. Kongrelere katılımla ilgili ekonomik sıkıntılar olsa da döner sermayeden aldığımız katkı payları ile katılabiliyoruz. O da uluslararası kongreler için maksimum yılda bir kere oluyor.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Fizyoloji eğitimi almak için anabilim dalımız son derece elverişli. Geniş bir kadromuz var. Türkiye’nin en iyi kadrolarından bir tanesi bizim bölümümüzdür. Burada laboratuvarlarımız çağdaş düzeyde donatılmış durumda. Burada moleküler biyoloji-fizyoloji çalıştığımız laboratuvarımız var. Burada protein ve mRNA çalışmaları yapıyoruz. Bunun dışında kan laboratuvarımızda trombosit, nötrofil fonksiyonları çalışabiliyoruz. Yüksek basınç ve yüksek irtifa laboratuvarımız var. Havacılık ve su altı fizyolojisi çalışmaları yapabiliyoruz. Bunun dışında noröfizyoloji laboratuvarlarımız var. Bunların hepsi kendi alanlarında çalışan hocaların uluslararası yayınlar çıkardıkları laboratuvarlardır. O yüzden gelecek asistanlar araştırma laboratuvarında çalışmayı seviyorlarsa çok güzel bir ortamla karşılaşacaklardır.

Teşekkürler.
11/02/2008

Anabilim Dalında görev yapan akademisyenler:

Prof. Dr. Emine Koç
Prof. Dr. Erhan Nalçacı
Prof. Dr. Gülriz Ersöz
Prof. Dr. Gülseli Yıldırım
Prof. Dr. Hakan Fıçıcılar
Prof. Dr. Metin Baştuğ
Prof. Dr. Nezahat Zaloğlu
Doç. Dr. Ahmet Ergün
Doç. Dr. Canan Kalaycıoğlu
Doç. Dr. Demet Tekin
Doç. Dr. Metehan Çiçek
Doç. Dr. Serdar Yardımcı

Anabilim Dalında göre yapan öğretim görevlisi uzman ve araştırma görevlileri:

Öğr. Gör. Dr. Ayşe Banu Ocakcıoğlu
Uzm. Dr. Emel Güneş Nalçacı
Arş. Gör. Ali Doğan Dursun
Arş. Gör. Ercan Gencer
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer