KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyopatoloji Bilim Dalı
FİZYOPATOLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyopatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güzin Özelçi Kavas


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
1946’lı yıllarda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi kurulma aşamasındayken fizyopatolojinin de kuruluş hazırlıkları yapılmış, Prof. Dr. Eyüp Canat, bu hazırlık döneminde önemli çalışmalar yapmıştır. O zaman Cebeci’deydik. Prof. Dr. Mithat Torunoğlu görevi devralmış, yine Doç. Dr. Mithat Taner kürsünün geliştirilmesinde önemli hizmetlerde bulunmuş. Bir dönem kürsümüz oldukça kalabalıkmış. 28-30 kişilik bir kürsü haline gelmiş. O parlak dönemlerinde ben de buraya asistan olarak girmiştim. 1980’li yılların başında 4 uzmanız vardı, asistanlarımız, laborantlarımız vardı. Fakat öğretim üyesi kadrosunda bir hocamız maalesef yoktu. 1980’li yılların üniversitelere getirdiği yeni yasal düzenlemeler çerçevesinde o dönemin tıp fakültesi yönetimi, programdan şu ana kadar da anlayamadığım nedenlerle, fizyopatolojiyi çıkardı. Kimi temel tıp anabilim dallarına kimi de klinikteki bazı araştırma merkezlerine paylaştırıldı. Bizler de o anda asistandık, uzmanlığımıza az bir süre kalmıştı. Biz fizyoloji anabilim dalında görevlendirildik. Resmi bir görevlendirilme değil, sözel bir görevlendirilmeydi. Uzmanlığımızı aldık, zorunlu hizmetimizi burada yaptık. Ethem Bey ile birlikte fizyopatolojiyi canlandırma çabalarımız sürdü. Yoğun çaba gösterdik ve bu süre 10 yılımızı aldı. O zaman dekan olan Prof. Dr. Semih Baskan, bize kulak verdi, fakültemizin derdini anladı. 80’lerin sonuna doğru klinisyenlerle birlikte fizyopatologların, bazı fizyopatoloji konularına 64 saatlik bir ders vermeleri uygun görüldü. Bu denemeden olumlu sonuç alınınca bu kürsünün bilim dalı olarak yeniden kurulmasının gereği doğdu. Kurulma aşamasında bizim İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nı ikna etmemiz gerekiyordu. Bu da uzun çaba gerektirdi. Ethem Bey ve ben yılmadık, çabalarımızı sürdürdük. 1993 yılında Fizyopatoloji Bilim Dalı yeniden kuruldu. Biz İç Hastalıkları Anabilim Dalı içinde bir bilim dalıydık ama TUS ile bizim iç hastalıklarına araştırma görevlisi alma imkanımız yoktu. Bir doktora programı çerçevesinde Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nden bunu geçirtebilirsek bu yolla zenginleşebiliriz diye düşündük. Bu program kabul edildi ve 1994’te ilk doktora öğrencimizi aldık. Bu sefer de dağılan kadrolarımızı alamadığımız için arkadaşlarımıza kadro bulmakta güçlük yaşamaya başladık. Sağlık birimlerinden araştırma görevlisi kadrosu almada zorluklar yaşamaya başladık. Yıllardır emek verip, çalışıp karşılığını alamayan bir bilim dalıyız şu anda. Çok sayıda doktora öğrencisi geldi fakat bizim onları burada eğitim öğretim sürecine dahil edemedik. Yeni çıkacak olan Tıpta Uzmanlık Tüzüğü’nde elimizden alınan fizyopatoloji haklarımızın yeniden kazanmaya çalışıyoruz. TUS yoluyla da araştırma görevlisi alırsak biraz da yoğunlaşır, sayımızı arttırırız. Fizyopatoloji hem hasta hizmeti veren hem eğitim öğretim hizmeti veren bilim dalı olduğu için daha geniş eğitim kadroları gerektiriyor.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
2 profesör, 1 doçent, 1 uzmanımız var.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
1 biyolog, 1 laborant, bir sekreter ve bir yardımcı sekreterimiz var.

Tedavi şekliniz nedir?
Ayaktan hasta materyali kullanarak kan, idrar, doku gibi unsurları kullanarak hasta tetkiki yapan bir bilim dalıyız. Poliklinik şeklinde çalışmıyoruz. Hasta materyali bize gönderiliyor ya da hasta bize geliyor, kanını alarak istenen tetkiki yapıyoruz.

Nöbet düzenlemeniz var mı?
Yatan hastamız olmadığı için, yaptığımız tetkikler acil tetkikler grubunda olmadığı için nöbet sistemimiz yok. Haftanın üç gününü tetkiklere ayırıyoruz.

Eğitim programınız nedir?
Temel bilimler ile klinik bilimler arasında köprü oluşturan bir bilimiz. Sistemleri tepeden inceleyen bir bilim dalıyız ama sistemleri incelerken, her bir sistemde organ doku hücre hatta molekül düzeyine inerek hastalıkların oluş mekanizmalarını inceliyoruz.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Fizyopatoloji kapsamındaki her sistemi aldık ve bunların açılımlarını yaparak teker teker değerlendirdik. Ulusal çekirdek müfredatı dikkate alarak, bunu hazırladık.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Hayır. Ancak Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün yönetmeliği gereği doktora programında oldukça denetimli, takipli gidiyor eğitim.

Rotasyon uygulamanız var mı?
2000 yılına kadar bu uygulama vardı. Çünkü bu yıla kadar uzmanlık tüzüğünde yerimiz vardı. Kardiyoloji rotasyonumuz vardı. 1997-98 yıllarında uzmanlık tüzüğünde 4 yıllık fizyopatoloji eğitimi süresince 1.5 yıllık rotasyon yapılması önerisinde bulunmuştuk. Bunun içinde kardiyoloji yanısıra iç hastalıkları, diğer bilim dalları, göğüs hastalıkları vardı. Önerdiğimiz değişiklik hayata giremediği için rotasyon uygulamamız yok.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Her türlü teknolojik yardımı aldık. Teorik derslerimizde her türlü modern teknolojiyi kullanma şansımız var.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Yurtdışında 5 yayınımız var.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Evet. Kendi kongrelerimiz dışında, bizimle ilgili olabilecek diğer kongrelere de katılıyoruz.

Son 5 yılda istifa eden doktora öğrenciniz var mı? Varsa sayısı ne kadar?
Doktoraya başlayıp da ayrılanlar oldu. Araştırma kadrosu görevi alamadıkları için dışarıda bir yerde çalışma zorunluluğu hissediyorlardı. Kişinin hem iş ortamında huzurlu hem bizde çalışabilmesi çok kolay olmuyor. Kimisi direnebiliyor, ama direnemeyenler çoğunlukta oluyor.

Aranıza yeni katılacak öğrencilere vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Bizim bilim dalımız zevkle çalışmayı gerektirecek bir bilim dalı. Bilinmeyeni araştırmayı, sürekli arayış içinde olmayı gerektirir. Burada yapılan bilimsel çalışmalarda istedikleri konuyu araştırma şansına sahipler. Arkadaşlarımızı yabancı dil konusunda destek almaları için her zaman bir itici güç olmaya çalışıyoruz.

Teşekkürler. 12.02.2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer