KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı
GERİATRİ
10 Haziran 2012, Pazar

Ana bilim dallarımızı tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Teslime Atlı

 

Bilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

Bilim dalımız 1993 yılında kuruldu. Aslına bakarsanız oldukça genç bir bilim dalı. Bilim dalımız, kuruluşundan çok kısa bir süre sonra yan dal eğitimi vermeye başladı. İlk olarak poliklinikte hizmet veriyorduk. Sadece poliklinik yapıyorduk. Çok fazla tanınmadığımız için çok  fazla da hastamız olmuyordu. 2003 yılında Cebeci Kampüsündeki bu kliniğimiz açıldı. Böylece yataklı bir kliniğimiz oldu. Önce sadece poliklinik iken, 2003 yılından bu yana yataklı bölümlü bir bilim dalı olarak hizmet veriyoruz. Türkiye’de yataklı bölümlü olan ikinci,  Ankara’daki ilk geriatri kliniğiyiz.

 

Bilim Dalınız bünyesinde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Fakültemizde 1993 yılından bu yana geriatri yan dal eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Tek bir kişiden oluşuyor. Sadece bir profesör kadromuz bulunuyor. Onda da ben varım. Ancak 2 de uzmanlık kadromuz var ve her iki arkadaşımız da doçentlik sınavı başvurusunda bulundular. Umuyorum ki 2013 yılı içerisinde 2 de doçentimiz olacak.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Bizim yardımcı personel açısından tabii ki sıkıntımız var. Eskiden hekim açısından da sıkıntılarımız vardı. Uzman yan dalcı gibi görevlilerimiz çok yoktu. Bugün bu sıkıntı aşılmış durumda. Ancak söylediğim gibi yardımcı personel açısından sıkıntılıyız. Bizim gibi hastaların hepsinin bağımlı olduğu klinikte normal olarak daha fazla yardımcı personele ihtiyaç duyuyoruz. Örneğin; gece sadece bir personelimiz ve bir hemşiremiz nöbete kalabiliyor. Gündüz klinikte 3-4 hemşiremiz aynı anda bulunabiliyor. Bizim polikliniğimiz var. Buraya tek başına bir hemşire verebiliyoruz. Bunu yapmak zorundayız,. Yapmazsak hastalarımızın birçok problemi ortaya çıkabiliyor. Şu anda aktif olarak görev yapan 9 hemşiremiz, 10 civarında yardımcı personelimiz var. Birçok bilim dalında olmayan bir psikoloğumuz var. Bu açıdan şanslıyız. Ancak bizim için çok gerekli olan bir sosyal hizmet uzmanımız yok. Türkiye şartlarında, en azından bir sosyal hizmet uzmanımızın olması lazım. Diyetisyenimiz diğer birkaç klinikle birlikte ortak. Ne yazık ki fizyoterapistimiz yok. Ama şöyle bir şansımız var. Fizik tedavi kliniği ile yan yanayız. Oradan  destek alabiliyoruz. Ancak bizim kendi kadromuzda bir fizyoterapiste ihtiyacımız var.

 

Eğitim programınız nedir?

Bizim tıp öğrencilerine 4’üncü sınıfta dersimiz var. Altı tane teorik ders anlatıyoruz. Bunun dışında 3 gün de, kliniğimize gelip görme şansları oluyor. Her seferinde 15-20’şer kişilik gruplar halinde kliniğimize geliyorlar. Bunun dışında 1, 2 ve 3’üncü sınıflarda çok da spesifik olmayan derslerimiz, beceri, iletişim derslerimiz oluyor, ama geriatri gerçek anlamda 4’üncü sınıfta anlatılıyor. Ayrıca, her ay iki intern doktorumuz da kliniğimizde görev yapıyor.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Yirmi iki yataklı bir kliniğiz. Doktor kadrolarımızın gelişmesiyle birlikte yataklarımızın doluluk oranı da oldukça yükseldi. Doluluk oranını yüzde 90’ın üzerinde olarak söyleyebilirim. 

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Bu sayı, mevsime göre çok değişkenlik gösteriyor. Çünkü yaşlı insanlar ya köylerine ya da yazlıklarına gidiyorlar. Ama ortalama günlük olarak söylersek, hem İbn-i Sina Hastanesinde bulunan polikliniğimiz hem de buradaki polikliniğimizde toplam 40 civarında poliklinik yapıyoruz.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Bizimkisi yan dal eğitimi. Ana bilim dalı olmadığımız için asistanlarımızın hepsi dâhiliyeyi bitiriyor, geriatriye geliyorlar. Dolayısıyla burada uzman düzeyinde çalışıyorlar. Sadece ilk yıllarında ayda 3 civarında nöbet yazıyoruz. Onun dışında zaten hep icapçı oluyorlar. Bizim burada nöbetlerden asıl sorumlu olan grubu iç hastalıkları rotasyoneri olan asistanlar oluşturuyor. Bunun dışında kardiyologlar ve göğüs hastalıklarından gelen asistanlarımız var. Göğüs hastalıklarından gelenlere pek tutturmuyoruz, ama kardiyolog arkadaşlar nöbet tutuyorlar.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Hem gelen dâhili asistanlarımız hem de kendi yan dal asistanlarımız için müfredatımız var. Eğitimlerimizi bu müfredatlara göre sürdürüyoruz.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Geriatri aslında hiçbir bölüm için mecburi bir rotasyon değil. Ama bizim hastanemizde arkadaşlar kardiyoloji, göğüs hastalıkları,  enfeksiyon hastalıkları ve nörolojiden asistanlar rotasyona geliyor.

Bizim kendi asistanlarımız ilk yılı tamamladıktan sonra, 2’şer ay süreyle nöroloji ve psikiyatri rotasyonu yapmak zorundalar.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Öğretim üyesi sayımız fazla olmadığı için tabii bu yayın sayısını da etkiliyor. Bir de uzmanlarımız yeni geldi. Dolayısıyla çok fazla yayınımız olduğunu söyleyemeyeceğim. Son bir yıl içerisinde yurt içi 3-4 yayınımız var. 2010 yılı bittiğinde 4 de yurt dışı yayınımız vardı.  2011 yılında 2 yayınımız oldu. Ama kadromuz geliştikçe bu sayılar da artacaktır.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Ben kendi adıma konuşacak olursam, bölümdeki tek öğretim üyesi olduğum için bu konuda sıkıntı yaşamıyorum. Birçok toplantıda da zaten konuşmacı olarak görev alıyorum. Ancak kliniğimize gelen dâhili asistanlarımızı, kendi uzmanlarımızı götürmek istediğimizde, yurt içi kongrelerde sorun yaşamıyoruz, ama yurt dışı kongrelerle ilgili problem yaşayabiliyoruz. Yine de, Avrupa’da yılda bir kez yapılan Avrupa Geriatri Kongresine gitmeye çalışıyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Bence geriatri gelişmeye çok açık bir bölüm. Bölümümüzü seçecek kişiler eğer tıbbı seviyorlarsa, hastayı sadece bir göz, bir kulak olarak değil, bir bütün olarak değerlendirmek istiyorlarsa, hastaya genel olarak bakan, birçok bölümle iç içe olan geriatri tam onlara göre demektir. Yaşlı insanlarla birlikte olmak, onlarla çalışmak çoğu zaman çok eğlenceli ve zevklidir. Bizim vizitlerimiz çok neşeli geçer. Üstelik kimse bizim hastalarımızı yaşlı, hani yaşamını tamamlamasına az kalmış insanlar diye düşünmesin. Bizim bölümümüz genel olarak bakıldığında mortalitenin en düşük olduğu bir kliniktir. İnsanın birçok konuda ufkunun açılacağı, birçok konuda spesifikleşilebilecek, araştırmaya çok açık bir bölüm. O yüzden tercih eden akıllılık eder diye düşünüyorum.

 

 

 

Bilim Dalında görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Bilim Dalı Başkanı:

Prof. Dr. Teslime Atlı

 

Geriatri Uzmanları:

Uzm. Dr. Murat Varlı

Uzm. Dr. Sevgi Aras

 

 

Geriatri Yan Dal Araştırma Görevlileri:

Uzm. Dr. Ahmet Yalçın

Uzm. Dr. Özlem Karaarslan Cengiz

Uzm. Dr. Volkan Atmış

 

Geriatri Bilim Dalı Psikoloğu:

Dr. Psk. Semra Azizoğlu

Geriatri Bilim Dalı Hemşireleri 

Başhemşire: Gülhan Özdemir

 

Kln Sorumlu Hemşiresi:

Nuray Tayran

 

Hemşireler:

Bilge Ersoy

Hayriye Ebinç Azak

Eda Bayram

Emel Bakın

Fahriye Gözütok

Ahmet Evcimen

Ayşe Bayraklı Umul

Sultan Yalçın

Seda Kurt

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
6
1) Nejla basa (Öğretmen)
23.11.2013 15:50:25
Sizlerle on dakika önce tanıştım teyzem nedeniyle. Hemen internette söyleşinizi okudum. Tebriklerimi sunmak için karşınızdayım. Her meslek,her tıp dalı kutsaldır ama Geriatri en kutsalıdır bence.Karşınızda ki hastalarınız çocuk deseniz değil,yetişkin deseniz hiç değil.Sağlıklar ve kolaylıklar diliyorum her birinize ayrı ayrı.Sevgilerimle.İyi ki varsınız.....

SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer