KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı
GÖZ HASTALIKLARI
14 Nisan 2021, Çarşamba
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necile Erkam* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi kurulurken Göz Hastalıkları Kliniği, Gülhane Askeri Tıp Akademisinden Prof. Dr. Süreyya Gördüren başkanlığında Cebeci’de kuruldu. 1957 yılında Prof. Dr. Süreyya Gördüren Göz Bankası Derneği’ni kurarak Mamak caddesindeki Göz Kliniği yapımını tamamlatmış ve 1963 yılında Göz Kliniği bu yeni binaya taşınmıştır. Prof. Dr. Süreyya Gördüren’in vefatının ardından Prof. Dr. Cahit Örgen kürsü başkanı olmuş ve 1973 yılında klinik binasının karşısında bulunan poliklinik binasını hizmete sokmuştur. 1975-1976 yıllarında ana binaya kat eklenerek yatak sayısını arttırmış ve 1978 yılında da burada 4 ameliyathane çalışmaya başlamıştır. Göz kliniğinin kurulduğu tarihten itibaren birimler kurulmaya ve bu şekilde çalışmaya başlamıştır. 1964 yılından 1977 yılına kadar glokom, şaşılık, kontak lens, retina, tümör, immünoloji ve mantar laboratuvarı ve birimleri kurulmuştur. Ayrıca 2002 yılından itibarende vitro-retinal cerrahi birimi de kurularak hizmet vermeye başlamıştır.
1982 yılından itibaren Göz Hastalıkları Birimi, anabilim dalına dönüştürülmüştür. Kurulduğu günden bu yana gerekli araç gereçleri sağlamaya çalışarak son gelişmeleri izleyen ve en son teknolojiyi uygulamaya çalışan bir çok ilklere imza atılan bir kliniktir. Kliniğimiz kurulduğu günden bu yana pek çok öğretim üyesi ve uzman yetiştirmiştir.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz güçlü bir yapıya sahiptir. Akademik kadro olarak 14 öğretim üyesi, 5 uzman ve 15 araştırma görevlimiz bulunmaktadır.

* Yardımcı personel sayınız nedir?
Şuan 19 hemşiremiz bulunmaktadır. Bu sayı bizim için yetersiz kalmakta ve arttırılması gerekmektedir. Bununla beraber 1 teknisyen, 3 laborant, 14 memur ve 16 hizmetlimiz bulunmaktadır.

* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Yatak sayımız bu gün itibariye 80 adettir. Bu yataklarımızın doluluk oranı ise yüzde 60-70 civarındadır. Son bir buçuk yıldır doluluk oranımızda azalma görülmektedir.

* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Nöbet düzenlemelerimiz aylık çizelgeler halinde hazırlanmakta ve arkadaşlarımız bu çizelgeyi aksatmadan takip ederek nöbetlerini tutmaktadır. 1 hekim, 1 hemşire ve 1 personel dönüşümlü olarak nöbete kalmaktadır. Bununla birlikte hafta sonları 1 uzmanımız da nöbete kalmaktadır. Ayrıca acil bir durum söz konusu olduğunda başta ben olmak üzere öğretim üyesi arkadaşlarımızda hastaneye gelmekteyiz.

* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılmaktadır?
Rotasyon uygulamalarımız iç ve dış rotasyonlar olarak iki şekilde gerçekleşmektedir. İç rotasyonlarımız 60 iş günü olmak kaydıyla glokom, retina ve şaşılık, 30 iş günü olmak kaydıyla da kontak lens, üvea, tümör, ultrason birimlerinde gerçekleşmektedir. Dış rotasyonlarımız ise kulak burun boğaz, anestezi ve nöroloji rotasyonlarıdır.


* Eğitim programınız nedir?
Anabilim Dalımız eğitim programı titizlikle hazırlanmakta ve özenle uygulanmaktadır. Branşımızı ilgilendiren tüm konularda sistemli olarak teorik ve pratik eğitim verilmektedir. Bu çerçevede, literatür, olgu sunumu, vaka tartışmaları, vizitler, seminer ve konferanslar yapılmaktadır.

* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Branşımız için gerekli olan araç gereçleri bünyemizde bulundurmaya çalışmaktayız. Ancak ameliyat mikroskobu, dijital anjio, kornea topografisi ve lazer gibi bazı cihazlarımız şu anda arızalı durumdadır. Bunların arızalarının kısa zamanda giderilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

* Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Öğretim üyeleri, uzman ve asistanlar dahil olmak üzere iç ve dış yayın yapmaktayız.

* Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Öğretim üyelerimiz, araştırma görevlilerimiz ve uzmanlarımız sırayla kurs ve kongrelere katılmaktadır. Bu konuda bir sorunumuz bulunmamaktadır.

* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Bizimle çalışmayı seçecek asistanlardan en başta çok çalışkan olmalarını, fakülteyi iyi derece ile bitirmiş olmalarını bekliyoruz. Ayrıca araştırmacı olmaları, en az bir yabancı dili iyi derecede bilmeleri, çağdaş, çevreleriyle uyumlu, üstlerine saygılı ve astlarına sevgili olmaları da beklentilerimiz arasında yer alıyor.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
2
1) celal çelik (emekli)
25.03.2014 19:43:07
bugün 25 mart 2014 bu hastanede ilk defa muayene oldum,çok ayrıntılı muayene yapıyorlar,memnun olarak hastaneden ayrıldım,çok teşekkür ederim.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer