KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı
HALK SAĞLIĞI
18 Nisan 2021, Pazar
Ankara Üniversitesi Tıp
Fakültesi Halk Sağlığı AnabilimDalı Başkanı Prof.Dr.AslanTunçbilek* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi kurulduğu zaman, 1948’de, Hijyen ve Koruyucu Hekimlik Kürsüsü olarak faaliyete başladı. 1960’lı yıllarda Toplum Hekimliği Kürsüsü adını aldı. Zamanla bu birim İntaniye’ye bağlı enstitü şeklini aldı, 1968’de Toplum Hekimliği Kürsüsü oldu. 1982 yılında ise Dahili Tıp Bilimleri’ne bağlı olarak Hijyen ve Koruyucu Hekimlik Kürsüsü ile Toplum Hekimliği Kürsüleri birleştirilerek, Halk Sağlığı Anabilim Dalı adını aldı. Türkiye’de sağlık ocağına sahip olan tek tıp fakültesi bizim üniversitemizde bulunuyor. Tamamen üniversitenin malıdır. Sağlık ocağımıza 11 sağlık evi bağlı. Sağlık evlerindeki hemşirelerimiz saha çalışmalarını yürütür. Sağlık ocağı çevresinde bulunan insanların sosyal, demokratik kayıtları anabilim dalımızda mevcut. Topluma yönelik koruyucu ve tedavi edici hizmetler veriyoruz. Ayrıca bölge dışından gelen hastalara da gerekli bir yardım yapılmaktadır. Anabilim dalımızda bir aile planlaması ünitesi, az gören çocuklara rehabilitasyon birimi vardır. Bu birimimizde Türkiye’de ilk defa bu kadar kapsamlı bir rehabilitasyon hizmeti veriliyor. Bugüne kadar 200’e yakın az gören çocuk eğitime tabi tutularak gerekli gözlükler temin edilerek görmeleri sağlanmış bulunuyor.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz altı profesör, bir yardımcı doçent, iki uzman, iki öğretim görevlisi ve altı asistandan oluşuyor.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Bir başhemşire, dokuz hemşire, bir diş hekimi, bir eczacı, bir biyolog, iki laborant, iki teknisyen ve diğer yardımcı personel görev yapıyor.

* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Eski tüzüğe göre asistanlarımız üçer ay olmak üzere dahiliye, cerrahi, kadın doğum ve çocuk polikliniklerinde rotasyon yapmaktadır. Ayrıca altı ay sağlık ocağında çalışıyorlar. Yeni uzmanlık tüzüğünde henüz rotasyon uygulamaları belli değil. Ancak bu dört anabilim dalındaki rotasyonlar kısalacak ve dispanserlerde, sağlık müdürlüklerinde ve bunlara bağlı teşkilatlarda rotasyonlar eklenecek.


* Eğitim programınız nedir?
Araştırma görevlilerimiz eğitim süreleri boyunca ikişer seminer ve ikişer literatür hazırlar. Haftanın belirli günlerinde asistan eğitimi verilir. Tıp fakültesi öğrencileri üçüncü sınıfta yarım gün ocaklarımıza gelerek eğitim görür. Dördüncü sınıfta haftada 3 saat teorik dersleri var. Beşinci sınıfta haftada beşer gün olmak üzere staja gelirler. Altıncı sınıfta ise intern öğrenci olarak bir ay süreyle anabilim dalımıza bağlı olarak tamamlarlar. Anabilim dalımız sadece tıp fakültesi öğrencilerine ders vermekle kalmaz, üniversiteye bağlı diğer fakülte ve yüksek okullardaki konuyla ilgili dersleri de yürütür. Anabilim dalımızda ayrıca yüksek lisans ve doktora programları da mevcut.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Anabilim dalımız bünyesinde, sağlık ocağı polikliniği, laboratuvarı, aile planlaması, diş üniteleri ile görme engelliler rehabilitasyon ve araştırma birimi kapsamında rutin çalışmalarımızı yürütecek tıbbi araç ve gerece sahip bulunmaktayız.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Yurt içi ve dışında yayınlarımız var. Her yıl yurt dışında bir veya iki yayınımız çıkar, yurt içinde ise daha fazla yayınımız vardır. Arkadaşlarımız yurt içi ve yurt dışı kongrelere devam eder. Bu kongrelere tebliğ ve posterle katılırlar.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Anabilim dalımızı seçecek asistanların, her şeyden önce bu alanı sevmesi lazım. Çünkü biz klinik hekimlikten ziyade topluma yönelik hekimlik öğrettiğimiz için bunun için zorluğunu bilerek, ileride herhangi bir maddi beklenti içinde olmaksızın fedakarca çalışacak, yurt genelinde koruyucu sağlık hizmetlerini isteyerek uygulayacak asistanlar bekliyoruz. Çünkü bizim branşımız maddi bakımdan insanı tatmin eden bir branş değildir. Sadece bu alanı seven ve ideali olan kişilerin bu ihtisası yapmasını arzu ediyoruz.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer