KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı
HİSTOLOJİ VE EMB.
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz sayfasının bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Canan Akbay

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Histoloji-Embriyoloji, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde “Kürsü” olarak 3 Aralık 1945’te kuruldu. Ankara Tıp Fakültesinin kurucu öğretim üyelerinden Uzman Patolog Doktor Kâmile Şevki Mutlu, profesör unvanı ve yetkisiyle kurucu başkan olarak atandı. Kürsü etkinlikleri önce Sıhhiye’deki Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü içinde başladı. 1953 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinin bugünkü Cebeci-Dikimevi yerleşkesindeki Genel Cerrahi Anabilim Dalının bulunduğu binanın kuzey kanadındaki bölümüne yerleşti. Bugünkü yeri olan Morfoloji Binası’nın zemin katının doğu kanadına binanın açılış tarihi olan 1967’de taşındı. Kürsü olarak kuruluşunun yanı sıra zaman içinde “Enstitü”, “Bölüm” olarak isimlendirildi.. 1981’de yürürlülüğe giren 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunuyla Morfoloji Anabilim Dalı altında Anatomi Bilim Dalı ve Histoloji-Embriyoloji Bilim Dalı olarak çalışmaya devam etti. 1993 yılında Yüksek Öğretim Kurumunun Yürütme Kurulu kararıyla Morfoloji Anabilim Dalı kaldırılarak Anatomi ve Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalları yeniden bağımsızlaştırıldılar. Başkanlık görevlerini, kuruluş tarihi olan 1945’ten 1976 yılına kadar Prof. Dr. Kamile Şevki Mutlu, 1976-1983 yılları arasında Prof. Dr. Aliye Erkoçak ve 1983’ten 2003 yılı sonuna kadar Prof. Dr. Meral Tekelioğlu yerine getirdi. Prof. Tekelioğlu’nun 2003 yılında emekli olmasından sonra bu görevi ben devraldım.

Biriminizde kaç yıldır araştırma görevlisi eğitimi veriliyor?
Açıldığından beri araştırma görevlilerine uzmanlık eğitimi veriliyor. Anabilim Dalımızdan yetişen uzmanlar Atatürk, Osmangazi Süleyman Demirel, Gazi Osman Paşa, Sakarya, Hacettepe, Ufuk üniversitelerinde öğretim üyesi olarak görevlerine devam etmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
9 öğretim üyesi, 6 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Her biri ayrı laboratuvarda görevli dört teknik elemanımız vardır.

Eğitim programınız nedir?
Mezuniyet öncesi ve sonrası olmak üzere iki eğitimimiz var. Mezuniyet öncesi eğitim, 2002 yılından bu yana “Probleme Dayalı Öğretim” olarak şekillendirildi. Hem amfi dersleri, hem uygulama dersleri bulunmakta, bunun yanında Modüllere dayanan eğitim devam etmektedir. Her sınıfta ortalama 280-300 kadar öğrencimiz var. Mezuniyet sonrası eğitim, fakültemizin ve uzmanlık derneğimizin hazırladığı karneler kapsamında 4 yıl sürmektedir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
2002 yılında hazırlandı. Diğer anabilim dallarıyla birlikte, kendi anabilim dalımızla ilgili ‘Temel olarak neleri vermeliyiz’ şeklinde bir çalışma yaptık. Ortak bir program hazırladık.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Evet.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Patoloji, Biyokimya rotasyonu yapılıyor. Kadın Doğum Anabilim Dalıyla birlikte eğitim verdiğimiz, Yardımla Üreme Tekniği Merkezi var. 6 aylık eğitimin 3 aylık teorik kısmını biz veriyoruz, uygulamayı da Kadın Doğum Anabilim Dalındaki laboratuvar kısmı veriyor. Buradan eğitim alanlar Sağlık Bakanlığı tarafından sertifikalandırıyorlar. Sağlık Bakanlığı kurumlarında veya özel merkezlerde (tüp bebek merkezlerinde) yetkili olarak çalışıyorlar. Biz bu eğitimi diğer yüksek eğitim kurumlarından gelen hekimlere verebiliyoruz. Bakanlığın belirli merkezlerinden biriyiz. Sadece tüp bebek eğitiminde verdiğimiz mezun sayısı 30’u bulmuştur.

timde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Öğrenci eğitimi için mikroskop kullanıyoruz. Mikroskoplarımız yeterli sayıda mevcuttur. Şanslı bir bölüm olduğumuz söylenebilir. Yeni eğitim sistemiyle, projelerimizden sağladığımız gelirlerle eksikliklerimizi tamamladık. Kaynaklarımız, TÜBİTAK, DPT, Üniversitenin Araştırma Fonu (BAP) şeklindedir. Tarihi bir elektron mikroskobumuz var. Kurucu öğretim üyemiz Prof. Dr. Kamile Şevki Mutlu’nun Almanya’da yürüttüğü ileri bilimsel araştırmalar ve ilişkiler sonucunda 1956’da Almanya Cumhurbaşkanı tarafından hibe edilmiş Türkiye’nin ikinci en eski ve müze amacıyla sergilenen geçirimli elektron mikroskobu Anabilim Dalımızda bulunmaktadır. Bugün hala çalışmakta olan TEM, SEM, Konfokal mikroskopları ve hücre kültürü laboratuarında eğitim ve araştırmalarımız yürümektedir.

Son bir yıldaki yurtiçi ve yurtdışı yayın sayılarınız nedir?
Yurt dışı 10 yayın, 13 bildiri vardır. Yurt içi ise 2 yayın, 16 bildiri, 3 kitap çevirisi, 1 adet eğitim CD’si bulunmaktadır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Evet. Bunun için fakültemiz belli miktarlarda katkı sağlıyor.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı? Varsa sayısı ne kadar?
Bazı araştırma görevlileri buraya uyum sağlayamayacağını düşünüyor; yabancı dil sıkıntısı olanlar oluyor veya ailevi nedenlerden dolayı, 3 kişi ayrıldı.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Öğretim üyesi olarak yetişmek istiyorsa, araştırmayı seviyorsa, öğrenmekten korkmuyorsa burada öğretim üyesi olarak yetişebilir. Histoloji-Embriyolojide dışa açılma imkanı çok fazladır. Üçüncü seçenek olarak tüp bebek merkezlerinde çalışabilir veya yetkin olarak böyle bir merkez açabilir.

Teşekkür ederiz.
16/04/2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer