KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı
KADIN HAST. VE DOĞUM
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz sayfamızın bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevgi Tezcan

Kliniğimizin tarihçesini anlatır mısınız?
1949 yılında Prof. Dr. Şerif Çanga’nın başkanlığında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği kurulmuş ve 1955 yılında 6 katlı, 220 yataklı, içerisinde 200 kişilik dershanesi, poliklinik, röntgen ve laboratuvarları olan, 4 ameliyathaneli Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinin temeli atılmıştır. Şimdi kullanılan Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı olan bu inşaat, büyük gayretler sonucunda 1967 yılında hizmete açılmıştır. 1970 yılında alınan Akademik Kurul kararı ile Jinekoloji, Obstetrik, Jinekolojik Endokrinoloji ve Jinekolojik Onkoloji Üniteleri kurulmuştur. Tıp dünyasındaki çalışmalara paralel olarak kliniğimizde, spesifik seksiyon çalışmalarına başlanması ve kısa sürede büyük atılımlar, araştırmalara imza atılmıştır. Sıra ile Prof. Dr. Erkin Kandemir, Prof. Dr. Turhan Bayçu, Prof. Dr. Hikmet Yavuz, Prof. Dr. Ali Gürgüç. Prof. Dr. Sevim D. Cengiz, Prof. Dr. Gülay Kurtay Anabilim Dalı başkanlıkları görevinde bulunarak kliniğimizin Türkiye ve Türkiye dışında atılımlarını devam ettirmiştir.

1985 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında yeni bir yapılanma oluşturulmuş ve Laser, Perinatoloji, Tüp Bebek Merkezi, Endoskopik Cerrahi, Aile Planlaması Ünitelerinin kuruluş çalışmaları başlatılmıştır. Takip eden yıllarda Menopoz ve Ürojinekoloji üniteleri hizmete girmiş ve bütün üniteler özverili emek ve yoğun çalışmalarla bir yandan başarılı akademik çalışmalara imza atarken bir yandan da modernleşme, hasta hizmetinde kaliteyi arttırmaya devam edilmiştir. Klinik kullanım alanlarının yeniden yapılmasında bu yıl atılımlar gerçekleşmiştir.

Laparoskopik, histereskopik cerrahi girişimler, antenatal girişimler, onkolojik operasyonlar, ürojinekolojik girişimlerde ve IVF uygulamalarında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Türkiye’de dünya standartlarında öncülük yapmıştır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimiz kurulduğundan beri uzman yetiştirilmekte. Kliniğimiz yüzlerce uzman yetiştirmiş, bunlardan birçoğu Akademik unvan kazanarak çeşitli üniversitelerde, birçoğu da Anadolu’da öğretim üyesi olarak önemli merkezlerde bizi temsil etmektedirler.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşur?
Akademik kadromuz 11 profesör, 3 doçent, 24 asistandan oluşuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Son yıllarda çok büyük sıkıntı içindeyiz. Uygulanan Sağlık Bakanlığı politikaları ile üniversitelerimizin içine düştüğü ödeme güçlüğü nedeniyle var olan yardımcı sağlık personelimizi de kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Kliniğimizde 38 hemşire, 14 personel ile çalışıyoruz. Olması gereken hemşire sayısı en az 47, personel sayısı ise en az 25.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim öğretimde öğrenciler devamlı olarak 5. ve 6. sınıflarda kliniğimize geliyorlar. Eğitim sisteminde bazı değişimlerde adapte olarak eğitim veriyoruz. 6. sınıf intern öğrencilere sorumluluk verilerek seminer, literatürlere katkıları ile pratik yaptırarak akademik eğitim ve hasta hizmetine katılım sağlanıyor. Aynı zamanda sosyal, deontolojik insan ilişkilerinin aktarımına da büyük önem veriyoruz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde 142 yatağımız var. Doluluk oranımız ise ortalama yüzde 80 civarında.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayınız ortalama nedir?
Poliklinik sayımız günlük 60-80 arasında değişiyor. Yıllık poliklinik sayısı ise ortalama 22 bin civarında. Ameliyat sayımıza gelince, büyük ameliyatlar yıllık 946, orta ameliyatlar yıllık 415, küçük ameliyatlar ise yıllık 511 civarında.
Tüp bebekte takip edilen siklus sayısı yıllık ortalama bin, embriyo transfer sayısı da yıllık ortalama 650 civarında. Burada sayılar kadar önemli olan kalite ve niteliktir.

Nöbet düzenlemelerini nasıl yapıyorsunuz? Bir asistan ilk yıl ortalama kaç nöbet tutuyor?
Nöbet düzenlemeleri asistan kıdemleri göz önünde tutularak aylık yapılır. Bir asistan ortalama 120 nöbet tutar. 2. 3. 4. yıllarda bu nöbet sayıları azalarak tutulur. Düzenlemeler yapılırken araştırma görevlilerinin önerileri ve katkılarına da önem verilir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Fakültemiz eğitim müfredatı ve programlarına uygun olarak eğitim veriyor. Asistan karnelerinin kayıtlarıyla ve araştırma görevlileri yıllık imtihanlarla uzmanlık sınavına hazırlanıyor. Başarılı bulunanlar kongrelere gönderilerek ödüllendiriliyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Rotasyon uygulamaları klinik içinde ve yasaların öngördüğü şekilde klinikler arası yapılıyor.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yıl içindeki yurt içi ve yurt dışı yayın sayımız 20’dir.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yurt içi ve yurt dışı kongrelere aktif bir şekilde (sunum, poster, panelist…) katılarak bilgi alışverişine önem veriyoruz. Ayrıca asistanlarımızın da katılımlarını sağlıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı; cerrahi, tıbbi tedavi, endokrinoloji, onkoloji, doğum, perinatoloji ile donanımlı çok yönlü bir bilim dalıdır. Bununla beraber fiziksel ve psikolojik olarak travmatik bir daldır. Bunlar göz önünde tutularak aramıza yeni katılacak arkadaşlara, kadın hastalıkları ve doğum anabilim dalını çok sevmelerini, kendilerine fiziksel ve psikolojik potansiyeli hissederek başlamalarını tavsiye ederiz.

Teşekkürler.

05/11/2007

Klinikte görev yapan öğretim üyeleri

Prof. Dr. Sevgi Tezcan,
Prof. Dr. Sevim D. Cengiz
Prof. Dr. Lügen Cengiz
Prof. Dr. Gülay Kurtay
Prof. Dr. Feride Söylemez
Prof. Dr. Acar Koç
Prof. Dr. İlkkan Dünder
Prof. Dr. M. Hakan Şatıroğlu
Prof. Dr. Fulya Dökmeci
Prof. Dr. Ruşen Aytaç
Prof. Dr. Mete Güngör
Doç. Dr. Cem Satabekoğlu
Doç. Dr. Bülent Berker
Doç. Dr. Murat Sönmezer
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer