KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı
KALP VE DAMAR CERR.
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümit Özyurda

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı, 1983 yılında Hakkı Akalın başkanlığında, Ümit Özyurda, Kemalettin Uçanok, Adnan Uysalel ve Tümer Çorapçıoğlu tarafından kuruldu. İlk başarılı koroner bypass operasyonu aynı tarihte (15.11.1983) Prof. Dr. Hakkı Akalın tarafından İbn-i Sina Hastanesinde gerçekleştirildi. Türkiye’de ilk yapay kalp nakli de Prof. Dr. Hakkı Akalın ve ekibi tarafından Ankara İbn-i Sina Hastanesinde 27 Şubat 1988 tarihinde gerçekleştirildi. Bu vaka aynı zamanda dünyadaki 92’nci yapay kalp nakli olarak tarihteki yerini aldı. Geniş vent-rikül anevrizması ve ileri derecede aterosklerotik koroner hastalığı olan 30 yaşındaki erkek hastaya kalp nakline köprü amacıyla Symbion Jarvik-7 implante edildi. Düşük kalp debisi nedeniyle İABP uygulamasına rağmen kardiyojenik şoktaki hasta implantasyon sonrası 4’üncü günde normal fizik aktivitesine başladı ve fizyoterapistlerce rehabilitasyona alındı. Antikoagülasyona bağlı hemotoraks gelişmesi ve torakotomi sonrasında hepato-renal yetmezlik nedeniyle hasta 31’inci günde kaybedildi.

25 Mayıs 1988 yılında aynı ekip Türkiye’de ilk, dünyada 967’nci olarak ventriküler dolaşım destek sistem implantasyonunu (Biventricular Assist Device) gerçekleştirdi. 29 Eylül 1989 yılında da sol ventriküler destek sistemi yine Türkiye’de ilk olarak uygulandı.

19 Ekim 1990 yılında Anabilim Dalımızca ilk olarak ortopik kalp nakli (Türkiye’de 6’ncı olarak) gerçekleştirildi. Çalışmaları nedeniyle ekibimiz Ankara Tabip Odası Sağlık Başarı Ödülü’nü aldı.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Birimimizde, 1983 yılında Anabilim Dalımız kurulduğundan bu yana asistan eğitimi veriliyor. Kuruluşundan bu yana birimimizden yetişen kalp ve damar cerrahisi uzmanları, Naci Emiroğulları, Barlas Aytaçoğlu, Ojman Bder, Mehmet Özkan, Tuncay Ayvaz, Mehmet Oğuz, Tayyar Mengübaş, Alp Arslan, Kaan Kaya, Altay Elalmış, Özge Korkmaz Uymaz, Barış Uymaz ve Raif Çavolli’dir. Bu meslektaşlarımız günümüzde Türkiye ve dünyanın çeşitli merkezlerinde başarı ile mesleklerini sürdürüyorlar.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim Dalımızda 8 profesör, 4 doçent ve 3 uzman cerrah görev yapmakta. Eğitim kadromuzda da halen 10 araştırma görevlisi bulunuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Anabilim Dalımızda 3 idari personel, 6 laborant, 5 perfüzyonist ve yeteri sayıda hemşireyle çalışıyoruz.

Eğitim programınız nedir?
Anabilim Dalımızda 3’üncü, 4’üncü, 5’inci ve 6’ıncı sınıf öğrencilerine gerek teorik gerekse pratik olarak çeşitli dersleri anlatıyoruz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
64’ü servis ve 20’si yoğun bakım olmak üzere toplam 84 yatağımız mevcut. Serviste 16 tek yatak ve 24 çift yataklı odamız mevcut. Yoğun bakım ünitesinde ise 10 birinci gün, 6 ikinci gün, 3 izole ve 1 adet transplant yatağımız bulunuyor. Bu yataklarımızın doluluk oranı yüzde 100’dür. Çoğu zaman hasta yatışlarında randevulu olarak çalışıyoruz.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayılarınız nedir?
Polikliniğimizde günde ortalama 65 hasta muayenesi yapılıyor. Anabilim Dalımızda 4 ameliyathane bulunuyor. Aylık ortalama açık kalp ameliyatı sayımız 100 civarındadır. Senelik sayı ise bin açık kalp ameliyatı. Bunun yanında aorta cerrahisi (acil ve elektif) ve vasküler cerrahi ameliyatları yapıyoruz. Her türlü erişkin açık kalp cerrahisi (koroner, valvüler, transplantasyon, vb.) ve pediatrik kalp cerrahisi ameliyatları yapıyoruz. Bunun yanısıra aritmi cerrahisi kapsamında radyofrekans ablasyon, homogreft ve stentless kapak implantasyonu, ki hastanemiz bu konuda uluslararası eğitim hastanesidir, kök hücre implantasyonu araştırma kapsamında uygulanmakta.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Anabilim Dalımızda kıdem ayırımı yapılmaksızın tüm asistanlar aynı sayıda nöbet tutarlar. Asistanların nöbet listesi başasistan tarafından hazırlanıp Anabilim Dalı Başkanının onayına sunulur. Poliklinik nöbet listemiz aylık olarak yapılıp görevli asistan ve öğretim üyeleri haftalık olarak poliklinikte görev yapar. Ayrıca acil hastalar için yine haftalık düzenlenen öğretim üyeleri acil nöbet listesi yapılır. Acil hastalar her hafta görevli olan ekip tarafından değerlendirilir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitiminde bir çekirdek müfredat programımız var. Bu program asistan eğitimimizden sorumlu Anabilim Dalımız öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bülent Kaya tarafından düzenlenip uygulanmakta. Haftada bir gün 1 asistan ve 1 uzman olmak üzere 1 seminer ve 1 literatür sunumu yapılmakta.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Tüzük gereğince kliniğimizde asistanlar 1 ay süre ile Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, 2 ay süreli Kardiyoloji Anabilim Dalı, 2 ay süreli Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, 6 ay süreli Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı ve 6 ay süreli Genel Cerrahi Anabilim Dalı rotasyonlarımız bulunuyor.

Son bir yıldaki yurt dışı yayın sayınız nedir?
Son yılda yayınlanmış 5 adet uluslararası makalemiz bulunuyor.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Ulusal ve uluslararası kongrelere genellikle katılıyoruz. Kongre sayımız oldukça fazladır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Gerek ameliyatlar gerekse poliklinik olarak oldukça yoğun bir kliniğiz. Eğitim çalışmalarımız da oldukça yoğun geçiyor. Bir bilim adamı yetiştirme gayesinde tüm olanaklarımız kullanmaktayız.

Klinikte görev yapan öğretim üyeleri ve uzmanlar
Prof. Dr. Kemalettin Uçanok
Prof. Dr. Adnan Uysalel
Prof. Dr. E. Tümer Çorapçıoğlu
Prof. Dr. Bülent Kaya
Prof. Dr. Refik Taşöz
Prof. Dr. Neyyir Tuncay Eren
Prof. Dr. Atilla Aral
Doç. Dr. Sadık Eryılmaz
Doç. Dr. Rüçhan Akar
Doç. Dr. Levent Yazıcıoğlu
Doç. Dr. Mustafa Şırlak
Uzm. Dr. M. Bahadır İnan Uzm. Dr. Serkan Durdu
Uzm. Dr. Zeynep Eyileten

Klinikte görev yapan araştırma görevlileri
Dr. Mehmet Çakıcı
Dr. Evren Özçınar
Dr. Amjad Khalil
Dr. Çağdaş Baran
Dr. Fatih Gökalp
Dr. Demir Çetintaş
Dr. Çağın Zalim
Dr. Burak Açıkgöz
Dr. Deniz Bozdoğan
Dr. Ali İhsan Hadse

Teşekkürler.
19/11/2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer