KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kısırlık Teşhis ve Tedavi Uygulama ve Araştırma Merkezi
KADIN HAST. VE DOĞUM
18 Nisan 2021, Pazar
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kısırlık Teşhis ve Tedavi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cihat Ünlü.* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Merkezimiz infertilite konusunda multidisipliner çalışmanın gereğini yerine getirmek amacıyla 23 Eylül 1991 yılında kuruluş yönetmeliğinin Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından çalışmalarına başladı. Merkezimizin ilk müdürlüğünü Prof. Dr. Ali Gürgüç yaptı. 1995 yılından itibaren de ben bu görevi üstlendim. Merkezimizin kurulduğu tarihten bu yana Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı binasında kendimize ait bir mekanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Merkezimizin faaliyetlerini Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üroloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Histoloji ve Embriyoloji, İmmünoloji, Patoloji, Radyodiagnostik, Tıbbi Biyoloji ve Genetik ile Biyokimya Anabilim ve Bilim Dallarından öğretim üyelerinin oluşturduğu yönetim kurulu ve bilimsel kurul tarafından yürütüyoruz. Klinik çalışma içerisinde Kadın Hastalıkları ve Doğum, Tüp Bebek ünitesi ile ortaklaşa çalışıyoruz.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Merkezimizin akademik kadrosu 1 jinekoloji uzmanı, 1 profesör ve bir doçent doktor ile üroloji uzmanı bir doçent doktordan oluşmaktadır.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
1 başhemşire, 1 hemşire, 1 laborant, 1 sekreter ve1 ayniyat memuru olmak üzere merkezimizde 5 yardımcı personelimiz hizmet veriyor.


* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Merkezimiz bünyesinde 2 yatağımız bulunuyor. Bu yataklarımızı küçük ameliyatlardan sonra hastamızın dinlenmesi ve kontrol amacıyla kullanıyoruz. Merkezimizde gece hasta kalmamakta, aynı gün içerisinde taburcu edilmekte.


* Eğitim programınız nedir?
Haftalık makale saatleri ve vaka dökümlerinin tartışıldığı toplantılar dışında merkezimiz çalışanları Kadın Hastalıkları ve Doğum ile Üroloji kliniklerinin düzenli seminer, eğitim toplantısı, mortalite-morbidite sunularına ve çalışmalarına katılmak ile yükümlüdürler. Ayrıca resmi başvuru ile merkezimize eğitim almaya gelen hekim, laborant veya biyologlara belirli program dahilinde eğitim vermekteyiz.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Merkezimizde içinde hasta monitorizasyonunun yapılabildiği bir ameliyathane ve bir de androloji laboratuvarımız bulunuyor. Ayrıca jinekoloi ve üroloji polikliniği için bir ultrasonografi cihazımız var.
Androloji laboratuvarımızda iki adet CO2 inkübatörü, bir laminer flow doku kültür kabini, iki adet inverted mikroskopumuz bulunmakta.
Bu donanım ile androloji laboratuvarında sperm sayımı, motilite değerlendirmesi, sperm boyama ve morfoloji analizi, seminal plazmanın biyokimyasal tetkiki, antisperm antikor tayini, sperm yıkama- hazırlama ve testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE) yapmaktayız. Ameliyat olarak ta varikoselektomi, testis biyopsisi, TESE, rekonstrüktif cerrahi ve diğer skrotal operasyonları yapıyoruz.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Akademik kadromuz uluslararası infertilite cemiyetlerinin üyesi olup, yurtiçi ve yurtdışında tanınır konuma gelmiştir. Merkez olarak önemli infertilite dergilerine abone olup bu yayınları sürekli olarak takip ediyoruz. Benzer şekilde yurtiçi ve yurtdışı toplantıları da yakından takip etmeye çalışmaktayız. Çeşitli kongre organizasyon çalışmalarında da yer alıyoruz. Son olarak 2001 yılında European Society of Human Reproduction and Embryology derneği bir çalışmamızı yıllık toplantılarında yılın en iyi klinik çalışması olarak aday göstermişti. Her yıl ortalama iki yayınımız merkezimizin adıyla yurtdışı A kategori dergilerde yayınlanmaktadır.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
İnfertilite-Androloji konusu özel ilgi isteyen dallardır. Bu konu ile spesifik olarak uğraşmaya karar vermiş doktorların merkezimizde çalışmaları gerek kendileri gerekse hizmet bakımından uygun olur kanaatindeyim.Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer