KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı
MİKROBİO. VE ENFEK. HAST.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık

Kliniğimizin tarihçesini anlatır mısınız?
Bilindiği gibi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulan ilk tıp fakültesidir. Kliniğimizin de tarihi bu nedenle çok eskiye dayanır. Kliniğimiz, 1945 yılının Haziran ayında Ankara Tıp Fakültesi Kuruluş Kanunu’nun yayımlanması ile birlikte kurulmuştur. O tarihten sonra aralıksız olarak ülke tıbbına hizmetini sürdürmektedir. Bugün ülkemiz tıp fakültelerinin hem Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji hem de Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dallarında hizmet vermekte olan değerli öğretim üyelerinin önemli bir kısmı Kliniğimizde çalışmışlardır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Burada asistanlık eğitimi yine Kliniğimiz tarihi kadar eskidir. Kliniğimizde uzmanlık eğitimini tamamlamış pek çok uzman gerek ikinci gerek üçüncü basamak hastanelerde hizmet vermekte.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim Dalımız 3 profesör, 1 doçent, 1 yardımcı doçent, 1 uzman ve 14 asistanla hizmet vermektedir.

Hemşire ve yardımcı personelinizin durumu nedir?
Kliniğimizde 10 hemşire, 7 hasta bakıcı, 3 laborant, 4 sekreter ve 6 temizlik personeli olmak üzere toplam 30 yardımcı personelimiz çalışıyor.

Eğitim programınız nedir?
Kliniğimiz, önemli bir konu olan ve ülkemizde sık rastlanan hastalık gruplarının başında gelen enfeksiyon hastalıklarının tıp eğitimi sırasında hekim adaylarına yeterli düzeyde aktarılması için yoğun çaba sarf etmekte. Fakültemiz üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerine amfi dersleri, konferanslar ve 12 günlük bir pratik staj ile enfeksiyon hastalıkları alanındaki temel bilgileri yeni gelişmeler ışığında aktarıyoruz. Ayrıca birinci sınıf öğrencileri için hazırlanmış beceri eğitimi programlarında Anabilim Dalımız öğretim üyeleri aktif bir şekilde görev alıyorlar.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimiz, İbn-i Sina Hastanesi bünyesinde 4. katta A ve B bloklarda 11’i özel banyolu, 2’si 2 kişilik banyolu, 2’si 3 kişilik banyolu kalanları ortak banyolu olmak üzere toplam 31 yatak kapasitesine sahip. Yatak doluluk oranımız ise yüzde 90’lara yaklaşıyor.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir ?
Yıllık poliklinik sayımız ortalama 3 bin civarındayken son uygulamalar nedeniyle günlük hasta sayımızda artış görülmekte. Yıllık poliklinik hasta sayımızda da buna paralel bir artış beklemekteyiz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Nöbette hemen hemen her klinikte olduğu gibi kıdem sistemi, dikkate alıyoruz. Kıdem sıralamasına göre bir birim fark konularak aylık nöbet sayısı belirleniyor. Genellikle asistanlarımız tek kişi nöbet tutuyorlar ama gerektiğinde kıdemli asistan ya da uzmanlar mutlaka nöbete geliyorlar. İlk yıl asistanımız 1 aylık refakat nöbeti ardından ayda ortalama 6-7 nöbet tutuyor.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitimi bizim öncelikli görevlerimiz arasında yer almaktadır. Asistan eğitimine pek çok klinik branşa göre çok daha fazla zaman ve emek ayırdığımız söylenebilir. Uzmanlık derneklerinin de bu konudaki değerli çalışmalarından faydalanarak oluşturduğumuz bir çekirdek müfredatımız var. Ayrıca, Kliniğimizin içinde kendi yürüttüğümüz ve sadece kendi hastalarımızın değil başka bölümlerde yatan ve tarafımızdan değerlendirilen hastaların materyallerinin işlendiği bakteriyoloji laboratuvarımızın olması, asistan eğitiminin niteliğini çok yükselten bir faktör. Bu laboratuvarda asistanlarımız düzenli olarak rotasyon yapmakta ve uzman olduklarında bir bakteriyoloji laboratuvarını eksiksiz bir biçimde tek başına yürütecek bilgi ve tecrübeye sahip olmaktadırlar. Bu eğitim programlarının yanı sıra haftalık olarak yürüttüğümüz literatür ve seminer saatlerimiz bulunmaktadır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Asistanlarımızın Tıpta Uzmanlık Tüzüğünde belirtildiği gibi gitmekle zorunlu olduğu rotasyonları var. 6 ay İç Hastalıkları, 4 ay Çocuk Sağlığı ve Hastalıklarına zorunlu rotasyon programı çerçevesinde gidiyorlar. Ayrıca görevlendirme şeklinde 2 ay Acil Anabilim Dalı rotasyonları mevcut. Bunların dışında asistanlarımızın servis, poliklinik, laboratuvar ve konsültasyon olmak üzere bölüm içi rotasyonları da bulunmaktadır. Asistanlarımız serviste bir öğretim üyesi eşliğinde hastalarını takip ediyorlar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Rakamları vermeden önce baştan şunu söyleyeyim, bilimsel faaliyetlerimiz en azından bizi tatmin edecek noktada değildir. Biz iki ayrı kampüste yer alan ondan fazla binada hizmet veren iki bin yataklı bir üniversitede çalışmaktayız. Bu tariften de anlaşılacağı üzere çok yoğun bir rutin iş yükümüz var. Her gün ortalama 75-80 konsültasyon yapıyoruz, poliklinik yapıyoruz, 31 yataklı bir servisimiz var, laboratuvar çalışmalarını yürütüyoruz ve bir de eğitim çalışmalarımız var. Tüm bu çalışmaları beş öğretim üyesi ve bir uzman hekim arkadaşımızla ve araştırma görevlileri ile yürütmekteyiz. Mecburi hizmet nedeniyle yeterli bir ekip oluşturamadık. Yıllarca büyük emeklerle eğittiğimiz arkadaşlarımızı mecburi hizmete gönderdik. Onları bekliyoruz. Son bir yılda akademik çalışmalarımız, 3 yurt dışı, 7 yurt içi yayın, uluslararası kongrelerde sunulan 13 bildiri ve çok sayıda ulusal kongrelerde sunulan bildiri.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Elimizden geldiğince ulusal ve uluslararası bilimsel aktivitelere katılmaya çalışıyoruz ve asistanlarımızı katılmaları hususunda elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Kongrelerde bildiri sunmaları için onları teşvik ediyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Tıp fakültesini yeni bitiren arkadaşlarımızın genellikle Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Dalı ilk tercihleri arasında yer almıyor. Son yıllarda giderek artan ve dünya için önemli bir tehdit haline gelen çeşitli enfeksiyonların görülüyor olması bu bilim dalının önemini artırmaktadır. Böylesine dinamik bir alanda çalışmak isteyen yeni hekim arkadaşlarımızı aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız.

12/11/2007

Teşekkürler.
Klinikte görev yapan akademisyenler:
Prof. Dr. İsmail Balık,
Prof. Dr. Halil Kurt,
Prof. Dr. Fügen Çokça,
Doç. Dr. Alpay Azap,
Yrd. Doç. Dr. Serhat Birengel,
Uzm. Dr. Kemal Osman Memikoğlu.

Asistanlar:
Arş. Gör. Dr. Serpil Öztürk,
Arş. Gör. Dr. Çiğdem Kader,
Arş. Gör. Dr. Zeynep Köken Bayındır,
Arş. Gör. Dr. Nesil Bayraktar,
Arş. Gör. Dr. Hakan Kutlu,
Arş. Gör. Dr. Halide Aslaner,
Arş. Gör. Dr. Tuğba Kandi,
Arş. Gör. Dr. Suna Öğücü Durgun,
Arş. Gör. Dr. Evrim Yanmaz,
Arş. Gör. Dr. Emine Dile Erüz,
Arş. Gör. Dr. Sinem Uyar Köylü,
Arş. Gör. Dr. Güle Çınar,
Arş. Gör. Dr. Derya Köseoğlu,
Arş. Gör. Dr. Serap Göktekin.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Kadriye Akdı (Emekli)
16.07.2019 19:48:05
SSK anlaşması varmı hastaneniz in.
People
8
2) Meral TURGUT (ÖĞRETMEN)
07.01.2016 13:06:50
CEM HOCAMLA İŞ BANKASINDA ÇALIŞAN KIZIMIN RANDEVU ALMASI SONUCU TANIŞTIM. ÇOK DONANIMLI , GÜVEN DUYULABİLECEK GÜNÜMÜZDE EŞİNE AZ RASTLANAN DR ,LARDAN BİRİ GÖRÜŞTÜĞÜMDE BANA GÜVEN VERDİ. EĞER BİR GÜN AMELİYAT OLURSAM CEM HOCAMA OLMAK İSTERİM... MERAL ÖGRETMEN
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer