KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Moleküler Patolojisi ve Genetik Bilim Dalı
PATOLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz sayfasının bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Moleküler Patolojisi ve Genetik Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nejat Akar


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
1991, bilim dalımızın resmen kurulduğu tarihtir. Dalımızın o zaman dünyada başka örneği yoktu ama şimdi var. Ben aslında çocuk hekimiyim. Yaklaşık 30 yıldır hematolojiyle uğraşıyorum. Moleküler genetiği İtalya’da öğrendim. 2002 Mayıs’ında Rektör Prof. Dr. Nusret Aras ve Dekan Prof. Dr. Tümer Çorapçıoğlu bize şimdiki binayı tahsis etti. Bu bina yaklaşık 13-14 yıldır metruk haldeydi ve kimse de içine girmek istemiyordu. Biz bu binayı aldık, tamamen soyduk ve şimdiki haline getirdik. 60-70 yıllık bir binadır burası. 6 Mayıs 2002’de Cebeci’deki, şimdiki binamıza taşındık. 1989’da TÜBİTAK Araştırma Teşvik Ödülü aldık. O zamandan sonra laboratuVarımız çok değişik kongrelerde 30’a yakın ödül aldı. Buna bir Almanya ödülü de dahil. Testte Avrupa standardizasyonuyla çalışıyoruz. Bize örnek gönderiyorlar, analiz ediyoruz, sonuçlarını gönderiyoruz. Son derece başarılı, iyi bir kliniğiz. Türkiye’deki ilk klinik moleküler tanı merkezi burasıdır. Halen çalıştığı alanlarda ulusal ve uluslararası düzeyde öncü merkezler arasındadır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor? Kurulduğumuzdan itibaren, eğitim veriliyor. Çok isteyen asistanlar rotasyon yapıyordu. Şimdi kısmi zorunlu asistan rotasyonu şeklinde devam ediyor, yaklaşık 3-4 yıldır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kadrolu eleman sayımız topu topu beştir. Yüksek lisansını bitirmiş 2 biyologumuz var. Bir de normal biyologumuz var. Aklınıza gelebilecek her yerden bize örnek gelir. Denilir ki: ‘Şöyle bir hastamız var, bu analizleri yapmanız mümkün olabilir mi?’ Biz de şartlar uygunsa yaparız. Bunun ötesinde toplum taramalarımız var. Mesela Doç. Dr. Mustafa Tekin arkadaşımız, Türkiye’deki sağırlar okullarına moleküler genetik analizi için defalarca Çorum, Amasya, Hatay ve Isparta’ya gitti, geldi. Karadeniz Ereğli’sine bir aileyi inceleme için gittik. Bunun dışında klinik genetik açısından bir polikliniğimiz var. Randevu alan tüm klinik genetik hastalara burada bakılıyor, genetik danışma veriliyor. Kadrolu çalışanlarımız dışında gelen öğrencilerimiz var, burslu veya gönüllü çalışıyorlar. Eğitimlerini burada tamamlayıp ayrılıyorlar. Yaklaşık 10-15 kişilik böyle bir grubumuz var.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel konusunda herhangi bir sıkıntımız yok. İki teknisyenimiz ve hemşiremiz var.

Eğitim programınız nedir?
Biz temel olarak üç ayak üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan bir tanesi asistan-eğitim, bir tanesi araştırma ve diğeri de hizmet. Eğitimde bize pediatri asistanı, biyolog ya da kimya kökenli yüksek lisans öğrencileri ve doktora öğrencileri geliyor. Böyle bir eğitim programımız var. Yurt içinde şimdiye kadar yüzün üzerinde değişik eğitim düzeyi olan kişiler moleküler genetik teknikler konusunda eğitilip, bulundukları yerlere gönderilmişlerdir. Bizim kendimize özgü, biyologlara yönelik bir yüksek lisans programımız var. Yaklaşık 5 yıldır Biyoteknoloji Enstitüsünün bir bölümü gibi, hem yüksek lisans hem de doktora programlarını o enstitünün bünyesinde yürütüyoruz. Programlarımız tabii standart. Kliniğimizin hizmet ayağında mutasyon analizi yapıyoruz. Ortalama her yıl iki bin hastanın buraya molekül analiz için girişi var: FMF, tromboz, sağırlık için ve anormal hemoglobin için. Obeziteyle çalışan bir grubumuz var. Bir de beyinsiz bebekler üzerinde çalışan bir arkadaşımız var. Türkiye’nin hemen her yanından buraya kan örnekleri gelir, analiz edilir, sonuçları onlara verilir. Bunun dışında Mısır, Kanada, Avusturya, İtalya, Almanya, Şili, Arjantin’den buraya FMF için veya trombolin için kan örnekleri gelir, analiz edilir ve gönderilir.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama ne kadar?
Genetik bağlamda her gün 3-4 hastamız var.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Çocuk kliniğinden düzenli olarak bir aylık rotasyonlarla gelir asistanlar. Zorunlu rotasyon değildir bu, seçmelidir. Bunun dışında bir çok üniversiteden bilgi ve görgüsünü arttırmak üzere asistan olarak gelenler var. Geçen yıl ve bu yıl Cezayir’den geldiler, Aralık’ta tekrar gelecek bir kişi. Lübnan’dan gelen oluyor.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Türkiye’nin ilk moleküler genetik laboratuvarlarından bir tanesiyiz. Burada ileri teknoloji kullanılıyor. Bir moleküler teknoloji laboratuvarında bulunması gereken her türlü teknoloji, bu laboratuvarda yedekli olacak şekilde var. Rutin çalışma olduğu için bir sistem diğerini mutlaka ikame edebiliyor.
5 laboratuvarımız var. 4 tanesi genomla ilgili, moleküler genetik ağırlıklı. Bir tanesi araştırmaya yönelik, sitogenetik laboratuvarıdır. Moleküler genetikte ilgilendiğimiz alanlar özellikle tromboz, akdeniz ateşi, sağırlık, anormal hemoglobinlerdir.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
İki öğretim üyesiyiz. Her yıl ortalama 20’nin üzerinde uluslararası yayın yaparız. Fakültede son on iki senedir en çok yayın yapan ekip biziz. Çünkü herkesle ortak çalışma yapabilecek özellikteyiz. Çalışmalarımızın hemen tamamı ortaktır. Şimdiye kadar mezun ettiğimiz doktora öğrenci sayısı 5. Yüksek lisans öğrencisiyse 320’ye yaklaştı. Uzmanlık tezi yaptıklarımız da var. Sadece pediatrinin uzmanlık tezleri değil, birçok yerden birçok asistanın tez çalışmaları buradaki laboratuvarda yapılır, bunlar 30’u geçmiştir.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Evet tabi. Başlangıçta Türkiye’de bu konuda çok fazla insan olmadığı için birer ya da ikişer yıl arayla kongreler yaptık. Ama ne zamanki genetik kongreleri yapılmaya başlandı, artık bizim yapmamıza gerek kalmadığı için durdurduk.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı?
Hayır. Buraya çok seçme insanlar geliyor. 20 kişi müracaat etse içlerinden iki-üç kişiyi alıyoruz. O iki-üç kişi de bunu bildiği için buradan kolay kolay ayrılamıyor.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Klasik tıp fakültesi ne alıyorsa çalışanlar da o kadar alıyor.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Kapımız herkese açıktır. Kim iyiyse o gelsin. Gelir, konuşuruz, bir iki ay deneme süresi vardır, çalışmasına ortama uyumuna bakarız. Çalışkan üretkense burada devam eder. Biz burada bir aile gibiyiz. Ailede ne gerekiyorsa burada da aynı sistem geçerlidir. Geçtiğimiz Nisan ayında bir fotoğraf sergisi gerçekleştirdik. Fotoğrafların çoğu bana aitti. 8-9 fotoğraf satıldı. Bunların geliri Çocuk Hastanesi Araştırma Vakfına bağışlandı. Sergimiz, kitap haline de getirildi. Kitapta 50 farklı anne-çocuk heykelinin fotoğrafları yer alıyor. Sergi kataloğunun ötesinde tümüyle renkli olan kitabın satışı Çocuk Hastalıkları Araştırma Vakfı yararına yapılıyor.

Teşekkürler.

24/09/2007

Klinikte görev yapan Öğretim Üyeleri
Prof. Dr. Nejat Akar ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tekin.

Biyologlar
Uzm. Bio. Ece Akar, Uzm. Bio. Yonca Eğin, Bio. Emel Uslu
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer