KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Sitoloji Bilim Dalı
PATOLOJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Sitoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nural ErdoğanKliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Klinik Sitoloji Bilim Dalı 1988 yılında Patoloji Anabilim Dalına bağlı olarak Prof. Dr. A. Ulvi Özkan’ın çabaları ile kurulmuş olup, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Sitoloji Bilim Dalı ile birlikte Türkiye’nin bu konuda en eski iki bilim dalından biridir. Prof. Dr. A. Ulvi Özkan’ın girişimleri ile 1960’lı yıllardan beri Almanya Hannover’de sitoloji ile uğraşan Prof. Dr. Ziya Atay’ın yanına giderek 1980-1982 yılları arasında sitoloji eğitimi alan Prof. Dr. Cemil Ekinci, İstanbul Çapa’da benzer süreçlerden geçen Prof. Dr. Uğur Hacıhanefioğlu ile birlikte Türkiye’de ince iğne aspirasyon sitolojisini başlatmıştır.

Prof. Dr. A. Ulvi Özkan’ın emekliliğinden sonra 2000 yılı sonuna kadar Bilim Dalı başkanlığını Prof. Dr. Cemil Ekinci yürütmüştür. Sitoloji Bilim Dalında, açıldığı günden itibaren Cemil Ekinci’nin yanı sıra Uzm. Dr. Bülent Mızrak, Uzm. Dr. Ahmet Kavur, Uzm. Dr. Şafak Atahan değişik süreler ile çalışmışlar, Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinden Uzm. Dr. Işın Soyuer 1996-1998 tarihleri arasında 2 yıllık sitoloji yan dal ihtisası yaparak Bilim Dalından sitolog unvanı alan tek kişi olmuştur. 17 Ekim 1995 tarihinden beri Bilim Dalında çalışmakta bulunan Uzm. Dr. Özhan Aksu 23 Mart 2000 tarihinde yardımcı doçent olmuştur ve halen bu unvan ile Sitoloji Bilim Dalındaki çalışmasını sürdürmektedir. 2003 tarihinde sitopatoloji yandal ihtisasını tamamlayan Uzm. Dr. Koray Ceyhan halen uzman olarak Bilim Dalında görev yapmaktadır. 2004 yılı sonunda Uzm. Dr. Şafak Bulut yan dal ihtisasını tamamlayarak sitopatolog unvanı almıştır.

Bilim Dalımızda konvaksiyonel sitolojik incelemelerin yanı sıra, son iki yıldır yaygın olarak immünsitokimya, sitolojik materyallerden mikrodoku elde etme yöntemleri yaygın olarak, akım sitometri incelemeleri ise giderek artan oranda kullanılmaktadır. Moleküler çalışmalar ise henüz başlangıç aşamasındadır. 1,5 yıldır radyoloji eşliğinde yapılan derin organ biyopsilerine sitopaloglar eşlik ederek materyal yeterlilik değerlendirilmesi yapmakta ve acil tanı vermektedir. Özellikle intraabdominal kitleler, non-palpabl meme lezyonları, tiroid, mediastinal ve akciğer kitle lejyonları biyopsilerinde biyopsi odasında sitolojik değerlendirme yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dünya ile paralellik göstererek, bilgi birikimiyle ve fedakarlık düzeyinde bir çalışmayla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Asistan eğitimi verilemiyor. Daha doğrusu asistan eğitimi patolojiye direkt geldiği için sitoloji Bilim Dalının rutinini çok yoğun olarak takip etme şansları olmuyor. Ancak üçer aylık patoloji ihtisası içerisinde sitolojiyi gözlemlemeye çalışıyorlar.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Bölümümüzde akademik kadro olarak bir profesör var. Yeni doçent olmak üzere olan bir arkadaşımız var. Bir de uzman arkadaşımız var.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel durumumuz da çok kısıtlı. Bir arşiv memurumuz, bir kat memurumuz, bir sekreterimiz ve iki laborantımız var. Tatillerde ve hastalık vesaire gibi özel günlerde özellikle akademisyenlerde olmak üzere personel konusunda sıkıntı yaşıyoruz.

Eğitim programınız nedir?
Asistanlara üç aylık rotasyonun dışında Kliniğimizde 4-5 arkadaşa da üst ihtisas verildi. Çok güzel tezler yapıldı. Bu tezler daha sonra yurt dışında yayınlandı. Bunun dışında sürekli olarak gelen ama resmi olarak çok da aksetmeyen, inisiyatifimizle devlet hastanelerinden gelen, burada bir iki ay rotasyon yapan patolog arkadaşlar var. Onlara eğitim veriyoruz. Bunun dışında gelmek isteyen birçok uzman arkadaş var. Eğitim süreci çok meşakkatli bir yol olduğu için günlük rutini aksatmayacak şekilde bu arkadaşlara cevap vermeye çalışıyoruz.

Çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?
Sitoloji Bilim Dalında yıllık ortalama 14 bin civarında olgu rapor edilmektedir. Olguların yaklaşık olarak 6 binini servikovaginal smearlar, 3 bin 500`ünü ince iğne aspirasyon biyopsileri ve kalan 3 bin 500 olguyu ise çeşitli vücut sıvı yaymaları oluşturmaktadır. Bilim Dalımız bu rakamlar ile ülkemizdeki birkaç öncü merkezden biri olma özelliğindedir. Yıllık ince iğne aspirasyon biyopsi sayısı ise dünyadaki pek çok merkezden daha fazladır.

Nöbetleriniz oluyor mu?
Diret hastayla temasta olmadığımız için bir nöbet düzenlememiz yok. Ancak laboratuvar gerçekten çok az eleman içerdiği için onların ek mesai saatleri var.

Eğitimlerinizde çekirdek eğitim müfredatı kullanıyor musunuz?
Gelen materyal içerisinde daha seçici davranarak kısa süreli olarak eğitime gelen kişilere daha özel vakaları gerek arşiv gerekse gelen vakalardan seçerek onlar üzerinden eğitim vermeye çalışıyoruz.

Rotasyon uygulamalarınız oluyor mu?
Bizden bir arkadaş iki üç aylığına Amerika’ya gitti. Onun dışında burası yerleşik, saygın ve güven duyulan bir merkez olduğu için daha çok dışarıdan, periferlerdeki hastanelerden gelen uzmanlar oluyor. Kayseri’den, Samsun’dan ve diğer üniversitelerden de gelip üst ihtisaslarını alıp giden arkadaşlarımız var.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Yurt dışı sayımız sanıyorum beş. Yaklaşık 10 kadar da yurt içi dergilerde yayınlanmış olanlar var. Ancak bu iki kişinin üstlendiği, ki Avrupa merkezlerinde bile bu kadar sayı yoktur. A ve B tipi laboratuvarlar vardır. A tipi olanlar sadece rutin, B tipi olanlar eğitim ve araştırmadır. Açıkça söylemek gerekirse araştırma kısmına belli projeler dışında, özellikle tez olduğu durumlarda veya noktasında çok da zaman ayıramıyoruz.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Bölüm olarak her zaman katılıyoruz. Önümüzde Bodrum’da yapılacak olan Uluslararası Stoloji Kongresi var uzman arkadaşımızla birlikte hazırladığımız bir konuşmamız olacak orada. Bunun dışında her zaman oturum başkanı veya başka aktiviteler için davet alırız.

Aranıza yeni katılacak olanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Hollanda’lı Lopez Kardoza 1950’lerde sitolojiyi çok canlı tutmada ve yaymada önemli bir isimdir. Onun bir sözü vardır. Leave it or love it, Dolayısıyla ya sev ya terk et.

Teşekkürler.

Bilim Dalında görev yapan akademisyen ve uzmanlar:
Prof. Dr. Nural Erdoğan
Uzm. Dr. Koray Ceyhan
Uzm. Dr. Özhan Aksu

3.3.2008
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer