KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı
K.B.B.
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muharrem Gerçeker

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz 1945 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinin kuruluşuyla birlikte, o zamanki Numune Hastanesinde göreve başlamış. Kurucu öğretim üyemiz Prof. Dr. Nusret Atav, 1958 yılına kadar Anabilim Dalı Başkanlığı yaptıktan sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine gitmiş. 1961’de, Prof. Dr. Emin Burad, Prof. Dr. Şadi Berkmen, Prof. Dr. Nimetullah Esmer ve Prof. Dr. Cihat Borçbakan’ın işbirliğinde kliniğimiz, Cebeci Hastanesindeki yeni yerine taşınmıştır. 1961’den 1984 yılına kadar Cebeci Hastanesinde görev yaptıktan sonra 1984 yılında İbn-i Sina Hastanesine geçilmiştir. Bu süre zarfında öğretim üye kadromuzda Prof. Dr. Rıza Keser, Prof. Dr. Çetin Cuhruk, Prof. Dr. Esen Beder ve Prof. Dr. Mustafa Çalgüner de görev almıştır. Ben 2000 yılından beri, 7 yıldır, Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmekteyim.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimiz açıldığından beri asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu anda 9 profesör, 3 uzman, 1 doktor odyolog, 1 uzman odyolog, 4’ü boş olmak üzere 2’si fahri 12 asistan kadromuz var.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Maalesef bu konuda problemimiz var. Emeklilik, evlilik, iş değiştirme nedeniyle boşalan sağlık hizmetleri kadrolarına eleman bulamıyoruz. Bunların bir kısmı idari kadro yokluğundan, bir kısmı da verilen ücretlerin azlığından kaynaklanıyor. Ortalama 15 hemşiremiz var fakat bu rakam yeterli değil.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Yatak sayımız 48, doluluk oranı yüzde 85-90 civarındadır.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayınız ortalama ne kadar?
Kliniğimizde yıllık ortalama 20 bin poliklinik muayenesi ve 3 bin civarında ameliyat yapılmaktadır.

Bir asistan eğitimi boyunca ortalama kaç ameliyat yapıyor?
Asistanların ameliyatları yıllık sayıyla ölçülmez. Asistanın kıdemine göre yaptığı ameliyatlar vardır. Asistanlarımızın önce acil, hayat kurtarıcı ameliyatları birkaç kere yapmış olmaları (trakeotomi) gerekir. Bundan sonra da her yıl kıdemlerine göre belirlenmiş ameliyatlardan vaka oldukça ameliyat yapılır, belli bir sayı söylemek mümkün değil.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor? Asistan sayımız zaman zaman azaldığı için nöbet sayısı 8’den az olmamak üzere ayda 8-10 arasında değişir.

Eğitim programınız nedir?
Öğrenci stajları, ders konuları, sorumlu öğretim üyeleri, asistan eğitim dersleri, seminer ve literatür düzenlemesi, fakültemiz ve üniversitemizin diğer akademik birimlerine olan dersler, ameliyat günleri, poliklinik sorumluluğu gibi düzenlemeler her yıl eylül ayında yapılan bir program dahilinde yıl içinde gerçekleştirilir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Uzmanlık derneğimizin hazırladığı bir taslak, çekirdek eğitim müfredatımız var. Asistan sayımız ve kliniğimizin alt yapı imkanları eşliğinde teorik ve pratik olarak çekirdek müfredata uymaya çalışıyoruz. Büyük oranda da uyuyoruz.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Standart eğitim karneleri fakültemizde henüz uygulanmıyor ama uygulanması yönünde hazırlıklarımız tamamlanmak üzere. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği tarafından karnelere son şekli verilmek üzere.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Rotasyonların amacına uygun şekilde gerçekleşmediği kanaatindeyim. Çünkü 2002 yılından önceki tüzüğe göre, zaten kısa olan uzmanlık eğitim süresi içinde yapılan rotasyonlar bu süreyi daha da kısaltıyor. Uzmanlık eğitimi süresinin 5 yıla çıkması bir nefes aldırdıysa da, bu kez de eğitim konularının genişliği, fakülte içinde olan rotasyonlar, asistan sayısının azlığı rotasyondan beklenen faydayı sağlayamıyor. Ayrıca klinikler arası rotasyon için işbirliği gerekir. Rutin olarak yapılan nöroloji, göz, anestezi ve genel cerrahi rotasyonları yaklaşık bir seneyi almaktadır. Bu sürenin kısaltılması ve belirli şartlarda klinikler arası işbirliği yapılması daha faydalı olacaktır. Kliniğimize rotasyon için sadece YÖK içinden değil, zaman zaman yurt dışından da asistanlar, uzmanlar ve hekimler gelmektedir. Mesela şimdi İran’dan bir hekim başvurdu, 6 ay çalışmak istiyor, durumunu inceliyoruz. İtalya’dan bir hekim geldi, çalıştı ve gitti. Yatak sayımız, ameliyathane imkanlarımız, öğretim üyesi kadromuz ve altyapımız açısından bakıldığında modern bir kulak burun boğaz kliniği görünümüne sahibiz.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Kliniğimizin bu yönden eksikliği bulunmuyor. Yeterli cerrahi malzemelere, ameliyathane odası ve modern teknolojinin gerektirdiği ünitelere, endoskopik enstrümanlara, ses inceleme ve analiz cihazlarına sahibiz.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
2005 yılında; 3 tane tam metinli klinik ve deneysel çalışma, 2 tane fakülte içi ortak çalışma, 4 tane fakülte dışı yayın, 6 kitap bölümü, 1 editöre mektup, 8 klinik ve deneysel bildiri, 3 fakülte içi ortak çalışma, 5 tane de yurt dışı fakülteler işbirliğiyle yapılan çalışmamız oldu.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Genel olarak yılda 2 defa yurt dışı, 3-4 defa da yurt içi kongrelere katılıyoruz.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı?
Yok. Daha önceki yıllarda istifa eden asistan oldu ama son 5 yılda olmadı.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Dekanlığın döner sermaye uygulaması var. Fakülte yönetim kurulunun belirlediği oranlar var, ama yüzde 100 oranında aldıklarını sanıyorum.

Klinik olarak yaptığınız başka faaliyetler var mı?
8 okula ayrıca derse gidiyoruz. Hemşirelik, diş hekimliği, meslek liselerinin de içinde olduğu 8 ayrı kurumda ders anlatıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
TUS’un avantajı da var, dezavantajı da var. Bu sınav öncesi asistanları tanırdık, bilirdik. Asistan gelirdi, havayı anlardı ve asistan olmaya karar verirdi. Şimdi böyle bir şansımız yok. TUS sonrası asistan geliyor ‘Ben kazandım’ diyor, sınav öncesinde onlarla konuşma imkanınız yok. Asistanlarımıza, geldikten sonra, nasıl bir çalışma yapmaları gerektiği konusunda bilgi veriliyor. Asistan çalışacağı yeri daha önceden bilir-tanırsa daha faydalı olur. Kendi fiziki yapısına ve temposuna göre bir yer seçebilir. TUS da eşitlik getiren bir uygulama, daha iyi bir yöntem bulunana kadar kullanılacak.

Teşekkür ederiz.
09/04/2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer