KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Lepra Eğitim ve Araştırma Ünitesi
DERMATOLOJİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Lepra Eğitim ve Araştırma Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Nihal Kundakçı* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Lepra Eğitim ve Araştırma Ünitesi, Cebeci Hastanesi Kampusu içerisinde yer almaktadır. Ünitemizin hizmet verdiği bina 1957 yılında Doç. Dr. Ethem Utku tarafından kurulan Ankara Cüzam Savaş ve Araştırma Derneği tarafından inşaa ettirilerek, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ile hazırlanan bir protokolle, lepra hastalarının yatarak tedavileri hizmetinde kullanılmak üzere Tıp Fakültesi’ne devredilmiştir. Sağlık Bakanlığı ile 1962 yılında imzalanan protokol ile Ankara Cüzam Savaş Dispanseri’ne ayrılan yerler ile dispanser hizmetleri de aynı binada verilmeye başlanılmıştır. Ankara Ül Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan Cüzam Savaş Dispanseri, Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışan hekim, hemşire, memur ve hizmetli kadrosu ile hizmet vermektedir.

Diğer yandan Cebeci Kampusu ve bu bölge halkının ihtiyaçlarına cevap vermek üzere 1989 yılından bu yana dermatoloji poliklinik hizmetleri de verilmektedir. Lepra hasta sayısının ülkemizde giderek azalması ile merkezimizin dermatoloji kliniği hizmetleri vermesi düşünülmüş, 1989 yılında fototerapi ünitesi açılmış ve 10 yatak kapasitesi ile dermatoloji hastalarına da hizmet verilmeye başlanılmıştır.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Lepra Eğitim ve Araştırma Ünitesi, Dermatoloji Anabilim Dalı’na bağlı bir ünitedir. Dermatoloji Anabilim Dalı halen 9 öğretim üyesi, 2 uzman ve 8 araştırma görevlisi kadrosu ile hizmet vermektedir. Lepra Eğitim ve Araştırma Ünitesi sorumlu öğretim üyesi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri arasından üç yıllık süre için Dekanlıkça seçilerek görevlendirilir. Akademik personel ise yine Dermatoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri arasından rotasyonla görevlendirilmektedir.


* Yardımcı personel sayınız nedir?
Lepra Eğitim ve Araştırma Ünitemizde 11 hemşire arkadaşımızın yanı sıra 2 idari personel, 1 teknisyen ve 1 hizmetli görev yapmaktadır.


* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Ünitemiz bünyesinde 20 erkek hasta ve 10 kadın hasta olmak üzere toplam 30 adet yatağımız bulunuyor. Yataklarımızın doluluk oranı 2002 yılı için yüzde 49.22 olarak gerçekleşti. 2003 yılı Ocak, Şubat ve Mart ayları itibariyle doluluk olanımız ise yüzde 44. 81 düzeyinde bulunuyor.


* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Ünitemiz Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’na bağlı bir ünite olması nedeniyle nöbet düzenlemeleri burası tarafından organize edilmektedir. Nöbetlerimiz aylık çizelgeler halinde hazırlanarak bize bildirilmekte ve aksatılmadan yerine getirilmektedir.


* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılmaktadır?
Klinik ve poliklinik hizmetleri Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı araştırma görevlileri tarafından aylık rotasyonlar ile yürütülmektedir.


* Eğitim programınız nedir?
Eğitim programımızı tıp fakültesi öğrencilerine verilen dersler ve okullar ile sağlık meslek liselerine verilen dersler ve sağlık personelinin eğitimi olarak gerçekleştirmekteyiz. Tıp fakültesi öğrencilerine yönelik olarak, Ankara, Hacettepe ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerine dermatoloji stajları içinde dersler verilmektedir. Ayrıca hekimler Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanelerinden 1-3 aylık süreler ile rotasyonlarla gelerek lepra konusunda teorik ve pratik eğitim almaktadırlar. Bunun dışında talep olduğunda diğer eğitim kurumlarına da eğitim hizmeti verilmektedir. Geçtiğimiz yıl içerisinde Ankara dışından Konya Selçuk Üniversitesi; Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nden de araştırma görevlileri gelerek eğitim almışlardır.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Prof. Dr. Atıf Taşpınar Fototerapi Ünitemizde, Waldmann 7001-K fototerapi kabini, UVA 180 ve UVA 200 lokal fototerapi cihazları ile birde bakteriyolojik ve mikolojik incelemelerde kullandığımız araştırma mikroskobumuz mevcuttur.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Hemen aklıma geleceklerin sayısını verecek olursak 1970 yılından ocak 2002 yılına kadar 108 kadar yayınımız bulunmaktadır. Bunlardan ayrıca çeşitli panel, konferans ve seminerler ile sunumlarımızda bulunmaktadır.


* Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Yurtiçi ve dışı kongreleri imkanlarımız ölçüsünde izlemeye gayret göstermekteyiz.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Kliniğimizi seçecek asistanlardan, iyi bir temel tıp bilgisine sahip olması, dermatoloji bilimini öğrenme arzusunda olmasını, iyi bir iletişim becerisine ve insan sevgisine sahip olmasını, hasta haklarına saygılı, hasta ve hasta yakınları ile iletişim kurma konusunda istekli ve başarılı olmasını, hekimliğin gerektirdiği özveriyi gösterebilmesini, yabancı bilimsel yayınları ve aktiviteleri izleyebilecek ve bilgilerini aktarabilecek düzeyde yabancı bir lisan bilmesini, araştırma ve incelemeye istekli ve yatkın olmasını, çevresi ile iyi ilişkiler kurabilmesi ve uyumlu olması beklentilerimiz arasında yer almaktadır.

* Teşekkürler...
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) Nabi Yarımca (Emekli)
23.11.2013 17:53:56
Betül hocam, doktor'ların meleği iyiki varsınız. Nabi Yarımca
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer