KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı
NEFROLOJİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz sayfasının bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oktay Karatan


Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara Üniversitesinden önce kurulmuştur. O dönem kuruluşla birlikte İç Hastalıkları Kliniği kurulmuş. Başına da Prof. Dr. Zeki Hakkı Pamir getirilmiş. Zeki Hoca, bizim büyük hocamız olan Prof. Dr. Cavit Sökmen’i İzmir’den çağırmış ve İkinci İç Hastalıkları Kliniği kurulmuştur. Kliniğin bir tanesini daha çok kalp hastalıkları üzerinde çalışan hocalar oluşturmuş; onun başına da Prof. Dr. İrfan Titiz Hoca gelmiş. Cavit Hoca’nın kurmuş olduğu kliniğe İkinci İç Hastalıkları Kliniği, diğerine de Birinci İç Hastalıkları Kliniği denilmiş.

Tıpta spesifik dallar ortaya çıktıkça ayrılmalar olmuş. İlk defa bizim fakültede gastroenteroloji ayrı bir bilim dalı olarak göreve başlamış. Başında da Rahmetli Hocamız Prof. Dr. Zafer Paykoç vardı. Daha sonra endokrinoloji kliniğimiz kuruldu. Cavit Hoca yaş haddinden emekli olunca iç hastalıkları kliniğinde Prof. Dr. İlhan Özdemir Hoca Başkanlığa atandı. Nefroloji Bilim Dalının resmi kuruluş yılı 1982’dir. Kökeni Cebeci Hastanesindeki 2. Dahiliye Kliniği’ne dayanmaktadır. Bilim Dalımızın ilk Başkanı Prof. Dr. Ergün Ertuğ’dur. Nefroloji alanında ilk Türkçe kitaplardan biri olan Böbrek Hastalıkları kitabı Prof. Dr. Cavit Sökmen tarafından 1950 yılında yazılmıştır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesinde 1958 yılında periton lavajının uygulanması ile nefrolojik tedavi yöntemlerinin ilk adımları atılmıştır. Yöntemi başlatan hocamız Prof. Dr. Sehattin Koloğlu’dur. Endokrinoloji Bilim Dalının fakültemizdeki mimarı olan Sayın Hocamızı rahmetle anıyoruz. 1962’de Kolff suni böbrek cihazı ile akut hemodiyaliz, 1963’de akut periton diyalizi ve 1964 yılında da perkütan böbrek biyopsisi uygulamalarının başlatılması, fakültemiz Nefroloji Bilim Dalının kuruluş basamakları olmuştur. Böbrek transplantasyonu için hazırlıklar 1967 yılında başlatılmış, ancak 1974 yılında kronik hemodiyaliz uygulamasına geçildikten sonra hız kazanmıştır. İlk canlıdan böbrek transplantasyonu 1978 yılında gerçekleştirilmiştir. İbn-i Sina Hastanesine taşınma yılı olan 1985’de sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD) uygulamalarına, modern anlamda Türkiye’de ilk kez Bilim Dalımızda başlanmıştır. Bilim Dalımız kurucu başkanı Prof. Dr. A. Ergün Ertuğ, 2000 yılında emekli olduktan sonra Ufuk Üniversitesi Rektörü olarak göreve başlamış ve görevinin yasal süresini tamamladıktan sonra öğretim üyeliğini sürdürmektedir.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
İç hastalıkları bünyesinde olduğumuz için iki tip asistanımız var; bir iç hastalıkları asistanı gelir bize, bir de nefroloji asistanı gelir. Biz kurulduğu günden itibaren asistan eğitimi veriyoruz. Tabii bu konuda bir takım sorunlarımız var. Yan dal ihtisası için ayrılan kadro çok yetersiz. Yetersiz olduğu için hem klinik içi çalışmalarımız, hem eğitim çalışmalarımız sekteye uğramakta; hizmetimizi verirken çok büyük güçlüklerle karşılaşmaktayız. Yan dal ihtisası konusunda Sağlık Bakanlığının bizden daha iyi durumda olduğunu söyleyebilirim. YÖK Yürütme Kurulu 2001’de bir karar almış; anabilim dalında kaç asistan varsa onun yüzde 10’u kadar bir miktarının yan dala ayrılmasını önermiş ve öyle kabul etmiş. Ancak bu uygulamayla bizim iç hastalıkları anabilim dalının 60’a yakın asistan kadrosu var. Maalesef 6 tane yan dal kadrosu verilebiliyor. 7 tane de iç hastalıklarına bağlı yan dal mevcut. Bunların hepsi asistan olması, eğitim verilmesi gereken yerler.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Yeni iki doçentimiz ile birlikte 9 kişiyiz. Öğretim kadromuz iyi ama uzman ve asistan kadromuz yetersiz olduğu için birçok şeyde zorlanıyoruz.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Burası dikey hastane yapısında olduğu için yardımcı personel, hastanenin personelidir. Personel sayımız maalesef yetersiz. Tüm hastane genelinde olduğu gibi bizim de yardımcı personelimizde büyük bir eksiklik mevcuttur. Bir kadrolu personelimiz, dört tane hemodiyaliz ünitesinde görev yapan temizlik şirketinden yardımcı personelimiz bulunmaktadır. 7 tane de klinikte personel vardır.

Eğitim programınız nedir?
Araştırma görevlileri için hazırladığımız, mutlak edinilmesi gereken teorik bilgiler ve mesleksel beceriler programımız mevcuttur.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
36 yatağımız var. Yüzde 86 oranında doluluk oranımız var.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama ne kadar?
Poliklinik sayımız 7 binin üzerindedir. Bir yılda da 15 bin civarında diyaliz uygulamamız vardır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? Bir asistan ilk yıl ortalama kaç nöbet tutuyor?
Tek asistan olduğu zaman nöbet tutulmaz. Bizim nöbetlerimizi iç hastalıkları eğitimine gelen asistan arkadaşlarımız tutar. Nefroloji bilim dalında, yan dal uzmanlık eğitimi alan kişiler ikinin üzerinde olsa nöbet tutulurdu ama şimdilik bu mümkün değil.
En az tutan kişi 6 kez nöbet tutuyordur ama tabi kıdemliler az tutar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Tabi var.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Evet uygulanıyor. Hem iç hastalıkları, hem de nefroloji için ayrı ayrıdır.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Araç gereç sıkıntısı çekmiyoruz. Fakültenin bize verdiği araç gereçler var. Ayrıca bilim dalımızın katıldığı yarışmalardan kazandığı ödül olarak gelen araçlar (laptop vb.) da mevcut.

Son bir yıldaki yayın sayılarınız nedir?
2006 yılında 13 yurt dışı yayınımız olmuş, bunlar basılı makaledir.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Maaşının yüzde 50’si kadar alır. O da 300-350 civarındadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Aramıza yeni katılacak asistan buranın esas elemanı olarak çalışmaya gelecek bir kişi olmalı. Nefrolojiyi kendine amaç edinmiş bir kişi burayı ister. İç hastalıkları içinde tüm iç hastalıkları konularını bünyesinde barındıran bilim dallarının başında nefroloji geliyordur. Böbrek hastalıkları iç hastalıklarının tümüyle ilişkilidir. Buraya gelen insan çok iyi bir dahiliyeci olmalı ve bunun üzerine de çok iyi bir nefroloji ihtisası yapacağını şimdiden söyleyebiliriz.

04/06/2007

Kliniğimizde görev yapan öğretim üyeleri:
Prof. Dr. Oktay Karatan (Bilim Dalı Başkanı), Prof. Dr. Bülent Erbay, Prof. Dr. Neval Duman, Prof. Dr. Kenan Ateş, Prof. Dr. Şehsuvar Ertürk, Prof. Dr. Gökhan Nergizoğlu, Doç. Dr. Kenan Keven, Doç. Dr. Şule Şengül, Doç. Dr. Sim Kutay.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer