KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı
NÜKLEER TIP
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Kır

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Nükleer tıp aslında tıp tarihi içinde göreceli olarak yeni bir bilim dalı. Türkiye’de kuruluşu Amerika ve Avrupa ile eş zamanlıdır. Çok da gecikmeli bir dönemde açılmamış olmasına rağmen Türkiye geneline homojen bir biçimde dağılmış bir bilim dalı değildir. Daha çok tıp fakülteleri içinde ve büyük eğitim hastanelerinde bulunuyor. Türkiye’deki başlangıcı Avrupa ve Amerika’yla birlikte 1960’ların sonu 1970’lerin başıdır. Burada ilk kuruluş şekli radyobiyoloji enstitüsü biçimindedir. O dönemde radyasyon onkolojisi ile birlikte düşünülmüş her nasılsa. Çok yanlış değil aslında, gelişim süreci içinde doğru bir yaklaşım. Daha sonra nükleer tıp merkezi, nükleer tıp kürsüsü, nihayet de nükleer tıp anabilim dalı oluyor. Bu süre içinde de belli dönemden sonra radyasyon onkolojisi tümüyle nükleer tıptan ayrılmış durumda. Mehmet Ali Tanman isminde, daha çok radyoterapi ile ilgilenen bir hocamız buranın kuruluşunda emek vermiş. Türkiye’de nükleer tıp alanında ilklerden biri olarak kurulmuş bir anabilim dalıyız.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
1980’den beri asistan eğitimi veriliyor. İlk giren asistanlardan biri de benim. 4 kişi başlamıştık. O dönemde burası nükleer tıp kürsüsü idi. YÖK’ün hemen öncesine rastlıyor.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu anda 5 öğretim üyemiz, bir uzmanımız, 5 de asistanımız var.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
5 hemşiremiz, 8 de teknisyenimiz var.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Buradaki yatakları diğer hastane yataklarıyla karşılaştırmamak lazım. Buradaki yataklar radyoaktif tedavi için yapılmış yataklar. Şu ana kadar 2 tane radyoaktif tedavi yatağımız vardı ama yeni bir tadilatla yatak sayısı 8’e çıkacak. Henüz bahsettiğim yeni yapılan 6 yatağa hasta yatırmaya başlamadık ama diğer iki yatak hafta boyunca radyoaktif madde verilmiş hastaları izole etmek için kullanılıyor. Bunlar radyasyondan korunma tüzüğüne uygun olarak, duvarları kalın, kurşunla kaplı ya da beton bloklar içinde yer altında özel bir tank sistemine gidiyor. Yani o radyoaktif atıkların çevreye bulaşmasını engellemek üzere yapılmış özel odalar. Onun için hasta yataklarını klasik hastane odasından farklı bir şekilde düşünmek lazım. Hafta içinde sürekli dolu bu odalar.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama ne kadar?
Tedavi ettiğimiz hasta sayısı oldukça kısıtlı. Ama ayaktan çok sayıda hastaya hizmet veriliyor. Birimimizin İbn-i Sina’da ve kalp merkezinde iki ayrı ünitesi var; orada da hastalara hizmet veriliyor. Poliklinik sayımız 2006 başında itibaren 4 bin civarındadır.

Nöbet uygulamanız var mı?
Burada nöbet tutulmuyor. Radyoaktif tedavi alan hastaların tıbbi bakıma ihtiyacı olmadığı için izolasyon amacıyla burada tutuluyorlar. Asistanlar ‘icapçı nöbetçi’ gibi, telefonla, icap ettiğinde buraya gelmek şeklinde bir nöbet içindeler. Bir personel, bir hemşire nöbete kalıyor ama rutin olarak asistan burada nöbete kalmıyor.

Eğitim programınız nedir?
Nükleer tıbbın temel eğitimini alıyorlar, uygulamalarını yapıyorlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Tabii var. Bu müfredata mümkün olduğu kadar uymaya çalışıyoruz.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
Asistan karnesi rutin olarak uygulanmıyor ama başlamak durumundayız.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
3 ay radyasyon onkolojisi, 3 ay biyokimya, 3 ay patoloji, altı ay dahiliye rotasyonu var. Bu da kardiyoloji, gastroenteroloji ve endokrinoloji olarak yapılıyor.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Oldukça iyi. Eksiğimiz yok.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Yaklaşık 10 kadar tebliğimiz var.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Tabi. Buradaki işleri aksatmaksızın katılmaya çalışıyoruz.

Son 5 yılda istifa eden asistan var mı? Varsa sayısı ne kadar?
Özel durumu nedeniyle bir asistanımız başka tıp fakültesine, bir başka ihtisasa geçti.

Aranıza yeni katılan bir uzman ya da asistan döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Ortalama 580 YTL alıyorlar.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Nöbeti olmayan bir bilim dalına geliyorlar. İnsanların aklına radyasyon riski gelebilir ama sağlığı tehdit edecek düzeyde bir radyasyon söz konusu değil. Meraklı olmalarını öneririm.
Teşekkürler. 29/01/2007
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer