KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı
PSİKİYATRİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Işıl Sayıl.


Kliniğin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Kliniğimiz tarihi 1941 yılında Dikimevi Askeri Kışlasında kurulan Askeri Gülhane Hastanesi\'nin Nöropsikiyatri Kliniği ile başlamıştır. Dr. Nazım Şakir Şakar ve Dr. Raşit Tahsin\'i izleyerek 1943 yılında profesör muavini olarak atanan Dr. Rasim Adasal döneminde Cumhuriyetin ilk tıp fakültesi ve onun bünyesinde psikiyatri kliniği kurulmuştur.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
14 öğretim üyemiz var. Kliniğimizdeki 14 ayrı birimin başında bulunuyorlar. 10 profesör, 4 doçent, 3 uzman ve 15 asistan arkadaşımız var. Biz burada bir ekip çalışması yapıyoruz. Ayrıca burada 8 de psikolog arkadaşımız var.

Yardımcı personeliniz yeterli mi?
Yeterli değil. Biz gelişmeye açık bir uygulama içindeyiz. Her geçen gün yeni gelişmeleri takip ediyoruz. Bu yüzden her geçen gün ihtiyaçlarımız daha da artıyor. Hizmetli kadromuz; 11 memur, 24 hemşire ve 34 personelden oluşuyor.

Yatak kapasiteniz kaç?Kliniğimizde 120 yatağımız var. Artık psikiyatride yatak sayısını arttıran bir modelden vazgeçtik. Artık hastalarımız ayakta ve yaşadığı ortamda ihtiyacı olanları veriyoruz. Bizim buradaki yaklaşımımız hastayı ayaktan tedavi etmek. Toplum içinde idare edilemeyecek durumda olanları kısa süreli yatırıyoruz. Çağdaş tıp da artık bunu benimsiyor.

Yaşanan krizle birlikte hasta sirkülasyonunuzda bir artış oldu mu?
Geçen yıl poliklinikte 25 bin hastaya hizmet vermişiz. Tedavi görmek isteyen hasta sayısı her geçen gün artıyor. Ama bunu direkt krize bağlamak doğru olmaz. Çünkü hastalarımız önceleri adının deliye çıkacağına inandığı için gelmek istemiyorlardı, ruhsal sorunlarını hep saklıyorlardı. Artık böyle düşünen insan sayısı azaldı.

Nöbet düzenlemeniz nasıl?
Yataklı hizmet verdiğimiz için 24 saat mesai var. Onun için de nöbetlerimiz var. Asistan arkadaşlarımız dönüşümlü olarak nöbet tutuyorlar.

Rotasyon uygulamanız nasıl?
Asistan arkadaşların rotasyonları bir buçuk yıl sürüyor. 9 ay nöroloji, 4 ay çocuk psikiyatrisi, 2 ay acil, 3 ay dahiliye olmak üzere rotasyonlarını yapıyorlar.

Eğitim programınız nasıl?
Her senenin asistan eğitim programı farklıdır. Dersler 17:00\'dan sonra yapılır. Asistanlar ders günü ve saatini dersi veren öğretim üyesi ile birlikte kararlaştırır ve "genel" konular bölümünde yer alan derslerde ilgili yıl asistanı eğitim koordinatörüne, "Özgün" konular bölümünde yer alan derslerde ise ilgili konunun koordinatörüne bu ders saatini bildirir. Genel ve özgün ders koordinatörleri derslerin düzenli yürümesini engelleyebilecek asistan ya da öğretim üyesinden kaynaklanabilecek sorunların (örneğin, öğretim üyesinin yurtdışında görevlendirilmesi) çözümünü sağlar. Her ders sonunda alınan asistan yoklaması eğitim programı sekreterliğine ulaştırılır. Her dersin sonunda dersi veren öğretim üyesi konuyla ilgili bir sınav yaparak sonucu eğitim sekreterlerine bildirir. Her altı ayda bir tüm asistanların katılacağı yazılı bir sınav yapılır. Bu sınav sonuçları yeterliliğin değerlendirilmesinde etkili olur.
Daha önceden kimin tarafından sunulacağı belli olan seminerler çarşamba günü saat 13:30-15:00 arasında psikiyatri kliniği dershanesinde yapılır. Yine olgu ve literatür sunumlarının da kimin tarafından ve hangi tarihlerde yapılacağı yıllık programda bellidir. Bunlarda çarşamba günü gerçekleştirilir.

Bilimsel yayın durumunuz?
Yayın olarak seviyemiz fena değil. Biz, yayınlarımızı intern ve asistanların faydalanabileceği şekilde kitap haline getiriyoruz. Bu kitap alanında uzman olan arkadaşlarımızın bilgilerini içeren çok değerli bir eser. Aynı zamanda çeşitli dış yayınlarımız var. Uluslararası ayağı olan araştırmalarımız var. Kliniğimizle organik bağı olan destek derneklerimiz var.

Kongreleri takip ve yurtdışı bağlantılarınız nasıl?
Herkesin ilgilisi doğrultusunda kongrelere gidiyoruz. Mesela ben daha çok sosyal psikiyatri, kriz ve krize müdahale ve intiharla ilgiliyim. Dünya sağlık örgütü ile bağlantılı bir çok merkezli bir araştırmanın ayağıyız. Avrupa Birliği\'nin ruh sağlığına ilişkin bir tutum araştırması var onun bir ayağı da bizim kliniğimiz. Kliniğimizdeki öğretim üyeleri ile görüşseniz, onların da kendi bölümlerine ilişkin bir çok yurtdışı bağlantısı ortaya çıkacaktır.
Biz Türkiye\'de birçok ilki gerçekleştirmiş bir kliniğiz. Türkiye\'deki grup psikoterapilerin başlangıcını biz yaptık. Türkiye\'de ekip çalışmasının ilkini biz gerçekleştirdik. İlk kriz merkezini biz kurduk. Türkiye\'de ruh sağlığı üzerine çalışan profesyonellere lisans üstü eğitim programını ilk açan yine biziz.

Teknik donanımınız nasıl?Bizim amacımız psikiyatrideki ayaktan yapılan hizmetleri bilgisayar donanımı içerisine aktarabilmek. Yeterli bilgisayar için dekanlığa başvurduk. Büyük olasılıkla önümüzdeki günlerde gelecek. Böylece bilgisayar ağı içerisinde hastalarımıza hizmet sunacağız.

Burayı tercih edecek asistanlar neyle karşılaşacaklar?
Burayı tercih edecek asistan arkadaşlarımızı çok güzel bir eğitim programımız bekliyor. Öğretim üyesi kadromuz çok geniş ve alanında uzman arkadaşlar. Bizim eğitim programımızdan geçen arkadaşlar, Türkiye gerçeklerine uygun bir eğitim ve uygulamadan geçmiş olurlar. Yeterli sayıda hasta görürler. Türkiye\'de başka 120 yataklı ve bu kadar geniş öğretim üyesi bulunan bir merkez yoktur.

Teşekkürler...

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
1
1) mustafa yıgıt (kasap)
19.12.2017 14:42:19
hastane degıl ticaret yatagı olmuş yazik bu millet gunah ya gunah devletımız ne zaman el uzatacak bu tur hastenelere
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer