KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı
RADYASYON ONKOLOJİSİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkan Vekili Prof. Dr. Uğur Gönüllü.



* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Radyoloji Profesörü Mehmet Ali Tanman’ın 1961 yılında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’ndan sağladığı dış yardımla başlatılan Radyobiyoloji Enstitüsü binası ve donanımı; Prof. Dr. Tanman’ın 1962 yılında vefatından sonra yine aynı yıl Doç. Dr. Fevzi Renda’nın çabasıyla ve aynı kaynaktan alınan para ve genel bütçeden alınan para biriktirilerek Kobalt ve Sezyum Tedavisine Radyobiyoloji Enstitüsü olarak tamamlanmıştır. 1971’de Nükleer Tıp yanında Tıp Fakültesi caddesine bakan yamaçta yapılan Radyoloji-B binasının alt katı kobalt ve betatron tedavisine ayrılmış ve radyoterapiye yönelik hizmet verilmeye başlanmıştır. Kürsü Başkanı Prof. Dr. Uluhan Berk, bu bina ve tesislerin yapımında büyük emek harcamıştır. 1985’te radyolojinin radyodiagnostik kısmı İbn-i Sina Hastanesi’ne taşınmış ve radyodiagnostik cihazlarının ufak bir kısmı ve (radyoterapi kısmı) Cebeci’de kalarak akademik yönden Radyoloji Anabilim Dalı bünyesinde hizmet vermiştir. Yükseköğrenim Kurulu’nun 20.05.1987 tarihli toplantısında Radyoloji Anabilim Dalı, iki ayrı Anabilim Dalı’na ayrılmış ve Radyodiagnostik ile Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı kurulmuştur. İki ay sonra da Anabilim Dalı Başkanlığına Prof. Dr. Erdoğan Işıkman atanmıştır. Kendisinin vefatının ardından 1992 yılında Prof. Dr. Ahmet Çakmak bu görevi devralmıştır. Anabilim Dalımız 1987’den sonra bir yandan araç ve gereç bakımından yeniden yapılanmaya çalışırken diğer yandan Cebeci’de Başhekimlik binasının yanındaki blokta 50 yataklı bir tesis kurulmuştur. Prof. Dr. Ahmet Çakmak ise Şubat 2002’de emekli olmuştur. Şuan Anabilim Dalı Başkanlığı görevini vekaleten ben yürütüyorum.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 2 doçent, 1 doçent yardımcısı, 2 uzman ve 5 araştırma görevlisinden oluşuyor.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel olarak bünyemizde, 9’u kadrolu olmak üzere 14 hemşire, 6’sı kadrolu 7 personel, 1 psikolog, 3 fizik mühendisi ve 8’i kadrolu 10 radyoterapi teknisyeni hizmet veriyor.


* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
44 yatağımız mevcut. Ayrıca 3 yoğun bakım, 1 agoni odası, 4 gündüz bakım olmakla bu sayı 52’ye ulaşıyor. Doluluk oranımız ise yüzde 100’dür.


* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Nöbet düzenlemelerimiz 5 asistana göre dönüşümlü olarak gerçekleşmektedir. Uzman doktorlar ve öğretim üyelerimiz de icapcı olacak şekilde aylık nöbet çizelgeleri hazırlanmaktadır.


* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Rotasyon uygulamamız 3 ay radyoloji, 5 ay iç hastalıkları ki bunun 2 ayı medikal onkoloji, 1 ay plastik cerrahi ve rekonstruksiyon ve 1 ay da nükleer tıp rotasyonları şeklinde gerçekleşiyor.


* Eğitim programınız nedir?
Her hafta tüm araştırma görevlilerinin katıldığı literatür çalışması, akademik kadronun ve fizik mühendislerinin haftalık seminer sunumları ve uzmanlar ile öğretim üyelerinin asistan ders saatlerini içeren bir eğitim programımız var.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencileri ile Ankara Üniversitesi Dikimevi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Radyoterapi Programı, 1. ve 2. sınıf öğrencilerine pratik ve teorik derslerin verilmesine yoğun bir şekilde devam ediyoruz.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Tıbbı araç gereç olarak, ATC 90 Kobalt, Gamatron Kobalt, Varian 2300 C/d Lineer Hızlandırıcı, MLC, PORTAL Vision, RMS; Selectron HDR Brakiterapi cihazlarımız, Mevasim-S Sümilatör, CT Sümilatör, Cadplan üçboyutlu konformal radyoterapi doz planlama ünitesi, 500mA ve 1000mA X-ışını cihazlarımız, 1000mA Skopi cihazı, VOXEL sanal simülatör, Hipertermi Ünitemiz ile kemik iliği transplantasyonu için Total Vücut ışınlaması donanımımız mevcut.


* Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Her yıl Science Citation Index’e giren 1-2 yayınımız, yurtiçi 5-8 yayınımız olmakta. Bölümümüz çalışanları yurtiçi ve yurtdışı kongreler ile eğitim kurs ve toplantılarını düzenli olarak takip ediyoruz.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Kliniğimizi seçecek asistanlardan beklentilerimiz kliniğimizi benimsemeleri, çalışma düzenine uymaları, bilimsel yayın ve aktiviteleri izleyerek bilgilerini arttırmaya hevesli olmalarıdır. Ayrıca hastalara karşı ilgili ve nazik davranmalarını, bölüm içerisindeki ilişkilerinde saygılı olmalarını bekliyoruz.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer