KLİNİKLER
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı
SPOR HEKİMLİĞİ
18 Nisan 2021, Pazar
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Emin Ergen* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
1990 yılında kurulan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı’mız, 1994 yılından itibaren yoğun olarak çalışmalarına başlamıştır. Yılda yaklaşık bin 200 sporcuya poliklinik hizmeti vermekte ve yine yaklaşık olarak 500 sporcuyu sportif rehabilitasyona almaktayız.
14 Şubat 2000 tarihinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Ankara Üniversitesi Rektörlüğü arasında imzalanan bir protokole göre daha önce Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor ve Sağlık Araştırma Merkezi’nde yapılan milli sporcu muayeneleri ve tedavileri Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı tarafından yapılmaktadır. Daha önce Morfoloji Binası içerisinde sürdürmekte olduğumuz çalışmalarımızı, 2 Haziran 2003 tarihinde düzenlenen törenle hizmete açtığımız Anabilim Dalı binamızda müstakil olarak sürdürmekteyiz.


* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Türkiye’de bulunan 3 spor hekimliği profesöründen biri, altı spor hekimliği doçentinden ikisi, iki spor hekimliği yardımcı doçentinden biri, sekiz spor hekimliği uzmanından biri ve altı spor hekimliği araştırma görevlisinden üçü olmak üzere toplam sekiz kişi akademik kadromuz olarak Spor Hekimliği Anabilim Dalı’mız bünyesinde görev yapıyor.


* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Bünyemizde 2 fizyoterapist, 1 idari teknik sorumlu, 1 memur, 1 hizmetli ve 1 sözleşmeli personel yardımcı personel olarak hizmet veriyor.


* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Anabilim Dalımız bünyesinde yataklı sağlık hizmeti verilmemektedir.

* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Yataklı sağlık hizmeti verilmediğinden herhangi bir nöbet düzenlemesine ihtiyaç duymamaktayız.


* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Anabilim dalımızda, verilen eğitim çerçevesinde 10 ay ortopedi ve 6 ay süreyle de kardiyoloji klinikleri rotasyonu uygulamaktayız.


* Eğitim programınız nedir?
Eğitim programımız, haftada 1 gün seminer programı, 1 gün literatür programı, haftada bir gün sporcu sağlığı seminerleri ve yine haftada bir gün asistan eğitimi ile ilgili ders programlarının uygulanması şeklinde gerçekleşiyor.


* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Anabilim Dalımız bünyesinde gerekli araç ve gereçlere sahip bulunmaktayız. Bunlara örnek vermek gerekirse accusport laktat ölçer, antropometrik set, bacak ve sırt dinamometresi, bisiklet ergonometresi, bosco ergojumpmetre, conconi ve mekik koşusu, deri kıvrım kaliperi, diadinami cihazı, diz artrometresi, el dinamometresi, el ve ayak ergometre sistemi, elektroterapi cihazı, empedansmetre, Hot-Pack cihazı, intermittan kompresyon cihazı, koşu bandı, kuvvet makinesi, laktik asit analizoru, lazer tedavi cihazı, Leg Curl, Leg Press, Lover Back makineleri, monark ergometre, muscle tester cihazı, negatoskop, Otur-Eriş ölçer, podoskop, polar kalp atım hızı monitörü, portatif stadiometre, station turn, step aleti, steprace adımlama cihazı, tens aleti, ultrason, vakumlu enterferans cihazı ve whirlpool cihazımızı sayabiliriz.* Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Anabilim Dalımızın bir çok konuda çok sayıda basılmış bilimsel yayını bulunmaktadır. Bununla birlikte 4-5 yayınımızda baskı aşamasında bulunuyor.


* Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Anabilim Dalımız elemanları olanakları ölçüsünde yurtiçi ve dışı kongreleri takip etmeye gayret ediyorlar.


* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir ?
Anabilim Dalımızı seçeceklerden sportif etkinliklere ilgi duymalarını ve sık seyahat edebilir durumda olmalarını bekliyoruz.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer