KLİNİKLER
Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Genel Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşemizin bu haftaki konuğu Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Genel Cerrahi Klinik Şefi Prof. Dr. Raci Aydın.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz, 1989’da Ankara Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi bünyesinde eğitim kliniği olarak 1 şef ve 4 uzmanla çalışmaya başladı. 1990’da da iki asistanla eğitim başlatıldı. Her dönemde bir veya iki asistan alarak ve sonraki yıllarda bir şef yardımcısı 3 başasistan kadrosu tamamlanarak eğitim sürdürüldü. 2004 yılında Acil Yardım Travmatoloji Hastanesi’nin kapanması ve Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin faaliyete geçmesi ile kiniğimiz yeni hastanede I. Genel Cerrahi Kliniği olarak görevine devam etmeye başladı. Halen bu görevi mevcut kadromuz ile en iyi şekilde sürdürmeye çalışmaktayız.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kadromuz 1 şef, 1 şef yardımcısı, 2 başasistan, 3 uzman ve 6 asistandan oluşmaktadır. Genel olarak rotasyonda bulunan bir-iki aile hekimi arkadaşımız da eğitimimize katılmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Beş hemşire, 1 sağlık memuru, 1 sekreter ve temizlik şirketinden birkaç eleman yardımcı hizmetleri sürdürmeye çalışmaktadır. Özellikle hemşire sayısının (yetişmiş hemşire) azlığı, bazen hizmetlerde zorlanmalara neden olmaktadır.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
On beş yatağımız mevcut olup doluluk oranı yüzde 100’dür. Bu nedenle elektif operasyonları randevulu olarak gerçekleştirmekteyiz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Şeflik nöbetleri hastane idaresince düzenlenmektedir. Klinik, acilden sorumlu olduğu haftalarda acil uzman nöbetçisi, kıdemli ve kıdemsiz asistan nöbetçi ekibini oluşturur. Acil karşılama görevi olmadığında icapçı uzman sorumluluğunda mevcut asistan sayısını da göz önünde tutularak 1 veya 2 asistan nöbet tutmaktadır. Klinik sorumlu hemşiresi, hemşirelerin gündüz görevi ve gece nöbetlerini düzenlemektedir. Ayrıca poliklinik, klinik çalışmaları ve ameliyat ekiplerinin oluşturulması da başasistan uzman ve asistanlar arasında dönüşümlü olarak yürütülecek şekilde düzenlenmektedir.

Yeni katılan bir asistan ya da uzman döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Kliniğimize yeni katılan bir asistan döner sermayeden yaklaşık 1000 YTL, uzman da yaklaşık 1200-1500 YTL kadar pay almaktadır.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
Genellikle kıdemsiz asistanlar rotasyona gönderilmemektedir. Daha sonraki dönemlerde aynı kıdemden biri klinikte bırakılacak şekilde, tüm asistanlar kadın doğum, ortopedi, göğüs cerrahisi, anesteziyoloji ve patoloji rotasyonlarına gönderilmektedir.

Eğitim Programınız nasıl?
Asistanların eğitiminde, kıdemine göre ameliyat yaptırmak, hastaların ameliyata hazırlanması, klinikteki postop bakımlarından sorumluluklar vermek ve bunlarla pratik uygulamalarda yetişmelerini sağlamak amacını taşıyoruz. Ayrıca araştırma ve tez konuları vererek, seminerler ve literatürler anlattırarak teorik olarak gelişmelerini sağlamak ve bilimsel aktivasyonlara katkıda bulunmalarını sağlamak da amaçlarımız arasında yer alır. Aynı amaçlar asistanların yanı sıra uzmanlar için de geçerlidir.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Genel cerrahi enstrümanları açısından sıkıntımız yok. Genel cerrahi uygulamaları açısından önemine inandığımız endoskopi salonumuz kurulma aşamasında. Yaklaşık 10 yıldır kullanmakta olduğumuz laparaskopi setimizin oldukça yıpranmış olması nedeni ile yakında yeni setlerimiz olacaktır.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
On beş yatak varlığımızla yılda yaklaşık 1000 operasyon gerçekleştirmekteyiz. 2005 yılına ait 4 yabancı, 3 yerli dergide yayınlanan makale ve çeşitli kongrelerde sunulan 21 bildirimiz var.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Ulusal kongreleri takip ediyoruz. Uluslararası kongreleri ekonomik nedenlerle yeteri kadar takip ettiğimizi söyleyemem.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz neler?
Genel cerrahi branşında uzmanlaşmak isteyen doktorların öncelikle bu branşı benimsemesi ve severek çalışması gerektiği inancındayım. Oldukça külfetli olan genel cerrahi uzmanlığının hayat boyu yapılabilmesi için bu anlayışla beraber feragat ve fedakarlığında ön planda tutulması gereği vardır. İnsanın sağlığı için her fedakarlık mubahtır. Bu anlayış içinde branşın gerektirdiği bilgileri tekrar, bilgileri yenileme ve bilimselliği benimseme konularında asistanımdan beklentim var.

Teşekkürler. 5.12.2005
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer