KLİNİKLER
Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği
ANES. VE REANİMASYON
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu, Sağlık Bakanlığı Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği Şefi Doç. Dr. Orhan Kanbak.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz ilk olarak Dr. Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi’nde 1999 yılında çalışmalarına başladı. İlk klinik şefi Dr. Beyazıt Dikmen’di. Kendisinin Ankara Numune Hastanesi 2. Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği Şefliği’ne atanmasından sonra, 1999 yılı eylül ayında klinik şefi olarak göreve başladım. Kliniğimiz bu şekilde kuruldu. Hastanemizin taşınması ile birlikte 2003 yılından bu yana da Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimiz akademik kadrosu 1 doçent, 2 klinik şef yardımcısı, 2 başasistan ve 9 uzman ile 22 asistan olmak üzere toplam 36 kişiden oluşuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde 15 anestezi teknisyeni ve yoğun bakımda çalışan 12 hemşire olmak üzere 37 kişi buluyor.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Ameliyat masası sayısı olarak ele alırsak merkez ameliyathanemizde 12 masamız bulunmakta, ayrıca göz ameliyathanesi ve doğumhanede 1’er masa olmak üzere toplam 14 ameliyat masamız bulunmakta. Oldukça yeni bir hastane olmamıza rağmen en son aylık vaka sayımız yaklaşık 980 civarında. Ayrıca kliniğimize bağlı olarak çalışan genel yoğun bakım biriminde faaliyette olan 11 yatağımız var ve bu sayıyı çok yakın bir zamanda 20’e çıkarmayı düşünmekteyiz. Bunun dışında endoskopi, acil gibi hastanemizin farklı köşelerinde de hizmet vermekteyiz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Bizde şu an, 1 uzmanımız ayrıca 4 asistan ve 1 teknisyen arkadaşımız her gece nöbete kalıyorlar. Asistan arkadaşlarımız kıdemlerine göre 4 ya da 5 günde bir nöbet tutmaktadır. Nöbetlerimiz aylık çizelgeler halinde hazırlanıyor ve arkadaşlara duyuruyoruz. Nöbet listeleri ilan panomuza asılıyor ve arkadaşlarımız da bunu sıkı bir şekilde takip ederek nöbet hizmetlerini aksatmadan yerine getiriyorlar.

Yeni katılan bir asistan ya da uzman döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Şimdiye kadar asistanların en fazla aldıkları sanırım yaklaşık olarak 1 milyar, 1 milyar 200 milyon lira civarında oldu. Uzmanlarda yine yaklaşık olarak sanırım 2 milyar, 2 milyar 100 milyon lira civarında olmuştur. Tabii burası çok yeni bir hastane ve giderleri de ona göre yüksek. Verilen hizmet sayısı arttıkça bu sayılarda da bir oynama söz konusu olabilecektir.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
Hem asistanlarımız hem de uzman doktorlarımız farklı cerrahi dalların salonlarında, yoğun bakım ve anestezi polikliniğinde aylık rotasyonlar şeklinde çalışmaktadırlar. Ayrıca asistanlarımız yürürlükteki tüzük uyarınca 4’er aylık farmakoloji ve iç hastalıkları rotasyonu yapmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Yıllık olarak hazırlanan teorik eğitim programımız ekim ayından başlayıp haziranın ilk haftasına dek sürmektedir. Eğitim programımız dahilinde cuma günleri seminer, çarşamba günleri dönüşümlü olarak makale ve vaka saatlerimiz ayrıca haftanın 2 günü ameliyatların durumuna göre ayarlamak durumunda kaldığımız probleme dayalı eğitim saatlerimiz bulunmaktadır.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Hem ameliyathanelerimizde hem de yoğun bakım biriminde teknik donanım olarak dünyanın en gelişmiş aletlerine sahibiz diyebilirim. Hasta başı her türlü monitörizasyon yapılabiliyor ve merkezi monitörizasyon sistemi sayesinde internet üzerinden hastalarımızı evde izleyebilecek düzeydeyiz. İhtiyacınız olan var mı derseniz takdir edersiniz ki her geçen gün daha gelişmiş yeni aletler çıkıyor. Örneğin hastanemiz radyoloji birimine MR uyumlu bir anestezi cihazı da koysak iyi olur diyebilirim.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Hem yurt içi hem yurt dışı yayınlarımız bulunmakta. Biz 2 senelik bir kliniğiz. Bu nedenle bugün itibarıyla çok fazla yayın sayımız var diyemeyeceğim ama klinik oturdukça daha da artacağını söyleyebilirim.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Hem yurt içi hem yurt dışı kongrelere imkanlarımız ölçüsünde katılmaya çalışıyoruz. Bizi kongrelere katılmakta en çok zorlayan olayın maddi boyutu ki sanırım bu tüm Türkiye’deki doktorların ortak sorunudur. Keşke hastanelerin bu konuda bir fonu olabilse de daha çok arkadaşımız, daha sık bu bilimsel toplantılara katılabilseler. Biz kliniğimizde döner sermayeden aldığımız katkı paylarından böyle bir fon oluşturmaya çalıştık. Örneğin bu seneki kongreye iki asistanımızı o fondan göndermeyi düşünüyoruz.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Oldukça güç çalışma koşulları olan zor bir dalı seçtiklerinin bilincinde olmalarını ve dürüstlükleri. En korumasız hali ile yaşamı bize bağlı olan hastalarımıza gereken özeni gösterebilecek kişilik yapısında olmaları. Ayrıca bizim işimiz birçok daldan daha fazla ekip çalışmasını gerektirmekte olduğundan çevresi ve ekibiyle uyum içinde olmaları. Kliniğimize gelecek asistanlardan beklentilerimiz bunlardan ibaret.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) seyhan (ev hanımı)
09.05.2017 17:50:01
yogun bakımda animasyonda nöbete kalan doktorlar gece görevlerini tam yapmıyorlar. üstelik gece doktor aradıgımıda evine gitmiş duş alıp gelecekmiş. hasta agır oldugu halde bu nasıl nöbet tutmaktır silere soruyorum
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer