KLİNİKLER
Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Birinci Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği
ORTOPEDİ VE TRAV
14 Nisan 2021, Çarşamba
Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Eğitim ve Araşatırma Hastanesi Birinci Ortopedi ve Travmatoloji Klinik Şefi ve Hastane Başhekimi Prof. Dr. Nihat Tosun.* Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Kliniğimiz, Ankara’da, gelişen çağın tüm gereklerini en son yenilikleri ile karşılayan ve halkın hizmetine sunulmuş olan Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin kuruluşu ile birlikte Şubat 2004’de açılmış ve göreve başlamıştır. Hastanemizin tıbbi faaliyetlere başlayan ilk kliniği olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir.

* Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimiz, bir şef, 3 başasistan ve 10 asistandan oluşan akademik kadrosu ile tıbbi eğitim ve araştırmaya yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.

* Yardımcı personel durumunuz nedir?
Hizmetlerin devamlılığında önemli bir yere sahip olan yardımcı personel kadromuz ise 8 hemşire, 3 sağlık memuru, 1 fizyoterapist, 1 servis sekreteri ve 3 hizmetli olmak üzere 16 kişiden oluşuyor.

* Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
23 yataktan oluşan kliniğimizde 3 adet tek kişilik, 4 adet 2’şer kişilik ve 4 adet 3’er kişilik odalar mevcuttur. Ayrıca hastanemize ait tek kişilik VIP odaları da başhekimlik nezdinde kullanılabilmektedir. Her türlü resmi sosyal güvenceli ve ücretli hastaya hizmet veren servisimizde doluluk oranı yüzde 90-95 oranında seyretmektedir.

* Nöbet düzenlemelerinizi nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
24 saat kesintisiz hizmet verilen servisimizde acil servis ve kat hizmetleri gece kliniğimizde kalan nöbetçi personel tarafından yerine getirilmekte. Hastanemizde mevcut 3 ortopedi kliniği tarafından paylaşılan acil günlerinde 2 doktor, servis nöbetlerinde ise 1 doktor arkadaşımız görev alıyor. Hasta hizmetlerinde görev alacak 2 hemşiremiz de nöbetçi olarak kalıyorlar.

* Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Asistanlık eğitim programımızda asistan doktorlar, fizik tedavi ve rehabilitasyon, genel cerrahi ve anestezi-reanimasyon kliniklerinde rotasyona girmekte ve eğitimlerinin bu kısımlarını tamamlamaktadırlar. Fizik tedavi kliniğinde 2 ay, genel cerrahide 6 ay, anestezi kliniğinde ise 3 aylık rotasyon eğitimlerini sürdürmektedirler. Bu rotasyonlardan fizik tedavi, Ankara Fizik Tedavi Hastanesi’nde, diğerleri ise hastanemiz bünyesinde gerçekleştiriliyor.

* Eğitim programınız nedir?
Klinik içi eğitim programımızı makale, seminer sunumları ve haftalık konseyler ile sürdürmekteyiz. Makale saatleri uzmanlarımızca seçilen yerli ve yabancı makalelerin asistanlarımız tarafından sunulması ve klinikçe tartışılması şeklinde haftada 2 gün gerçekleştirmekteyiz. Uzmanlarımızın rehberliğinde, seçilen konularla ilgili yapılan seminerleri yine haftada 2 gün multimedya kaynakları ile desteklemekteyiz. Bir hafta içerisinde yapılan cerrahi müdahalelerin ve yatırılan hastaların tartışıldığı konseyler ise tüm akademik kadromuzun katılımı ile haftada 1 gün gerçekleştiriliyor. Konseylerde yapılan vakaların değerlendirilmesi yanında yeni yatan hastaların tedavi planlanmasında tüm akademik kadromuzun fikirleri tartışılmakta, ayrıca özellik arz eden vakalar hastanemiz bünyesindeki tüm ortopedi kliniklerinin katılımıyla haftada 1 gün genel konsey şeklinde gerçekleştirmekteyiz. Klinik içi eğitimimizin yanı sıra Ankara’daki eğitim ve araştırma hastaneleri ve tıp fakültelerindeki ortopedi kliniklerinin ayda bir ev sahipliği yaptığı aylık ortopedi toplantılarına da katılıyoruz. Bu toplantıların ev sahipliği durumunda klinikler arası ortak çalışmalar ile toplantı hazırlıklarını da yerine getiriyoruz. Bununla birlikte kliniğimizde tedavi görmekte olan ortopedik onkolojik vakaları tümör konseylerinde vaka takdimi olarak sunmakta ve bu konularda uzman hekimlerimizin de fikirlerini alarak hastalarımızın tedavilerini yönlendirmekteyiz.

* Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Hastanemiz ameliyathanesi ortopedik cerrahi müdahaleleri yerine getirmek için gerekli tüm teçhizatlara sahiptir. Özellik arzeden ameliyatlardaki setler ise dışarıdan getirtip sterilize ederek kullanmaktayız. Ameliyathanelerimiz de 14 odada her türlü teknik donanımla hizmet vermekte ve kliniğimize ait 1 odada haftanın hemen her günü operasyonlar gerçekleştirebilmekteyiz. Ameliyat sırasında kullanılmak üzere C kollu skopimiz hazır bulundurulmaktadır. Postoperatif dönemde hastalarımızın rehabilitasyonu için gerekli CPM (Continious Passive Motion) gibi cihazlar hem doktor hem de fizik tedavi kliniği bünyesindeki fizyoterapistler eşliğinde hastalarımızda kullanıyoruz. Hastalarımızın mobilizasyonu ve aktif - pasif egzersiz programları da yine doktorlar ve fizyoterapistler gözetiminde gerçekleştiriyoruz.

* Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Kliniğimizde yerli ve yabancı dergilerde yayınlanmak ve kongrelerde tebliğ edilmek üzere klinik, deneysel ve anatomik çalışmalar yürütüyoruz. Kliniğimize başvurmuş, nadir görülen bu vakaları detaylı bir şekilde uzmanlarımız gözetiminde hazırlayıp uluslararası dergilere değerlendirilmek üzere gönderiyoruz. Yine halen devam etmekte olan calcaneus kırıklarının konservatif tedavisi ve yürüme analizi konulu araştırmamız da Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomekanik bölümü ile birlikte bu bölümün laboratuvarlarında sürdürüyoruz. Anatomik diseksiyon çalışmalarımıza Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı öğretim üyeleri ve akademik kadrosu ile birlikte devam etmekte ve yayına hazırlamaktayız.

* Kongreleri takip edebiliyormusunuz?
Kliniğimizce, Türkiye Ortopedi ve Travmatoloji Birliği tarafından düzenlenen bilimsel kongrelere düzenli olarak katılıyoruz. Uluslararası kongreleri de takip etmekteyiz. Bunların yanında ülkemizdeki eğitim hastaneleri ve tıp fakültelerinin düzenlediği toplantılar, kurslar ve özel dal günleri de takip edilmekte ve gerek sunucu gerekse de katılımcı olarak bu toplantıları değerlendiriyoruz.

* Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Kliniğimizde çalışan veya çalışmak arzusunda olan asistan arkadaşlarımızdan en önemli beklentimiz düzenli, ekip çalışmasına inan, Türk tıbbının çağdaş bilim düzeyine ulaşmasını amaç edinmiş şekilde çağdaş, disiplinli ve çalışkan, hastalarına ve çalışma arkadaşlarına karşı sevecen ve hoşgörülü olmalarıdır.

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer