KLİNİKLER
Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği
KADIN HAST. VE DOĞUM
19 Nisan 2021, Pazartesi

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Şefi Doç. Dr. Filiz Avşar
 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Trafik Hastanesinin taşınmasından sonra, ihtiyaca binaen yeni açılan Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kuruldu. Bu Hastanenin, Trafik Hastanesini saymazsak, yaşamına burada başlamış olan kliniklerinden bir tanesiyiz. Hastanemizin açılmasını müteakip 2004 yılında faaliyete geçtik. 4 yıllık bir geçmişimiz var.
 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde kuruluşundan bu yana asistan eğitimi vermekteyiz. Başlangıçta başka hastanede eğitiminin yarısını yapmış olan 2 asistanı görevlendirmeyle Kliniğimize alıp, eğitimlerini burada tamamlatarak ihtisaslarını verdik. Daha sonra açılan her TUS’ta asistan alarak eğitime devam ettik. Şu andaki asistan sayımız ise 14.
 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Bir şef , bir şef muavini olmak üzere akademik kadromuz 2 kişiden oluşuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Hemşire sayısı ihtiyacımızı karşılamasa da çalışkan bir ekiple beraber olduğumuz için şu an idare ediyoruz. Ama tüm Türkiye’nin ihtiyacı gibi Hastanemizde de ciddi bir hemşire ihtiyacı var. İnşallah Sağlık Bakanlığı sonraki politikalarla bunu tamamladığı zaman daha rahat edeceğiz. 2 klinik sekreteri, 3 poliklinik sekreteri, 6 yardımcı personel ve bir güvenlik görevlisiyle birlikte çalışıyoruz.

Eğitim programınız nedir?
Kliniğimizin açılışından bu yana yaptığımız eğitim programları haftalık olarak devam ediyor. haftalık programlarımız oldukça yoğun. Bunun bir tanesi her çarşamba sabah 7.30’da başlayan interaktif eğitim. Bu Türkiye’de çok az yerde uygulanan ama faydalı olduğuna inandığımız bir eğitim sistemi. Bu eğitimde herkesin katılımıyla güncel konuları tartışıyoruz. Cuma günleri sırasıyla, ayda bir sefer, aylık istatistik sunumu, ayda bir sefer literatür takibi, haftada bir sefer mutlaka onkoloji konseyi ve haftada bir gerekli olan riskli durumlarda diğer kliniklerle birlikte ortak yapılan hastalık konseyleri yapıyoruz. Her asistan ve her uzman senede bir defa, bir eğitim programında eğitimini hazırlayarak sunumunu yapar. Bunun dışında değişik üniversitelerden dalında çok iyi olan öğretim üyeleri ile temasa geçip yıl içerisinde zaman zaman Kliniğimize davet ederek ders vermelerini sağlıyoruz. Bunun yanı sıra rutin olarak hasta başı vizitleri yapmaktayız. Ayrıca özellikli vakaları tüm asistanlarımızın görmesini sağlayarak yeniden tartışıyor ve değerlendirmesini yaptırıyoruz.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde yatak doluluk oranımız yüzde 100. Hatta bu zaman zaman yüzde 120’lere çıkabiliyor. Bunun nedeni de çok fazla hasta geldiği için gün içerisinde durumu iyi olan hastalarımızın yerine bir başka hastayı yatırabiliyor oluşumuz. Böylece sirkülasyonu sağlıyoruz.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Aylık olarak 2 bin 500-3 bin civarında poliklinik hizmeti veriyoruz. Aylık doğum sayımız 100- 150 arası. Ameliyat sayımız da 100-120 arası değişiyor.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Birinci yıl asistanlarımız, ilk 6 ay gün aşırı olmak üzere nöbetlerini tamamlıyorlar. İkinci 6 ayda ise 3 günde bir olmak üzere sıkı bir nöbet eğitiminden geçerler. Çünkü nöbet eğitimlerinin acil hastaya yaklaşım açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Daha sonra asistanlar kendi aralarında kıdemlerine göre guruplandırılırlar. Nöbetleri buna göre ayarlanır. Her gece, her kıdemden bir asistan başlarında uzman bulunmak kaydıyla bir ekip oluşturularak nöbet tutar. Ayrıca bizde rotasyon yapan aile hekimlerimiz de bu ekibe dahil olurlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Evet var. Resmi olmasa da, Sağlık Bakanlığının planladığı çerçeve doğrultusunda asistanlarımızın yıllarına göre hangi ameliyatları yapacakları, doğumun hangi safhasına ne kadar iştirak edecekleri, acil vakalara yaklaşımları ile ilgili sırası, hangi vakalara primer olarak kendileri bakarlar şeklinde uyguladığımız bir programımız var.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Ankara’dan başka hastanelerden şu an bize rotasyon için gelen yok. Bizim kendi aile hekimimizin sayısı oldukça geniş. Bunlar çocuk psikiyatri, genel cerrahi, dahiliye ve kadın doğum olmak üzere rotasyonlarını yapıyorlar. Kadın doğum rotasyonları sırasında da onlara uyguladığımız program çerçevesinde poliklinikteki müdahaleleri belirli bir oranda hangisinden ne kadar yapacakları doğrultusunda yaptırıyoruz. En az 10 doğum yaptırmadan kliniğimizden ayrılmazlar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
İlk başlangıç döneminde çok az bir ekiple işe başladığımız için bu iş biraz yavaş yürüdü. Ancak zamanla rayına oturdu. Şu an için yürütmekte olduğumuz 20 ile 30 arası çalışmamız var. Senede 5 yayını hedefledik. Bu yıl için hedefi şimdiden yakaladık. Hatta kabul olduğu haberini aldığımız ancak kabul yazısı elimize henüz ulaşmamış yayınlarımız da var. Bunun artarak devam edeceğini düşünmekteyiz. Çünkü ekibimiz bu konuda oldukça hevesli.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Herkesin kongrelerden eşit olarak faydalanması için uzmanlarımızdan başlayarak her uzmanımızın yılda 2, asistanımızın bir kongreye katılımını temin ediyoruz. Tabii ekonomik koşullar gereği bunu daha çok sponsor aracılığıyla yapmaya çalışıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Burada çok iyi bir eğitim alacaklarını ümit ediyorum. Buranın iş yükü oldukça ağır, komplike hastaların çok geldiği bir Klinik. İş yükü konusunda “Ben yorulmam, bıkmam” derlerse kapımız açık.
Teşekkürler.
24/11/2008

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar
Klinik Şefi
Doç. Dr. Filiz Avşar
Klinik Şef Yardımcısı
Doç. Dr. Akın Sivaslıoğlu
Opr. Dr. Levent Keskin
Opr. Dr. Serpil Aydoğmuş
Opr Dr. Emine Çelen
Opr. Dr. Ayşegül Çinkaya
Opr. Dr. Mustafa Uzun
Opr. Dr. Işık Üstüner
Dr. Serdar Kaya
Dr. Nail Erdoğan
Dr. Özge Öztürk
Dr. M. Serdar Akkuş
Dr. Gökalp Kabacaoğlu
Dr. Özlem Sarıcı
Dr. Hacer Sıdıkaoğlu
Dr. Olcay Turgut
Dr. Nilüfer Akgün
Dr. Tuba Semerci
Dr. Başak Gündüz
Dr. Emre Erdem Taş
Dr. Hatice Özdemir
Dr. Serdal Kanuncu
(Aile Hekimi)
Dr. Serhat Küçüker
(Aile Hekimi)
Dr. Suat Sincan
(Aile Hekimi)
Dr. Erol Dikici
(Aile Hekimi)

Hemşire
Cevriye Balcı
(Sorumlu Hemşire)
Ayşe Okumuş
Ülkü Üzüm
Hatice Öner
Zübeyde Berberoğlugil
Elma Koca
Belgüzar Özdal
Esma Uzun
Arzu Şahin
Meral Çoban
Fikriye İspir
Çiğdem Durmaz
Arife Kurşun

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer