KLİNİKLER
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
ÇOCUK CERRAHİSİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. A. Bedii Salman

METE GENERALOĞLU / ANKARA
Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
1962 yılında kurulan Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinde, Çocuk Cerrahisi Kliniği Rektörümüz Sayın Erol Oral’ın Beyin katkılarıyla 28 Kasım 1994 yılında benim tarafımdan kurulmuştur.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kuruluş aşamasında ilk 2 yıl Genel Cerrahi Kliniği içerisinde çalıştıktan sonra ilk Çocuk Cerrahisi Kliniği 1997 yılında Yakutiye Araştırma Hastanesinde hizmet vermeye başlamıştır. Kuruluşunu takip eden ilk 4 yıl Genel Cerrahi Kliniği asistanları rotasyon ile görev yapmışlardır. İlk asistanımızı 1998 yılında aldık. İlk uzmanımızı da 2004 yılında mezun ettik. Kuruluşundan bugüne toplam beş uzman yetiştirmiş olup, bu arkadaşlarımız yurdun çeşitli bölgelerinde çalışmaktadırlar. Halen beş asistanımızın eğitimleri devam etmektedir. Bir asistanımız ise önümüzdeki günlerde göreve başlayacaktır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizin akademik yapısını profesör ve 2 yardımcı doçent oluşturmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Halen 1’i sorumlu, 2’si cerrahi, 4’ü klinik hemşire olmak üzere toplam 7 hemşire ve 5 yardımcı personel ile klinik çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim programımız, tıp fakültesi olmamız nedeni ile stajyer öğrencilerimizin eğitimi ve asistanlık eğitimi olarak iki grup halinde yapılmaktadır. Stajyer öğrencilerimiz iki haftalık eğitimleri sırasında toplam 40 saatlik teorik ve her sabah hasta başında pratik eğitim ile ameliyat günlerinde ameliyatlarımızı izleyerek yoğun bir staj dönemi geçirmektedir. Asistanlarımızın eğitimleri ise her hasta başında yapılan teorik eğitimlerin yanı sıra, çarşamba günleri yapılan seminerler, makale saatleri, vaka sunumları, radyoloji, patoloji ve çocuk endokrinolojisi bölümleriyle yapılan vaka tartışmalarından oluşmaktadır. İlk altı aydan itibaren her asistanımız kıdemine uygun operasyonları başasistanları veya öğretim üyeleri gözetiminde yaparak eğitim süreci sonunda standartların üzerinde operasyon yaparak uzman olmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde 6 adet yoğun bakımda olmak üzere 13 yatak ve 4 kuvöz bulunmaktadır. Doluluk oranımız mevsimsel olarak ve okulların açık veya kapalı olduğu dönemler itibariyle ile ciddi değişiklikler göstermekle birlikte, yaz aylarında kapasitemizin üzerinde doluluk oranı ile çalışırken yıllık ortalamamız yüzde 75 civarındadır. Kliniğimizde yıllık bin-bin 200 civarı acil ve elektif operasyon gerçekleştirilmektedir.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Doğu Anadolu Bölgesi’nde referans hastanesi olarak hizmet veren Üniversitemiz Hastanesine ve kliniğimize bulunduğumuz coğraş bölge itibariyle pek çok çevre ilden hasta akışı olmaktadır. Bu hastaların büyük bir çoğunluğunu komplike vakalar veya ciddi acil vakalar oluşturmakta olup, ortalama yıllık 5 bin hastaya poliklinik hizmeti sunulmaktadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Yeni başlayan asistanlarımızın mesleki tecrübe ve iş konsantrasyonlarını yüksek tutmak amacıyla ilk aylarda yoğun nöbet programı uygulanmaktadır. Ancak klinikteki mevcut asistan sayısı ve kıdem durumları göz önüne alınarak takip eden aylar ve yıllar içerisinde nöbet sayıları azalmakta ve asistanlık sürelerini 4 veya 5 günde bir nöbet ile tamamlamaktadırlar.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitimlerimiz mevcut müfredat çerçevesinde kıdemlerine göre yapılmakta ve bununla ilgili olarak diğer kliniklerde rotasyonlarını tamamlayarak uzman olmaktadırlar.

Eğitim süresi içerisinde tez konuları belirlenerek bir öğretim üyesi ile birlikte oluşturulan projelerle tezler hazırlanmaktadır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Çocuk cerrahi uzmanlık mevzuatında yer alan zorunlu rotasyonlar olan 18 ay genel cerrahi, 2 ay anestezi ve reanimasyon, 2 ay üroloji, 2 ay ortopedi, 2 ay patoloji rotasyonları tam süreli olarak ilgili kliniklerde bulunarak veya yarı süreli olarak yapılmaktadır. Bu rotasyonların dışında ülkemizde başka hiçbir klinikte örneği olmayan yurt dışı rotasyon imkânı asistanlarımız için sağlanmıştır. Bu imkânla uzman vermiş olduğumuz 3 elemanımız asistanlık dönemlerinde üçer ay süre ile mesleki bilgi ve tecrübelerini artırmak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde Michigan Üniversitesinde rotasyona gönderilmişlerdir.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Kadromuza katılan yeni öğretim üyelerimiz ile yayın ve bilimsel faaliyetlerimiz artmıştır. Son yıl içerisinde rektörlük destekli iki proje tamamlanmış olup, 6 adet yurt dışı, 2 adet yur tiçi dergilerde makalelerimiz yayınlanmıştır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Klinik çalışma düzenini aksatmayacak şekilde asistanlarımızın sözlü ve yazılı bildiriler ile ulusal ve uluslararası kongrelere, kurs ve çalıştaylara katılımları teşvik edilmektedir.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Ülkemizde son yıllarda yeni açılan üniversite hastaneleri ve eğitim hastaneleri ile birlikte asistan eğitimi için yeterli sayıda ve çeşitlilikte vaka sayılarına ulaşılamamaktadır. Kliniğimiz tüm coğraş bölgemize hitap eden konumu itibariyle bu sorunu başka merkezler kadar yaşamamıştır, asistanlarımızın ise hatta bir asistanın eğitimi için gerekli olan çeşitlilik ve karar verme yetisini geliştirebileceği komplike vakaların çokluğu nedeniyle şanslı oldukları söylenebilir. Bir üniversite kenti olan güzel Erzurum’da dış ortamın acımasız soğuğuna rağmen sıcak bir aile ortamında asistanlık eğitimini tamamlamak isteyecek tüm genç meslektaşlarımıza kliniğimizi öneririm.

2011 üniversiteler arası kış olimpiyatları nedeniyle yoğun bir çalışma içerisinde muhteşem tesisler yapılan güzel şehrimiz, önümüzdeki yılların kayak merkezi konumuna gelecektir. Ülkemizin en büyük ve merkeze en yakın kayak pistlerinin Erzurum’da bulunması nedeniyle hafta sonlarını kayarak değerlendirmek tüm haftanın yorgunluğunu üzerlerinden alacak, keyifli ve unutulmaz bir asistanlık süreci yaşamalarını sağlayacaktır.


25/01/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer