KLİNİKLER
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı
GÖĞÜS HASTALIKLARI
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Görgüner.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Atatürk Üniversitesi 1957 yılında kuruldu. 17 Temmuz 1963 günü “Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Kuruluş ve Gelişmesinde Ankara Üniversitesi Hacettepe Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi ile İşbirliği Protokolü” imzalandı. Tıp fakültesi, ilk olarak 1966 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından kendisine tahsis edilen Numune Hastanesi’nde faaliyete geçti. 1968 yılında fakülte hastanesinin temeli atılarak, aynı yıl Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı da Sağlık Bakanlığı ile yapılan bir işbirliği protokolü çerçevesinde Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde hizmet vermeye başladı. 1978 yılında inşaatın tamamlanması ile birlikte tüm bölümlerle birlikte Yakutiye Araştırma Hastanesi’ne taşındı. 1996 yılında iki ayrı hastanede hizmet verilmesi kararının ardından bu defa Aziziye Araştırma Hastanesi’nde yer alan günümüzdeki yerine taşındı.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızın akademik kadrosunu 2 profesör ve 4 yardımcı doçent oluşturmaktadır. Bunun dışında 4 araştırma görevlisi de halen uzmanlık eğitimi almaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda yardımcı personel olarak biri servis sorumlusu olmak üzere 8 hemşire, 2 sekreter ve 6 hizmetli görev yapmaktadır.

Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
Göğüs Hastalıkları Servisimizde toplam 30 yatağımız mevcuttur. Özellikle kış aylarında daha fazla olmak üzere yoğun bir yatak talebi ile karşı karşıya kalmakta ve devamlı olarak yüzde 100 doluluk oranı ile çalışmaktayız.

Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz?
Araştırma görevlileri bir öğretim üyesinin sorumluluğunda kendi aralarında aylık nöbet tutmaktadırlar. Nöbetlerimiz oldukça yoğun geçmektedir.

Anabilim dalınıza yeni giren asistanlar ve uzmanlar döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Fakültemizdeki uygulamaya göre, döner sermayeden öğretim üyeleri yüzde 200, araştırma görevlileri ve idari personel yüzde 100 oranında pay almaktadırlar.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Halen yürürlükte olan Uzmanlık Tüzüğü’ne göre, araştırma görevlilerimiz 6 ay iç hastalıkları, 3 ay klinik bakteriyoloji ve enfeksiyon hastalıkları, 3 ay da radyoloji rotasyonu yapmaktadırlar.

Eğitim programınız nedir?
Anabilim dalımızda günlük düzenli olarak yapılan vizit sırasında yeterli pratik eğitim verilmektedir. Kıdemli araştırma görevlileri ikişer ay ara ile değişmeli olarak poliklinikte çalışmaktadırlar. Tüm uygulamalı girişimler erken dönemlerden itibaren öğretilmektedir. Her yıl seminer programı yapılmakta ve perşembe günü saat 10:30-12:00 arası uygulanmaktadır. Cuma günü saat 9:15-10:30 arasında göğüs cerrahisi, patoloji, radyoloji, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi ile birlikte yapılan görsel ağırlıklı konsey toplantıları çok faydalı olmaktadır. Mesleki örgütümüz olan Toraks Derneği’nin Erzurum Şubesi olarak düzenlenen bilimsel aktiviteler eğitimde önemli rol oynamakta, genel merkez tarafından her yıl organize edilen kurslara da araştırma görevlilerimiz ayrıca gönderilmektedir.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Anabilim dalımız, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yeterli eğitim, araştırma ve sağlık hizmeti verebilecek tıbbi cihazlara sahiptir. Son teknoloji bir videobronkoskopi sistemi, ayrıca bir fiberoptik bronkoskopi cihazı, gelişmiş bir spirometre cihazı, non-invaziv mekanik ventilasyon cihazı, hasta başı mönitörü, pulse oksimetre cihazı, plevra biyopsi setleri mevcuttur. Sigara bırakma polikliniğimiz şubat ayı içerisinde faaliyete geçecektir.

Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Anabilim dalımızın öğretim üyeleri tarafından her yıl ortalama 15-20 bilimsel makale yayınlanmaktadır. Bunların ortalama 3-5’ini SCI kapsamındaki uluslararası dergilerde yayınlanmış makaleler oluşturmaktadır. Önümüzdeki yıllarda bu sayının daha da arttırılması hedeflenmektedir. Toraks Derneği Erzurum Şubesi olarak 1996 yılından bu yana Erzurum’da astım, tüberküloz, göğüs hastalıklarında aciller, inhalasyon tedavisinde gelişmeler, akciğer kanserinde gelişmeler, meslek hastalıkları, göğüs hastalıkları ve cerrahisinde yoğun bakım adlı sempozyumlar düzenlenmiştir. Öğretim üyelerimiz her akademik yıl aktif olarak en az bir yurtdışı ve iki yurtiçi, araştırma görevlilerimiz de bir yurtiçi olmak üzere bilimsel kongrelere katılabilmektedirler.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Tıpta Uzmanlık Sınavı’na girecek araştırma görevlisi adaylarından en büyük beklentimiz, ülkemizde ve dünyada önemi son yıllarda daha da iyi anlaşılan göğüs hastalıkları ve tüberküloz uzmanlık dalını seçerken çok iyi düşünmeleri gerektiğidir. Göğüs hastalıkları, gerek öğrenmenin kolay ve keyifli olduğu pratik bir alan olması, gerek son yıllarda yoğun bakım, allerji gibi yan dallarının da olması, gerekse ülkemizde mesleki örgütlenmesini en iyi yapan bölümlerden birisi olması gibi pek çok avantaja sahiptir. Öte yandan büyük fedakarlıklar gerektirdiğini de bilmek gerekir. Bu uzmanlık dalına gerçekten severek ve isteyerek gelen idealist arkadaşlarımızın ilerideki meslek yaşamlarında daha başarılı olacaklarına inanıyoruz. Çünkü bilim hızla ilerliyor ve ona yetişebilmek için zaman kaybetmeksizin hepimizin çok çalışması gerekiyor.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer