KLİNİKLER
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
KADIN HAST. VE DOĞUM
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Kadanalı
METE GENERALOĞLU-ANKARA

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Atatürk Üniversitesi 1957 yılında, Tıp Fakültesi ise 1967 yılında kurulmuştur. Kliniğimiz bu tarihte, Erzurum’a gelen hocalar tarafından ilk önce Erzurum Numune Hastanesi bünyesinde kurulmuş ve 5 yıl sonra da kendi binasına geçmiştir. Geçen 42 yıl boyunca birçok öğretim üyesi görev yapmıştır. Kliniğimizin Doğu Anadolu’da bulunması nedeniyle akademik kariyere Erzurum’da başlayan birçok öğretim üyesi doçent ve profesör olduktan sonra ülkemizin Batısındaki üniversitelere giderek oralarda öğretim üyeliğine devam etmişlerdir. Bu açıdan bakıldığında kliniğimiz eski bir üniversite kliniği olarak ülkemizdeki birçok kadın-doğum kliniğine akademisyen yetiştirmiştir. Hatta geçen yıllarda TBMM’den çıkan kanunlarla Üniversitemize başka üniversiteleri (örneğin; Çukurova Tıp Fakültesini) kurma görevi verilmiş ve kliniğimiz kendine kanunla verilen bu görevle ülkemizdeki başka kliniklerin kurulmasına öncülük etmiştir.
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği Ankara’nın Doğusundaki ilk ve en büyük kapasiteye sahip üniversite kliniğidir. Bölgedeki tek referans kliniktir. Kliniğimiz 1997 yılında Yakutiye Araştırma Hastanesinden yine Üniversiteye bağlı Aziziye Araştırma Hastanesine taşınmış ve halen bu hastanede hizmet vermeye devam etmektedir. Kliniğimizde görev yapmış öğretim üyelerinden bazıları arasında Prof. Dr. Yıldız Erdem, Prof. Dr. Derin Kösebay, Prof. Dr. Mustafa Ulukuş, Prof. Dr. Veli Yedigöz, Prof. Dr. Utkan Kocatürk, Prof. Dr. Tuncay Küçüközkan, Prof. Dr. Mustafa Küçük, Prof. Dr. Bektaş Yıldırım, Doç. Dr. Mehmet Uslu ve Doç. Dr. Kadir Savan’ı sayabiliriz.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde 40 yıldan beri asistan eğitimi verilmektedir. Kliniğimizde asistanlık eğitimini alan ilk yılların uzmanları artık yaş haddinden emekli olmaya başlamışlardır. Bu da kliniğimizin ne kadar köklü bir klinik olduğunu göstermektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuz 1 profesör, 2’si kıdemli 3 doçent ve 1 yardımcı doçent olmak üzere toplam 5 kişiden oluşmaktadır. Akademik kadromuz kadın-doğumun alt bilim dallarında branşlaşmışlardır. Perinatoloji, üreme tıbbı ve infertilite, jinekolojik onkoloji, ürojinekoloji ve jinekolojik endoskopi alanlarında çalışılmaktadır. Halen akademik kadromuzdan bir arkadaşımız fetal ekokardiyografi konusunda çalışmalarda bulunmak üzere 6 aylık bir süre için Londra’da bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde 15 hemşire, 17 personel, 3 sekreter, polikliniklerimizde 1’er hemşire 3 personel, 3 sekreter hizmet vermektedir. Ayrıca ameliyathanemizde 2 hemşire ve 1 personel bulunmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Ana bilim dalımızda 3 türlü eğitim verilmektedir; Kadın hastalıkları ve doğum stajına gelen 4. sınıf öğrenci eğitimi, 2 aylık staj için kliniğimize gelen intern doktor eğitimi ve asistan eğitimi. Eğitimlerde teorik derslerin yanı sıra hasta başı uygulamalı pratik eğitimler ve seminer programları yapılmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Jinekoloji kliniğinde 31, obstetri kliniğinde 35 olmak üzere toplam 66 yatağımız bulunmaktadır. Ayrıca, doğumhanemizde travay odası bulunmaktadır. Kliniğimize Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerin büyük bir çoğunluğundan hasta refere edilmekte ve 3. basamak sağlık hizmeti verilmektedir. Kliniğimizin sirkülasyon hızı daha fazla olmasına rağmen yatak doluluk oranımız yüzde 90 civarındadır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Obstetri ve jinekoloji hastalarımız için ayrı poliklinik hizmetimiz olmakla birlikte, hasta kabulü ortak sistemden yapılmakta ve yıllık ortalama 25 bin hastaya poliklinik hizmeti verilmektedir. Her biri ayrı olmak üzere jinekoloji, obstetri, infertilite, menopoz polikliniklerimiz mevcuttur. Ultrasonografik incelemeler kendi poliklinik ve servislerimizde asistanlarımız tarafından yapılmaktadır. İleri düzey ultrasonografik inceleme ve girişimler (kordosentez, fetal transfüzyon vb.) ilgili öğretim üyesi tarafından asistan eşliğinde yapılmaktadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Gece ve hafta sonu nöbetlerimizde her yıl asistanı için 1’er olmak üzere toplam 4 asistanımız bulunmaktadır. Birinci yıl asistanımız yılda ortalama 150 nöbet tutmaktadır. Ancak nöbetlerin oldukça yoğun geçtiğini belirtmek isterim. Doğu Anadolu Bölgesi’nin tek tersiyer merkezi olduğu için tüm problemli vakalar kliniğimize sevk edilmektedir.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Asistan eğitimimizdeki cerrahi ve hasta takibi ile ilgili her yıl asistanının yapacağı uygulamalar vardır. Kliniğimizde başasistanlık sistemi vardır, son yıl asistanları 6 ay süre ile jinekoloji, 6 ay süre ile obstetri sorumlu başasistanı olarak her vakayı yaparak, primer sorumlu olmaktadırlar.
Teorik eğitim olarak bir çekirdek programın yanı sıra asistanlar arasında eğitim yılı başında yapılan bir anket ile eksik oldukları konular belirlenerek bunlara yönelik eğitim seminerleri planlanmaktadır.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
Son bir yılda 18 yurt içi, 8 yurt dışı yayınımız vardır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Kliniğimizin köklü bir klinik olması ve klinik akademik kadrosunun bilimsel çalışmaları sonucu kadın-doğum camiasında tanınmalarına bağlı olarak ülkemizdeki çoğu kongrede görevli olarak katılmaktadırlar. Ayrıca asistanlarımız da asistanlık eğitimleri süresince en az 4 kongreye klinik imkânları kullanılarak gönderilmektedir. Akademik kadromuz yurt dışı kongre ve toplantılara sık olarak katılabilmektedir.
Ayrıca, kliniğimizin gelenekselleşmiş her 2 yılda bir düzenlediği “Palandöken Kadın-Doğum Kış Kongresi” camiamızda iyi bilinen markalaşmış bir kongredir. Bu kongremizi yine bu yıl 3-7 Mart 2010 tarihleri arasında Erzurum’da yapacağız. Böylece kliniğimiz bölge ve ülke genelindeki meslektaşlarımızın eğitimine de katkıda bulunmaktadır.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın-Doğum Kliniği uzun yıllardır çok iyi uzmanlık eğitimi vermesiyle bilinmektedir. Bu iyi eğitimin verilmesinde bölgemiz şartlarında tek referans klinik olarak yaklaşık 7 milyon nüfusa hizmet vermemiz, iyi eğitilmiş yurt içi ve yurt dışında kendini yetiştirmiş bir akademik kadronun bulunması çok önemlidir. Kliniğimiz büyük bir klinik olup, çok yüksek hasta kapasitesine sahiptir. Kliniğimizde kadın hastalığı ve doğum ile ilgili her türlü operasyon ve girişim yapılmakta olup, herhangi bir başka kliniğe hasta sevkine gerek duymayan bir kliniktir.
Asistanlık eğitimimiz biraz yorucu olsa da, uzman olduklarında mezun arkadaşlarımızın kendilerine mesleki açıdan güvenmeleri ve yetkin olmaları bu yorgunluğa değmektedir. Ülkemiz şartlarında vakası bol, iyi bir eğitim almak isteyen asistanların rahatlıkla tercih edebilecekleri bir kliniğiz, referansımız 40 yılı aşkın süredir yetiştirmiş olduğumuz uzman doktor arkadaşlarımızdır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Asistanlarımız anesteziyoloji ana bilim dalında 2 ay, üroloji ana bilim dalında 2 ay, patoloji ana bilim dalında 3 ay ve genel cerrahi ana bilim dalında 6 ay süreyle rotasyon yapmaktadır.
Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve
asistanların isim ve unvanları

Prof. Dr. Sedat Kadanalı
Doç. Dr. Metin İngeç
Doç. Dr. Yakup Kumtepe
Doç. Dr. Bünyamin Börekçi
Yrd. Doç. Dr. Ragıp Atakan Al
Dr. Lale Usta
Dr. Zülal Duman
Dr. Necla Konar Üstyol
Dr. Ömer Erkan Yapça
Dr. İlhan Bahri Delibaş
Dr. Alparslan Pulur
Dr. Hasan Barış Hamidanoğlu
Dr. İbrahim Karaca
Dr. Elif Gökdoğan
Dr. Muhammet Usta
Dr. Emsal Pınar Topdağı Yılmaz
Dr. Şengül Talar
Dr. Ümmü Gülsüm Esenkaya
Dr. Emine Yasemin Eminoğlu
Dr. Gamzenur Cimilli


28/12/2009
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer