KLİNİKLER
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı
PATOLOJİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cemal Gündoğdu.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim dalımız 1966 yılında kuruldu. Anabilim dalımızda 1981 yılına kadar hem eğitim-öğretim hem de rutin patoloji hizmetleri verildi. 1981-1986 yılları arasında kadrolu öğretim üyesi bulunamamasından dolayı eğitim ve öğretim faaliyetleri İstanbul, Ankara ve İzmir’deki tıp fakülteleri öğretim üyelerinden rotasyonla karşılandı. 1986 yılından itibaren atanan yeni öğretim üyeleri ile patoloji anabilim dalı faaliyetleri yürütülmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda 2 profesör, 1 doçent, 2 yardımcı doçent, 1 uzman görev yapıyor. Ayrıca, 8 araştırma görevlisi bulunuyor.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yardımcı personel olarak 1 kimyager, 3 teknisyen, 2 teknisyen yardımcısı, 2 sekreter, 2 arşiv görevlisi çalışıyor.

Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz? Nöbetleriniz yoğun geçiyor mu?
Anabilim dalımızda nöbet uygulaması yoktur.

Anabilim dalınıza yeni giren asistanlar ve uzmanlar döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Araştırma görevlileri ve uzmanlar 1/1 maaş oranında döner sermayeden pay alıyor.
Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Anabilim dalımızın şu anda resmi rotasyon uygulaması bulunmamaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Her hafta 1 öğretim üyesi, 1 araştırma görevlisi semineri, her hafta düzenli onkoloji, göğüs hastalıkları, nefroloji ve dermatoloji ile konseyler yapılıyor.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda rutin (doku takip, doku gömme, mikrotom, cryo, sitosantrifüj), konvansiyonel histokimya ve immünohistokimya (otomatik boyama) bulunuyor. Elektron mikroskopi histoloji anabilim dalı ile ortak kullanma olanağı var. Ayrıca görüntü analiz sistemimiz ve satın alma aşamasında olduğumuz streolojik analiz cihazımız da mevcut.

Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Anabilim dalımızdaki öğretim üyelerimizin çoğunun SSCI kapsamında 20’den fazla uluslararası yayını bulunuyor. Kongrelere düzenli ve bildirili olarak katılım sağlıyoruz.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Anabilim dalımızın malzeme ve donanım açısından herhangi bir eksiği bulunmuyor. Bunun için mevcut yönetimimize teşekkür ederiz. Özellikle deneysel çalışma açısından uygun bir ortamımız var. Anabilim dalımız morfometrik analiz konusunda da belirli bir mesafe kat etti. Bilimsel aktivasyonu seven, İngilizce’si iyi olan araştırma görevlilerini anabilim dalımıza bekliyoruz.
Teşekkürler.06.12.2004
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer