KLİNİKLER
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Pediatrik Onkoloji Bilim Dalı
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Yakutiye Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Pediatrik Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Büyükavcı

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Pediatrik Onkoloji Bilim Dalı 2001 yılında kuruldu. Bilim dalımız Çocuk Hematoloji-Onkoloji Ünitesi olarak çalışmakta, hematoloji ve onkoloji hastaları birlikte izlenmektedir. Kliniğimiz 12 yataklı bir servise sahip olup yıllık ortalama 400 hastaya yatarak, 2 bin 500 hastaya ise poliklinikten hizmet vermektedir.

Polikliniğimizde hasta muayeneleri yanı sıra düzenli kan transfüzyonları ve kemoterapiler yapılmaktadır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Dokuz yıldır, yani kuruluşundan beri pediatri asistanları rotasyonla pediatrik onkoloji kliniğinde eğitim almaktadırlar.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Şu anda yan dal eğitimi almakta olan (Yrd. Doç. Dr. Zühal Keskin Yıldırım) arkadaşımızla birlikte 2 kişiyiz ve 3 asistan (Dr. Zühal Aybek, Dr. Hilal Çelik ve Dr. Tuğba Erdoğan) arkadaşımızla birlikte çalışıyoruz.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Şu anda birlikte çalıştığımız 7 hemşiremiz (Yasemin Elitok, Gülay Göktaş, Serpil Kalyoncu, Hatice Akbulut, Mehmet Turan, Fatma Budak, Meltem Demir), 2 personelimiz (Fatih Bayındırlı, Nemci Fidan) ve 1 laborantımız (Canan Yelyurt) bulunmaktadır. Ancak çocukluk çağı kanserleri gibi izlemi hem deneyim hem de fedakârlık gerektiren bir alanda uzun süreli çalışacak eleman bulmakta zorlanıyoruz. Herhangi bir nedenle ayrılan arkadaşlarımızın yerini doldurmakta ve vardiyaları döndürmekte güçlük çekiyoruz. Çünkü bu deneyim ve fedakârlığın maalesef ücrete yansıyan bir karşılığı yok.

Eğitim programınız nedir?
Eğitimimiz asıl olarak hasta izlemine dayanmaktadır. Bunun yanı sıra asistan arkadaşlarımız pediatri kliniği olarak uyguladığımız günlük programlara (asistan ve öğretim üyesi seminerleri, olgu sunumları, literatür özetleri gibi) katılmaktadırlar. Bunların dışında pediatrik onkoloji kliniği olarak pediatrik hematoloji-onkolojinin temel konularını tartıştığımız haftalık seminerlerimiz ve asistan arkadaşlara yönelik periyodik olarak verdiğimiz mikroskobik değerlendirme derslerimiz bulunmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde 12 yatağımız bulunmakta ve doluluk oranı çoğunlukla yüzde 100 olmaktadır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?
Kliniğimiz yıllık ortalama 400 hastaya yatarak, 2 bin 500 hastaya ise poliklinikten hizmet vermektedir. Polikliniğimizde hasta muayeneleri yanı sıra düzenli kan transfüzyonları ve kemoterapiler yapılmaktadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Nöbetler tüm pediatri kliğinde aynı düzenle uygulanmaktadır. Asistan arkadaşlarımız ilk 10 ay günaşırı, izleyen yıllarda da sırasıyla 3, 4, ve 5 günde bir olmak üzere nöbet tutmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Yukarıda bahsettiğim eğitim programımız dışında belirlenmiş bir müfredatımız yok.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Pediatri asistanları 2’şer aylık rotasyonlar halinde toplam 2 kez pediatrik onkoloji kliniğinde çalışmaktadırlar.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?
2009 yılı içerisinde 2’si uluslararası, 2’si ulusal dergilerde olmak üzere toplam 4 makalemiz yayınlandı ve 1’i uluslararası, 13’ü ulusal kongrelerde olmak üzere toplam 14 bildirimiz sunuldu.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Kliniğimiz müsait olduğu ve sponsor bulabildiğimiz ölçüde katılıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Pediatrik hematoloji-onkoloji dendiği zaman çoğunlukla bir grup çaresi olmayan hastalıkla uğraşılan bir saha akla geliyor. Ben bunun doğru olmadığını vurgulamak istiyorum. Bu alanda çalışmanın özveri ve titizlik gerektirdiği doğrudur. Ancak tedavi edilmediğinde kısa süre sonra hayatını kaybedecek olan bir çocuğun, tedaviden uzun yıllar sonra karşınıza sağlıklı bir birey olarak çıkması bu zahmetlere değdiğinin en güzel göstergesidir.

Bilim Dalında görev yapan akademisyen, hemşire ve diğer personelin isim ve ünvanları

Akademisyenler
Bilim Dalı Başkanı:
Prof. Dr. Mustafa Büyükavcı
Yrd. Doç. Dr. Zühal Keskin Yıldırım

Asistanlar:
Dr. Zühal Aybek
Dr. Hilal Çelik
Dr. Tuğba Erdoğan

Hemşireler:
Yasemin Elitok
Gülay Göktaş
Serpil Kalyoncu
Hatice Akbulut
Mehmet Turan
Fatma Budak
Meltem Demir

Laborant:
Canan Yelyurt

Personel:
Fatih Bayındırlı
Nemci Fidan


19/04/2010
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer