KLİNİKLER
Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği
ACİL TIP
21 Şubat 2020, Cuma

Kliniklerimizi tanıttığımız köşemizin bu haftaki konuğu, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği ve Uzm. Dr. Ömür Hıncal

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Bağcılar, Esenler ve Güngören ilçelerinin kesiştiği yerde, yaklaşık 2.000.000 nüfus kitlesine hitap eden hastanemizde 2008 yılında acil tıp kliniği kurulmuştur.

Kliniğinizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

2008 yılından bu yana yaklaşık 11 senedir asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuzda bir doçent, 20 acil tıp uzmanımız mevcuttur.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Yardımcı personel sayımız hemşire sağlık memuru olarak 56 kişi, veri giriş personeli sayısı 42, temizlik personeli sayısı 21, hasta karşılama yönlendirme sayısı 29, güvenlik görevlisi sayısı 25 kişidir.

Eğitim programınızı nasıl yürütüyorsunuz?

Senelik hazırladığımız eğitim programına tabi kalarak, çarşamba ve perşembe günleri hasta başı vizite yapılarak vakalar interaktif olarak tartışılmakta, asistanlarımızın hazırladıkları ders konuları teorik olarak anlatılmakta, gerekli olan konularda pratik uygulama eğitimleri yapılmaktadır.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Acil tıp kliniğimizde sarı alanda 22, kırmızı alanda beş, gözlem alanında 20, yeşil alanda 15 olmak üzere toplam 62 sedyemiz mevcuttur. Doluluk oranlarımız saatlere göre değişmekle beraber, gözlem alanlarında %90-100 aralığındadır.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?

Acil tıp kliniğimizde günde ortalama 1.500-1.600 hasta bakılmaktadır. Yılda ortalama sayımız 550.000’dir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Kliniğimizde Türkiye’de pek emsali görülmeyen nöbet sayısı uygulanmaktadır. Yeni başlayan asistan kardeşlerimiz sekiz adet 24 saatlik nöbetle başlayıp aynı sayıda bitirmektedir. Yıllarına göre yeşil, sarı, kırmızı sayıları artırılıp azaltılarak asistanlar arasında bir balans sağlanmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Kliniğimizde Sağlık Bakanlığının Acil Tıp Uzmanlık Eğitimi Çekirdek Müfredatı uygulanmaktadır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Klinik işleyişine göre bir yılını geçen asistan kardeşlerimizi ara ara mevcut rotasyonlarına fiilî olarak göndermekteyiz.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?

Kliniğimizin 2019 yılında 100’e yakın yayını mevcuttur.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Kongrelere asistan ve uzman olarak herkesi gönderiyoruz.

Kliniğinizde tıbbi cihaz açısından durum nedir?

Kliniğimizde yatak başı ultrasonografi, Lucas göğüs kompresyon sistemi gibi özellikli cihazların yanında, acil tıpta kullanılan tüm tıbbi cihazlar mevcuttur.

Ayrıca sizin özellikle eklemek istediğiniz, kliniğinize ait paylaşmak istediğiniz detay bir bilgi var mı?

Kliniğimizden mezun olacak asistan kardeşlerimizi, yeryüzünün herhangi bir yerinde acil tıp hizmeti verebilecek düzeyde teorik ve pratik bilgi ile donatarak yetiştirmeye özen gösteriyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Bağcılar Acil Tıp Kliniği olarak, Türkiye acil sistemine yön verecek uzman hekimler yetiştirmek istiyoruz. Asistanlık boyunca buradan alabilecekleri bilgi, öğrenim, beceri ve yönetim kabiliyetlerini kazanarak; başarılı, kendine güvenen ve hastadan kaçmayan bir acil tıp uzmanı olacaklarını temenni ederim. Hasta sayısı ve vakaların çok olmasından dolayı eğitimleri boyunca öğrenecekleri ile kendilerinin ufkunu genişletecek ve öz güvenlerini tamamlayacaklardır. Sekiz nöbet ile başlayıp bitirecekleri, ağabey-kardeş ilişkisi içinde geçen, istemediği kadar vakayı tecrübe ederek mesleğine inanılmaz katkı sağlayacağı ve arkaya dönüp baktıklarında ‘İyi ki gelmişim’ diyebilecekleri bir klinik olduğumuzu belirtmek ister; çalışmayı seven, atik, inovatif ve dinamik arkadaşlarımızı Bağcılar Acil Tıp Kliniğine bekleriz.

Teşekkürler.

Klinik Künyesi

Kuruluş tarihi: 2008

Klinikte görev alan hekimler:

Doç. Dr. Ahmet Kenan Türkdoğan

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer