KLİNİKLER
Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği
GÖZ HASTALIKLARI
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği Şefi Opr. Dr. Ulviye Yiğit


Mete Generaloğlu/Ankara

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Hastanemizin kuruluşuna ilişkin öneri Sağlık Bakanlığı\'na 1965 yılında iletilmiş, 1969 yılında hastane hizmete hazır hale gelmiştir.1970 yılında 100 yataklı Tropikal Hastalıklar Hastanesi olarak açılmıştır. 30 Eylül 1985 yılında genel amaçlı Devlet Hastanesi\'ne dönüştürülen 150 yataklı hastanemiz, 2000 yılına kadar bu statüde hizmet vermiştir.1998 yılında 75. Yıl Kadın Hastalıkları ve Çocuk Hastanesi, hastanemiz bünyesine katılmıştır. Hastanemiz 28 Eylül 2000 tarihinden itibaren Prof. Dr. Erşan Aygün\'ün kurucu başhekimliğinde \'Eğitim ve Araştırma\' misyonunu da üstlenerek, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi adını almıştır.
Göz Kliniğimiz ise 2001 yılında Doç. Dr. H. Kadircan Keskinbora’nın fief vekilliğine atanması ile eğitim kliniği olarak hizmet vermeye ve asistan eğitimine başlamıştır. Kliniğimize Temmuz 2003’ de Doç. Dr. Sadık fiencan şef olarak atanmıştır. Nisan 2007 den itibaren de ben klinik şefliğine vekalet etmekteyim. fiu an kliniğimiz 1 başasistan, 3 uzman ve 10 asistanla çalışmalarını sürdürmektedir.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Kliniğimizde 7 yıldır asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Ben fiişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Göz Kliniği fief Yardımcısı iken Sağlık Müdürlüğümüz tarafından vekaleten görevlendirildim. Mevcut kadroda 1 başasistan, 2 uzman arkadaşımız mevcuttu. Sonra eş durumu tayini ile 1 uzman arkadaşımız daha bize katıldı. Kadromuzda akademik unvanı olan arkadaşımız yok. Ancak her birimiz kendi bilgi ve tecrübelerimizi aktararak eğitim hizmetini yürütmeye çabalıyoruz.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
fiu anda ameliyathanede iki, serviste 6, poliklinikte iki hemşiremiz özveriyle çalışmakta bizlere destek olmaktadır. Servis hemşire sayımız fazla gibi görünebilir. Ancak servisimiz karma bir servis durumunda olduğundan Nöroloji, Nöroşirürji ve Kalp Damar Cerrahi hastaları bizim hastalarımızla aynı servisi paylaşmaktadır. Bu nedenle hemşirelerimiz son derece ağır bir yükü omuzlamaktadırlar.

Eğitim programınız nedir?
Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde en büyük sorun maalesef eğitim için ayrılabilecek serbest zaman olmayışıdır. Çünkü hastanelerimiz ağırlıklı olarak hizmet hastanesi gibi iş görmektedir. Eğitim fonksiyonumuzun yanında polikliniğimizde sabah 8, akşam 5 hasta bakılmakta; ameliyathanede ameliyatlar yapılmakta; sağlık kurulunda ön muayeneler yapılmakta ve heyet toplantılarında kurul kararları verilmekte; aynı zamanda hastanemize bağlı iki ayrı poliklinikte (Bahçelievler ve Avcılar) hizmet verilmektedir. Kadromuzun azlığı düşünülürse bazen bu kadar yoğunluğun altında nasıl ezilmediğimize ben de şaşırıyorum. Bu yoğun tempo ile başa çıkmada, başta Başhekimimiz olmak üzere idaremizin desteğinin, uzman ve asistan arkadaşlarımın ekip ruhuyla çalışmalarının önemini vurgulamak isterim.
Sorunuzun özüne gelince; anlattığım bütün bu yoğun tempo nedeniyle pazartesi sabahları seminer, cuma sabahları makale saati olmak üzere haftanın iki saati düzenli olarak eğitim saati olarak planlanmış durumdadır. Tek klinik olduğumuzdan bu iki saat dışında bütün ekibin bir araya gelmesi mümkün olamamaktadır.
Ayrıca sınav sistemini pek benimsemeyen biri olmama karşın yılda iki kez sınav yaparak asistan arkadaşlarımı daha sıkı çalışmaya yöneltirken, yasal yükümlülüğümü de yerine getirmiş oluyorum.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?
Önceki sorunuzda da belirttiğim gibi karma servis düzeni içerisinde kliniğimize ait 10 adet yatağımız bulunmaktadır. Göz kliniklerinde artık pek yatak ihtiyacı olmadığından hastalarımızın ameliyat öncesi ve sonrası dinlenmesini sağlamak için bu yatak sayısı yeterli olmaktadır. Yaklaşık yüzde 91.5 doluluk oranı ile çalışmaktayız.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Geçen yıl yalnızca hastanemizde bakılan (semt poliklinikleri hariç) poliklinik hasta sayısı 37 bin 9’dur. Geçen yıla ait klinik istatistiklerimiz masanın üzerinde olduğu için bu kadar net sayılar söyleyebiliyorum.(!)

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
Uzman sayımız yeterli olmadığından icap nöbeti şeklinde düzenliyoruz. Asistan nöbetleri ise kıdemlendikçe azalacak şekilde hazırlanıyor. En kıdemli asistan arkadaşlarımız 1-2 nöbet tutarken, kıdemsizler 6-7 nöbet tutuyorlar. Yılda ortalama 70-75 nöbet demek.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Zorunlu bir kaynak önerimiz yok. Asistan arkadaşlarımız yabancı dil bilgilerine göre Türkçe ya da İngilizce kaynaklardan bilgi edinmektedirler. Son yıllarda gerek özgün, gerekse çeviri olarak hazırlanmış çok sayıda kaynak kitap yayınlanması son derece sevindiricidir.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Klinik dışı rotasyonlarımız hastanemizin diğer kliniklerinde gerçekleştirilmektedir. Kliniğimizde yeni başlayan asistanlar ilk 6 ay genel poliklinik yapmakta, daha sonra aylık rotasyonlarla servis, genel ve birim poliklinik rotasyonları şeklinde devam etmektedir. Halen kliniğimizde vitrektomi ve refraktif cerrahi yapılamadığından, bu konudaki eksiğimizi diğer eğitim hastanelerinden destek alarak tamamlamayı planlamaktayız.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
Kliniğimizde ben, Ahmet Bey ve geçici görevlendirmeyle bize destek olan fiebnem Hanım aktif olarak çalışmaktayız. Betül Hanım son bir yıldır doğum izninde. Özgür Bey ise askerlik hizmetini tamamlamaya çalışıyor. Cemal Bey ise Avcılar’da görevli. Doğal olarak iş yükünden yayın hazırlamaya da pek fırsat olmuyor. 2008 yılı içinde “SCI Expanded” dergilerde değerlendirmesi süren 3, yurt içi dergilerde yayınlanmış 2 makale, yurt dışı kongrede sunulmuş 2, yurt içi kongrede sunulmuş 17 adet sözlü sunu ve poster hazırlayabilmişiz.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Elbette. Özellikle Ulusal Kongreye en fazla sayı ile katılmaya çalışıyoruz. Onun dışında yurt içi ve yurt dışı kongre ve toplantılara zaman ve finans durumuna göre elden geldiğince katılmaya çalışıyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Hekimlik mesleğini seçmiş olmak fedâkarlıklara katlanmaya hazır olmak demektir. ÖSS, TUS, asistanlık, zorunlu hizmet derken türlü zorluklarla mücadeleyi en baştan göze almış oluyoruz. Göz hekimliğini seçenler ise bence çok şanslılar. İnsan bedeninin en narin, en kıymetli organlarından biri ile ilgilenmek, diğer branşlarla kıyaslandığında son derece yüz güldüren sonuçlara ulaşmak, teknolojiden üst düzeyde yararlanmak mesleğimizin güzelliklerinden ilk sırada aklıma gelen birkaçı. Elbette teorik ve pratik olarak çok çalışmaları ve emek vermeleri gerekiyor. Bir de artık iyi hekim olmak da yeterli değil. Yazılı belge ve kayıtlarda da aşırı dikkatli ve tedbirli olmaya özen göstermeliler. Mesleki sorumluluklar ve bazı komplikasyonlar nedeniyle sıkıntıya düşmemeleri için eğitim sürecinde bu konuda da gerekli donanımı edinmek zorundalar. Görebildiği için yüzündeki gülümsemeyle size minnettar bakan bir bakış için her şeye değer. Ah, bir de mecburi hizmet vs. olmasaydı da gönüllü arkadaşlarımızla eğitim kadromuzu genişletebilseydik.

Teşekkürler.


Kliniğimizde görev yapan hekim ve asistanlar
Klinik Şefi
Opr.Dr. Ulviye Yiğit

Uzmanlar

Opr.Dr. Betül Çakmak Tuğcu
Opr.Dr. Cemal Yüksel Erşahin
Opr.Dr. Ahmet Ağaçhan
Opr.Dr. Özgür Örüm


Asistanlar
Dr. Seçil Özdemir
Dr. Çiğdem Tanrıverdi Coşkun
Dr. Ceren Gürez
Dr. Hasan Oğuzhan
Dr. Bülent Korkmaz
Dr. Murat Kılıç
Dr. Yalçın İşcan
Dr. Şule Keskin
Dr. Yakup Acet
Dr. Hatice Nur Topuz
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) Adem kocaosmanoğlu (Camcı)
18.02.2020 22:17:56
Ssk devlet hastanesi göz kabağı ameliyati yapiyormu
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer