KLİNİKLER
Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği
KALP VE DAMAR CERR.
24 Ekim 2010, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği Şefi Doç. Dr. Ahmet Akgül

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimiz 2009 yılının Şubat ayında kuruldu. O zaman bir uzman ve bir de ben kurucu klinik şefi olarak atandım. O zamanlar kalp damar cerrahisi hiç yapılmıyordu.  Basit perifer damarlar yapılıyordu. Kalp damar cerrahisinin altyapısını kurduk. Şu an bir ameliyathanemiz, bir yoğun bakım servisimiz ve bir de servisimiz mevcut. Her gün kalp ameliyatları yapıyoruz. Şu an servisimizde her çeşit kalp ameliyat yapılıyor. Bu arada lazerden tutun, robotik kalp ameliyatlarına kadar her yerde rahatlıkla yapılamayan ameliyatlara kadar yapmaktayız. kadar yapmaktayız.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Asistanlarımız kurulduğumuzdan iki üç ay sonra gelmeye başladılar. Şu an da iki asistanımız var. Asistan eğitimimiz devam ediyor. Bir asistanımız ilk yılını doldurdu, diğeri ona yaklaştı. Her cuma günü teorik asistan eğitimi, diğer günlerde de ameliyatlar da olmak üzere eğitimlerine kesintisiz devam ediyoruz.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Şu anki akademik kadromuzda kurucu şef olarak ben varım. İki başasistanımız, iki tane uzmanımız ve iki de asistanımız var.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Biz göreve  başladığımız zaman genel yoğun bakım vardı. Biz o genel yoğun bakımdan dört yataklı özel bir kalp damar cerrahisi yoğun bakımı kurduk. Oraya bir sorumlu hemşire ve onun altında çalışan hemşire arkadaşları görevlendirdik.

Servisimizde de yine bir sorumlu hemşiremiz ve diğer hemşire arkadaşlarımız var. Vardiya usulü nöbet tutmaktalar. Bu dönem zarfında ameliyathanemizde de bir sorumlu hemşiremiz ve onun kontrolünde çalışan bir yardımcı sağlık personeli grubumuz var. Tüm bu arkadaşlarımız görevlerini aksatmadan tam bir profesyonellik anlayışı içerisinde çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu şekilde ameliyatlarımızı ve hasta bakımı hizmetlerimizi sürdürüyoruz.

Bununla birlikte, iki polikliniğimiz bulunmakta. Bunların içerisinde de hemşirelerimiz ve gerekli personelimiz mevcut.

 

Eğitim programınız nedir?

Akademik yılın başladığı tarihlerde Başhekimliğimize o yıl teorik hangi derslerin okutulacağını bildiriyoruz ve o dersleri Cuma günleri 09.00-12.00 arasında uyguluyoruz. Bu teorik dersler aynı zamanda görsel materyaller ile de süsleniyorlar. Ayrıca ameliyat anlatımları oluyor. Bir de hasta bakımı ile ilgili konular var. Onları da asistanlarımıza eğitimleri süresince veriyoruz.

Ayrıca  tüm dünyanın gündeminde olan robot cerrahisi, hibrid teknikler, lazer teknikler var.  Bunlar da yalnızca temel bilgi olarak değil, ileri cerrahi teknikleri olarak asistanlarımıza anlatılıyor.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Şu anda servisimizde 8, yoğun bakımımızda 4, ameliyathanemizde ise 1 yoğun bakım yatağımız var. Yatak sayımız şu an için çok eksik. Ancak şu anda yeni bir bina yapılıyor. Oldukça aktif bir Başhekimliğimiz ve idari kadromuz var. Yakın zamanda çok daha fazla yatak ve daha fazla ameliyathane sayısına kavuşacağız. Bu sanırım bir yada bir buçuk sene gibi bir zaman alacak.

Yataklarımızın tamamı sürekli bir şekilde dolu. Sürekli ameliyat yapmamıza rağmen çok fazla bir talep var. Hastanemiz İstanbul’un Avrupa yakasında olan bir hastane. Bir buçuk iki senelik bir öz geçmişi var. Ancak bizimle aynı, belki biraz daha önce kalp damar cerrahisine başlayan iki tane daha devlet hastanesi var. Onların yatak sayısı bizden biraz daha fazla, ancak aynı düzeyde çalışıyoruz. Haftanın üç günü İstanbul’un Avrupa tarafındaki kalp cerrahisi, aciller bizim hastanemizde değerlendiriliyor. Bu üç hastane arasında, üç günde birlik bir nöbet anlayışı içerisinde çalışıyoruz.  

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

İki polikliniğimiz var. Birisi kalp damar cerrahisi 1 ve 2, diğeri varis ve lazer polikliniğidir. Kalp Damar Cerrahisi Polikliniğimizde ameliyat olmuş hastalarımızın takibini özellikle sürdürüyoruz.

Poliklinik sayımızı yıllık olarak değil de günlük olarak söyleyeyim. Tek bir polikliniğimizin günlük ortalama olarak 80-90 civarında hasta sayısı var.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Kliniğimizde asistan arkadaşlar iki kişi oldukları için gün aşırı nöbet tutuyorlar. Uzman arkadaşlar ise haftanın 5 günü nöbete kalıyorlar. Hafta sonları ise icapçı nöbeti tutuluyor. Ben de sürekli icapçı olarak onlara destek veriyorum.

Bizim asistan sayımız az olduğu için oldukça yoğun nöbet tutuyorlar. Neredeyse yılın yarısında nöbet tutuyorlar. Aslında bizim branşımızda asistan sayısı daha fazla olan yerlerde de nöbet sayısı fazladır. Çünkü cerrahi asistanlığı zor bir asistanlıktır. Tabii asistan kıdem aldıkça ya da altına asistan geldikçe nöbet sayısı azalacaktır.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Biz önce cerrahi temel eğitiminden başladık. Sütur atmadan sterilizasyona, enfeksiyonlardan korunmasından ameliyathanede hastanın örtülmesine kadar, ilk önce basit ama temel cerrahi tekniklerinden başladık. Bu arada acilde hasta karşılanmasından tutun, kompleks  vakalara kadar olan konuları hem pratikte hem de ameliyathane içerisinde her asistanımızın görmesini sağlayacak şekilde programımızı düzenledik.

Bu arada asistan arkadaşlarımıza istedikleri kitaplara ve diğer kaynaklara ulaşma imkânı sağladık. Teoride öğrendikleri dersleri pratikte de kullanabiliyorlar. Biz bazı hastalarımızı da sırf eğitim amaçlı olarak çağırarak belki başka yerde çok daha kısıtlı şekilde ilgilenilecekleri, çok daha fazla zaman ayırarak hem kontrollerini yapıyoruz hem de asistanlarımızın uzmanlarımızın kontrolü altında pratik yapmalarını görgü ve becerilerini artırmalarını sağlamış oluyoruz.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Şu an için asistanlarımız yeni, asistan sayımız da yetersiz olduğundan, rotasyon uygulamamız olmadı. Dışarıdan da henüz bize rotasyona gelen asistan olmadı.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Yurt içi ve yurt dışı yayınlar ve sunumlar yapmaya başladık. Ben zaten yayıncı bir ortamda yetiştiğim için, tıp dergileri editörlüğü de yaptığım için yayıncılığın önemini biliyor ve asistan arkadaşlarımıza da bunu aktarıyorum.  Ortak hastanelerle multisentır çalışmalar yapıyoruz. Uzman ve başasistan arkadaşlarımız da zaten yayın çalışmaları yapıyorlar. Asistanlarımız da yavaş yavaş bu işleri öğreniyorlar.

Yayın sayısı konusunda şu an net bir rakam vermeyeceğim. Çünkü gönderdiğimiz ve sonuçlarını beklediğimiz yayınlarımız var. Ama birçok sözel sunum yapıldı. Aynı zamanda bana başka hastanelerde de yayın nasıl yapılır, bir yayın nasıl yazılır, şeklinde davetler geldi. Onlara konuşmacı olarak gittim.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Kongrelere ve  bilimsel toplantılara katılabiliyoruz. Asistanlarımız hiçbir kongreden ve eğitici ögelerden geri kalmıyorlar. Bu konuda bizim için ciddi bir zorluk, çalışan sayımızın eksik olması. Ancak asistan, uzman ayırt etmeksizin herkesi eşik olarak, kendi seviyelerindeki kongrelere sırayla gönderiyoruz. Ben özellikle uzman arkadaşlarımızın bir konuda spesifik olmasını, ama her konuyu özellikle acildeki her konuyu anlayabilecek seviyede olmalarını istiyorum.

Bununla birlikte asistan arkadaşlarımız için şu an söz konusu olmasa da, uzman arkadaşlarımızı özellikle ilgilendikleri spesifik alanlardaki kongrelere göndermeye gayret ediyoruz.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi çok özel bir hastane. Çok hızlı yol alan bir hastane. Yeni binalar kurulmakta. Güzel bir  kampüsü var. Çok fazla sayıda acil hastası var. Eğer gerçekten acilde ve ameliyathanelerde bu işler nasıl yapılıyor öğrenmek isteyen varsa burada öğrenebilir. Hastanemiz en son cihazları alan, bünyesine katan bir hastane. Hiçbir şeyden kaçınmayan, gelişime açık bir başhekimimiz ve idari kadromuz var. Hastanemiz  Türkiye’de ilk olarak robotla ameliyat yapan kamu hastanesi. Tabii bunu da idarecilerimize borçluyuz. Lazerle poliklinik hizmeti veriyoruz. Burada da lazerle ameliyatlar yapıyoruz. Hastanemiz ayrıca toplumu bilinçlendirme, merak edilen konularda en doğru bilgiyi verme gibi bir misyonu da üstlenmiş durumda. Poliklinik veya klinikte randevu sistemi işlemekte olsa da, gerektiğinde randevu gerektirmeden 24 saat hizmet vermekteyiz.

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi hakikaten çok yüksek volümlü çalışan bir hastane. Asistan arkadaşlar geleceğe yönelik olarak iyi bir eğitim  alınarak istiyorlarsa ve işi yerinde öğrenmek istiyorlarsa hastanemiz kendilerine tavsiye edebileceğim bir hastanedir.

 

Klinikde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve unvanları

 

Klinik Şefi:

Doç. Dr. Ahmet Akgül

 

Başasistanlar:

Op. Dr. Mustafa Seren

 

 

Uzmanlar:

Op. Dr. İsmail Demir

Op. Dr. Ebru Bal Polat

 

Asistanlar:

Dr. Mehmet Atay

Dr. Şenel Altun

 

24/10/2010

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer