KLİNİKLER
Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği
ÜROLOJİ
01 Mayıs 2011, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Üroloji Kliniği Şefi Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi daha önce bir hizmet hastanesi iken 2000 yılında eğitim ve araştırma hastanesine dönüştürülmüş ve üroloji kliniği kurulmuştur. 2001 yılında klinik şefi olarak atanmam ile birlikte eğitim ve araştırma faaliyetleri başlamıştır.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizde 2001 yılından itibaren uzmanlık eğitimi verilmektedir.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuzda bir başasistan mevcut olup, ayrıca beş de uzman doktor bulunmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde dokuz hemşire ve beş hizmetli çalışmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Haftada 3 gün sabahları uzman ve asistan seminerleri ve ayrıca bir gün de güncel makalelerden çeviri saati yapılmaktadır.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde normal servis yatak sayımız 16’dır. Ayrıca, yine bu hastanedeki transplant ünitemize ait 6 yatağımız bulunmaktadır. Yatak doluluk oranımız yüzde 100’dür.

Hastanemize bağlı bulunan Avcılar Devlet Hastanesinde ürolojiye ait toplam 5 yatak mevcut olup, bu birimde de yatak doluluk oranı yüzde 100’dür.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Avcılar Devlet Hastanesi  hastanemize bağlı bulunmaktadır, Ayrıca yine hastanemize ait Şirinevler Semt Polikliniği bulunmaktadır. Yıllık poliklinik sayımız (2010 yılı) Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde merkezde 50 bin 422, ağlı Avcılar Hastanemizde 14 bin 639 ve Şirinevler Semt Polikliniğimizde ise 8 bin 802’dir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Kliniğimizde toplam dokuz asistanımız mevcuttur. Nöbet dağılımını kıdem sıralamasına göre yapmaktayız. Şöyle ki; kıdemli, orta kıdem ve kıdemsiz asistanlar sırasıyla ortalama ayda 3, 4-5 ve 6-8 nöbet tutmaktadır. Hastanemize bağlı bulunan Avcılar Devlet hastanesinde (burada haftada 3 gün ameliyat ve her gün poliklinik hizmeti verilmektedir) tutulan haftada 3 gün nöbet de bu sayının içindedir. 

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Tamamlanmış çekirdek eğitim müfredatı yoktur. Ancak sık uygulanan hastalıklar ve tedavilerle ilgili çekirdek eğitim kılavuzları oluşmuştur.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Bir asistan uzmanlık eğitimi boyunca 3 ay genel cerrahi, 2 ay nefroloji ve 1 ay da çocuk cerrahisi rotasyonuna tabi tutulmaktadır.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

2010 yılında yurt içi ve yurt dışı basılı hakemli dergilerde yayınlanmış 5 adet çalışmamız mevcuttur. Yine aynı yıl içinde ulusal kongrelerde sunulmuş 25 adet bildiri bulunmaktadır. 

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Genelde Amerikan ve Avrupa Üroloji Derneği tarafından düzenlenen kongrelere ve mümkün olduğunca da diğer yurt dışı kongrelere katılıyoruz. Ulusal Üroloji Kongresine ve diğer yurt içi kongre ve sempozyumlara katılınmaktadır.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde  hem konvansiyonel ürolojik cerrahi hem de endoürolojik ve laparoskopik cerrahi oldukça yoğun şekilde uygulanmaktadır. Hastanemizde 1.5 yıldan bu yana Robotik Ürolojik Cerrahi de yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Yine geçtiğimiz aylarda renal transplant ünitemiz de hizmete girmiş olup, renal transplantasyon işlemleri başlamış bulunmaktadır.  Yani kliniğimizde endoürolojik, laparoskopik, robotik ve transplant cerrahisi uygulanabilmektedir. Ürolojiye gönül vermiş ve aramıza katılmak isteyen arkadaşlarımızı kliniğimize bekliyoruz.

 

Teşekkürler

 

Kliniğinizde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve ünvanları

 

Klinik Şefi:

Prof. Dr. Ali İhsan Taşcı

 

Başasistan:

Op. Dr. Yusuf Özlem İlbey

 

Uzmanlar:

Op. Dr. Volkan Tuğcu

Op. Dr. Necati Gürbüz

Op. Dr. Nadir Kalfazade

Op. Dr. Ekrem Güner

Op. Dr. Faysal Güler

 

Asistanlar:

Dr. Hakan Polat

Dr. F. Ernis Su

Dr. Alper Bitkin

Dr. Bircan Mutlu

Dr. Erkan Sönmezay

Dr. Doğukan Sökmen

Dr. Ramazan Kocakaya

Dr. Buğra D. Törer

Dr. Taner Kargı

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
10
1) FİLİZ ÇETİN (EV HANIMI)
28.12.2013 12:32:55
Sayın hocamız Op. Dr. Volkan Tuğcu ve ekip arkadaşlarına eşimin ameliyatında göstermiş oldukları yakın ilgi ve alaka için sonsuz teşekkürlerimi ve minnetlerimi sunarım.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer