KLİNİKLER
Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Ünitesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği
ÇOCUK SAĞ. VE HAST.
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Ünitesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinik fiefi Uzm. Dr. Sami Hatipoğlu

METE GENERALOĞLU-ANKARA

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Daha önce genel amaçlı devlet hastanesi iken, eğitim kadrosunun nakli 19.10.2000 tarih 3327 sayılı yazı ile başlamış olup, 28.01.2001 tarihinde Çocuk Klinik fiefi olarak ben ve sadece nakil gelen 1 asistanla ilk eğitim kadrosu durumu belirlenmiş, Kliniğin yapılaşması Sağlık Bakanlığınca 30 yataklı Çocuk Kliniği ve 15 yataklı Yenidoğan Ünitesi şeklinde planlanmıştır. fiu an 2009 yılı itibariyle 58 yataklı Çocuk Kliniğimiz 3 ana bölümden oluşmaktadır. Bu ünitelerden yönetim ve sorumluluğu bize ait 6 yataklı Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi, 26 yataklı Çocuk Kliniğimiz ve 26 yataklı Yenidoğan Yoğun bakım Ünitemiz mevcuttur.

Klinik şefliği olarak, hastanemizin Sağlık Bakanlığından talep ettiği ödenekle öncelikle konunun aciliyeti göz önünde bulundurularak 2002 yılında 15 yataklı modern bir Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi kurulmuştur. Bu ünitenin çalışması deneyimli personellerle gerçekleşeceğinden, öncelikle 8 hemşire, yenidoğan yoğun bakım kurslarına yollanmış, onların katılımı, asistanların da kıdem alması ve yenidoğan konusunda deneyimli 2 uzman kadrosu ile doğumhanenin 2002 de açılmasıyla yenidoğan bebek kabulüne başlanmıştır. O tarihten itibaren oldukça donanımlı ve deneyimli personelle faaliyet gösteren 15 yataklı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi, günde ortalama 10 doğumun olduğu hastanemizde kendi kendine yeterek riskli doğan bebeklerin gereksiz yere başka hastanelere sevkini durdurduğu gibi, 5-6 hasta yatağı ile de dışardan sevkedilen yenidoğanlara da hizmet vermekte iken, 2007 yılının ilk aylarında başhekimlikçe onaylanmış daha modern bir projeyle büyütülerek şimdiki ek binamızın 5. katında modern bir altyapı, donanımlı 26 yataklı bir ünite şeklinde Eylül 2007 tarihinde faaliyete geçmiştir.

Burada daha çok, bu yeni kurduğumuz 8’i üçüncü düzey olan 26 yataklı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemiz üzerinde durmak istiyorum. Ünite Modifiye Hijyenik Paket denilen özel bir sistemle yapılmış; havalandırma da aseptizör sistemi, ünite duvarlarında özel perçinlenmiş antibakteriyel plaklar kullanılmıştır. Tıbbi donanım olarak da portable röntgen, eko, ultrason ve yüksek frekanslı ventilatör gibi en son cihazların birçoğu ünitemizde mevcuttur. Burada katkılarından dolayı İl Sağlık Müdürlüğümüze, Başhekimimize ve İl Özel İdaresine teşekkür ediyoruz.

İkinci önemli konu yetişmiş personel, özellikle hemşire olup, 30 civarında yenidoğan konusunda deneyimli hemşire bu ünitede çalışmaktadır. Tüm bu malzeme olduktan sonra pastayı yapmak çok kolay. Sağlık Bakanlığımızın bir yenidoğan yan dal uzmanını yollaması ile de ünitemizin tüm eksiklerini tamamlamış olduk.

Kendi ünitemizin Kadın Doğum Kliniği içindeki istasyonunda bu klinikte yatan 10-15 bebek düzenli her gün muayene edilmekte, problemlerinin çözülebilenleri orada halledilmekte, anne sütü eğitimi ve de tarama testleri de başarılı bir şekilde sürdürülmektedir. Buranın da hemşire ve doktor ekibi ayrıdır.
Yine doğumhane katında genelde anneler yüksek riskli olarak acil doğuma geldiğinden, oldukça donanımlı bir ekip entübasyon ve ventilatöre bağlanmaya kadar tüm müdahaleleri doğumhanede yapabilecek altyapıya sahiptir. Yine burada da doğumdan hemen sonra emzirme eğitimleri başlanmaktadır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
Yedi yıldan beri asistan eğitimi verilmektedir. Gündüz 5-6 asistanımız Yenidoğan Ünitemizde çalışmaktadır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşmaktadır?
Benimle birlikte 10 uzman arkadaş olup, 1 yenidoğan, 1 çocuk kardiyolojisi, 1 çocuk nefrolojisi, 1 çocuk yoğun bakım konusunda deneyimli uzman arkadaş bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Yenidoğan ünitemizde zaman zaman sıkıntı yaşasak da, oldukça yeterli denecek düzeyde yardımcı personele sahibiz.

Eğitim programınız nedir?
Yıllık eğitim programımız haftada 2 gün asistan seminerleri şeklindedir.

Kaç yatağınız var, doluluk oranınız nedir?
Çocuk Kliniği olarak 58 yatağımız olup, bunun 26 tanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi, 6 tanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi, 26 yatak da normal servis hastaları içindir.
Yenidoğan Yoğun Bakım ünitemiz 26 yataklı bir ünite olup, bunun 8 tanesi 3. düzey hizmet vermektedir. Doluluk oranımız yüzde 100’dür.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?
Çocuk Acil Polikliniği olarak 2009 yılı itibariyle yıllık 90 bin, 8 normal poliklinikte, ki bunların 4 tanesi dal poliklinikleridir, günlük toplam 300 civarında hastamız olmaktadır. Bu da yıllık 65 bin hastaya eş değer gözükmektedir.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl asistanı ortalama kaç nöbet tutuyor?
İlk yıl asistanı ortalama 12-13 nöbetle başlamakta kıdem aldıkça nöbetler azalmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Çekirdek müfredatımız var. Asistanlarımızın her birinin karnesi olup, yılda 2 kez sınav olmaktadır. Ayrıca, yıllara göre anlatmaları gereken seminer sayıları, yapmaları gereken işlemler, çalışacakları bölüm ve rotasyonlar belli aralıklarla karnelerine işlenmektedir.

Rotasyon uygulamalarınız nasıl yapıyorsunuz?
Üç asistanımız var. Bunların 3’er aylık dış rotasyonları olması gerekiyor. İki asistanımızı hastanemiz dışına yolluyoruz

Son bir yılda yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?
2009 yılı itibariyle PubMed de 5 yurt dışı basılmış makale, 2 yurt dışı sözlü sunum, 15 civarında yurt içi ve dışı posterimiz mevcuttur.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Yılda 4-5 kez katılabiliyoruz.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz mesaj var mı?
Özetle çocuk sağlığı ve hastalıkları asistanı olmak çok özveri gerektiren bir iş. Bu işle uğraşanların sosyal yaşantılarından gerektiğinde ciddi fedakârlık yapmaları gerekmekte. Yıllarca bu sistemlerde çalışmış bir insan olarak meslek hayatına yeni başlamış arkadaşlara tavsiyem, hasta yakınlarını iyi dinlemeleri, ‘human touch’ hastaya şöyle bir dokunmak ve sağlık çalışanlarının yakınlarına etik davranmalarını öğrenmesi. Yıllar önce tıp talebesi iken öğretim üyesi bir hocamız annemden vizite ücreti istediğinde çok kötü olmuştum.

Kliniğinizde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar kimlerdir?
Benle birlikte 10 uzman arkadaş olup, 1yenidoğan, 1 çocuk kardiyolojisi, 1 çocuk nefrolojisi yan dal uzmanı, 1 çocuk yoğun bakım konusunda deneyimli uzman arkadaş bulunmaktadır. kliniğimizde 25 asistan ve 3 aile hekimliği asistanı da uzman arkadaşlarla birlikte çalışmaktadır.

Kliniğimizde görevli hekim, uzman, hemşire ve personeller

Klinik şefi
Uzm. Dr. Sami Hatipoğlu

Başasistan
Uzm. Dr. İlyas Tolga Erkum

Uzmanlar
Uzm. Dr. Lida Bülbül
Uzm. Dr. Özgül Salihoğlu
Uzm. Dr. Mustafa Şahin
Uzm. Dr. Esra Şevketoğlu
Uzm. Dr. Bedir Akyol
Uzm. Dr. Korhan Birgül
Uzm. Dr. Hasan Dursun
Uzm. Dr. Hüseyin Haşhaş
Uzm. Dr. Tijen Diri (Bahçelievler Semt Polikliniği)
Uzm. Dr. Gülser Atakan (Avcılar Ek Binası)

Asistanlar
Eda Durmuş
Sinem Can
Hatice Akar
Aslan Babayiğit
Zeliha Yılmaz
Azer Kılıç
Deniz Kahraman
Mahmut Demir
Yaşar Demirelli
Aydın Kahraman
Begüm Şahin Koç
Mey Talip Petmezci
Ayşegül Beşkardeş
İsmail Hakkı Aydın
Serdar Kıhtır
Duygu Eraslan
Hasret Şenpınar
Hande Kızılocak
Kerem Ertaş
Zeynep Akkuş
Cumhur Gök
Hakan Kurtoğlu
Melike Koç
23/11/2009
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer