KLİNİKLER
Bakırköy Kadın-Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği
KADIN HAST. VE DOĞUM
12 Haziran 2011, Pazar

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Bakırköy Kadın-Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi  2. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Şefi  Doç. Dr. Ahmet Gülkılık

 

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Hastanemiz SSK Sultanahmet Hastanesi Hariciye ve Nisaiye Servisi adı ile 1952 yılında faaliyete geçmiştir. Sultanahmet Hastanesi Hariciye Servisinin SSK İstanbul Hastanesine devredilmesinden sonra, Nisaiye ve Doğum Servisi yerinde kalarak, 1959 yılında itibaren Bakırköy Doğumevi ve Dispanseri Başhekimliği adı altında bağımsız bir birim olarak faaliyetini sürdürmüştür. Hastanemizin yatak kapasitesi 1967 yılında 400’e çıkarılmış, Şubat 2005 tarihi itibariyle İstanbul Bakırköy Kadın-Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak Sağlık Bakanlığına devredilmiştir.

 

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Kliniğimizde kadın hastalıkları ve doğum branşında 1970 yılından beri asistanlık eğitimi verilmektedir. Ayrıca, jinekolojik onkoloji cerrahi kliniğimiz 1994 yılında kurulmuş, onkolojik olguların muayenesi, kolposkopisi ve ameliyatları yapılmaya başlanmıştır. Bu süreçle birlikte resmi olarak olmasa da, asistanların kadın-doğum uzmanlık sürecindeki onkolojik vaka değerlendirmesi ve temel onkoloji nosyonunu kazanmaları için rotasyonu başlamıştır. Jinekolojik onkoloji cerrahisinin resmi yan dal olarak kabul edilmesiyle yakın zamanda kliniğimiz yan dal uzmanlık eğitimide vermeye başlayacaktır.

 

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Kliniğimiz akademik kadrosu bir klinik şefi, bir klinik şef yardımcısı, bir başasistan ve beş uzman hekim olmak üzere toplam sekiz kişiden oluşmaktadır.

 

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Biri sorumlu olmak üzere 5 hemşire, iki tıbbi sekreter ve dört hizmetli personel çalışmaktadır.

 

Eğitim programınız nedir?

Kliniğimizde asistanların tümü dönüşümlü olarak eğitim almaktadır. Biri kıdemli iki asistan bulunmaktadır. Her gün sabah ve akşam uzmanlarla beraber genel vizit, haftanın üç günü benim de katıldığım şef viziti yapılmaktadır. Çarşamba ve cuma günleri tüm klinik üyelerinin katıldığı onkoloji konseyi yapılmaktadır. Konseyde diğer jinekoloji kliniklerinden refere edilen ve ayrıca dış hastanelerden kliniğimize yönlendirilen tüm hastalar bizzat tarafımdan ultrasonları yapılarak ve ek tetkikleri de beraberce değerlendirilerek tedavi yönetimi belirlenmektedir. Bunun haricinde hastanemizde, salı ve perşembe günleri diğer kadın-doğum kliniklerinin de katıldığı ortak teorik eğitim toplantıları yapılmaktadır. Bu toplantılar da asistanlarımız tarafından uzmanlarla beraber hazırlanarak sunum yapılmaktadır. Önceden belirlenen bazı günlerde, dışarıdan bir misafir konuşmacı davet edilmektedir. Ayda bir kez de, asistanlara verdiğimiz makalelerin tartışıldığı makale saatleri ve vaka tartışmaları yapılmaktadır. Toplantılarda temel bilgilerin yanında branşımızla ilgili yenilikler ve son çıkan yayınlar,  tanı ve tedavi algoritmaları güncellenerek tartışılmaktadır.

 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinde toplam 240 yatak mevcut olup, kliniğimiz 60 yataklıdır. Doluluk oranı yüzde 80- 90 civarındadır.

 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Onkoloji polikliniği de dâhil, ortalama 10 bin hasta bakılmaktadır.

 

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?  İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Yeni başlayan asistan 9 nöbetle başlamakta, 6 ay sonra nöbet sayısı 8’e düşmektedir. Nöbetler her yıl nöbet sayısında bir azalma olacak şekilde düzenlenmektedir.

 

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Genel kadın-doğumcunun alması  gereken temel eğitim eksiksiz bir şekilde verilmekte olup, endoskopik cerrahinin ve yan dal eğitiminin hastanemizde bulunuyor olması, uzmanlık eğitiminde çok hızlı bir şekilde değişen tanı ve tedavideki yönetimlerin ve güncel teknolojik yeniliklerin yakın bir şekilde takip edilebilmesine olanak vermektedir.

 

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Asistanlık eğitimi süresince 6 ay genel cerrahi, 2 ay üroloji, 2 ay anestezi, 2 ay patoloji rotasyonu yapılmaktadır. Ayrıca, kendi hastanemizde asistan doktorlarımız onkoloji, perinatoloji, infertilite ve  ürojinekoloji bölümlerinde dönüşümlü olarak çalışmaktadır.

 

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Üçü yurt dışı, 5’i yurt içi olmak üzere, 8 yayın ve kongrelerde yayınlanan çok sayıda poster ve olgu sunumlarımız mevcuttur.

 

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Yurt içi kongrelere kliniğimizdeki çoğu doktor katılabilmektedir. Yurt dışı kongrelere imkan ve finansman dahilinde katılmaktayız.

 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Jinekoloji ve obstetriğin çok zor ve riskli bir branş olduğunu, günümüz koşullarında çok daha fazla özen ve dikkati gerektirdiğini, ayrıca medikolegal sorunların çok daha fazla yoğunlukta karşılarına çıkabileceğini bilmeleri ve bu nedenlerle bu branşı çok fazla sevmeleri halinde tercih etmeleri gerektiğini vurgulamak isterim.

 

Kliniğinizde görev yapan akademisyen, hekim ve asistanların isim ve ünvanları

 

Klinik Şefi:

Doç. Dr. Ahmet Gülkılık

 

Klinik Şef Yardımcısı:

Op. Dr. Engin Odabaş

 

Başasistan:

Op. Dr. Aysu Akça

 

Uzman Doktorlar:

Op. Dr. Ceyhun Numanoğlu

Op. Dr. Özgür Akbayır

Op. Dr  Volkan Ülker

Op. Dr. Alparslan Akyol

Op. Dr. Birgül Güraslan

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer