KLİNİKLER
Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı
FTR
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Nafiz Akman

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Başkent Üniversitesi 1993 yılında kuruldu. Bu yıl içinde ilk açılan bölümlerden bir tanesi olan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Prof. Dr. Rıdvan Özker başkanlığında kuruluş çalışmalarına başladı ve 1994 yılında faaliyete geçti. İlk başladığında sadece poliklinik hizmeti varken, 1994 yılında Ayaş’taki rehabilitasyon merkezinin, bünyemize katılmasıyla birlikte, hızlı bir atak yaptı. Arkasından Eskişehir yolunda Yapracık mevkiinde yine 2. bir rehabilitasyon merkezini devraldık. Ayrıca Bahçelievler’deki merkez hastanemizde bir ek kapasite arttırımı, yatak arttırımı oldu. Bununla birlikte yine yeni bir poliklinik binası, ayaktan fizik tedavi merkezi açıldı. Dolayısıyla yaklaşık 12 yıllık bir süreç içinde çok ciddi bir gelişim gösterdi bölümümüz.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?
1994 Nisan ayında ilk asistanlar alındı. Şu ana kadar 17 uzman verdik. 2002’den itibaren aldığımız asistanlara 5 yıllık eğitim uyguluyoruz.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Eğitim kadromuz 2 profesör, 4 doçent, 3 yardımcı doçent, 3 öğretim görevlisi, 8 uzman hekimden oluşuyor. Bunun içinde Ankara dışı merkezlerimizde görev yapan arkadaşlarımız da var. Alanya’da, Adana’da, Konya’da ve İzmir’de 4 tane araştırma ve uygulama merkezimiz var. Bunların içinde de fizik tedavi üniteleri mevcut. Hem hizmet veriliyor, hem araştırma, akademik faaliyetler sürdürülüyor. Zaman zaman asistanlarımız bu hastanelerde vaka çeşitliliği ve sistem çeşitliliğini görmek üzere rotasyona yollanıyor. Ama bu durum toplam asistanlık süresi boyunca çok kısa sürelerle söz konusu oluyor.

Hemşire ve yardımcı personel durumunuz nedir?
Anabilim dalı başkanlığında ayaktan tedavi ünitesinde sadece 1 hemşiremiz var. Ancak Ayaş ve Yapracık’taki rehabilitasyon merkezlerimizde toplam olarak 22 hemşiremiz, 30 tane de fizyoterapistimiz var. 16 da yardımcı personelimiz var.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranı nedir?
Ayaş’taki rehabilitasyon merkezimizde 90 yatağımız var. Ortalama yüzde 98 doluluk oranı var. Bu oran 95 ile 100 arasında mevsimine göre (bayram, vb tatil) değişiyor. Ama sürekli 1-2 ay sonraya randevu vererek hasta aldığımız için yüzde yüz dolu kabul ediyoruz. Yapracık’taki geriatrik rehabilitasyon merkezimizde 20 yatağımız var. Burası da yüzde 95’in üzerinde bir dolulukta seyrediyor.

Yıllık poliklinik ve ameliyat sayınız ortalama ne kadar?
Tüm Türkiye’yi aldığınızda yıllık değil de aylık ortalama 4500 polikliniğimiz var. Bunun 1700’ü Ankara merkezde yapılıyor. Geri kalanı Alanya, Adana, İzmir ve Konya hastanelerinde yapılıyor.

İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?
İlk sene asistan ayda ortalama 6 nöbet tutar. Sonra giderek azalır.

Eğitim programınız nedir?
Bizim eğitim sistemimizde birebir öğretim üyesiyle çalışma modeli vardır. Asistanın servis sorumlusu veya kıdemli poliklinik sorumlusu eğitiminden çok öğretim üyesiyle çalışıp onun bilgi ve deneyiminden; her hekimin uygulamadaki farklılıklarından yararlanması için böyle bir uygulamaya gittik. Bizim ağırlıklı olarak hizmet verdiğimiz kesim, özellikle kas iskelet hastalıkları ve romatizmal hastalıklar grubu, ortopedik rehabilitasyon, nörolojik rehabilitasyon, kardiyopulmoner rehabilitasyon ve EMG ünitemiz var. 3 tane EMG cihazımız var Ankara’da. Ankara dışındaki merkezlerimizde de birer tane EMG ünitemiz var ve her asistan en az 6 ayını bu ünitelerde geçiriyor. Uzmanlığını aldığında son derece yetkin bir elektrodiyagnoz uzmanı olarak çıkıyor.

Avrupa Uzman Hekimler Birliği’nin yayınladığı ayrıca Türk FTR Board’ının revize ettiği programı aynen uyguluyoruz. Bu programı ilk uygulayanlardan biriyiz.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?
Eğitim müfredatımız, Avrupa Uzman Hekimleri’nin FTR branşı tarafından önerilen kitabında çekirdek müfredat olarak sunulmuştur. Bunun üzerine eklemeler yaparak geliştirdiğimiz şeklini kullanıyoruz.

Biriminizde standart asistan karneleri uygulanıyor mu?
2002 yılında Türkiye’de, FTR alanında ilk araştırma görevlisi karnesini oluşturan birimiz. İlk baskıyı biz yaptık ve tartışılması için diğer üniversitelere yolladık. Son derece büyük kabul gördü, beğeni kazandı. Dolayısıyla 2002 yılından itibaren asistan karnesini uyguluyoruz. Asistan karnesinde yapılması gereken asgari ve zorunlu uygulamaların hepsi var. Her asistan karnesini açtığı zaman ne yapması gerektiğini biliyor ve yaptığını da, çalıştığı öğretim üyesinden aldığı onayla, imza ve puanla belgeliyor. Uzmanlığı bittiği an, otomatik olarak karnesi hazır oluyor.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?
Sağlık Bakanlığı’nın yönetmeliği dahilinde 9 ay rotasyon var. 3 ay nöroloji, 3 ay dahiliye, 3 ay ortopedi şeklinde. Bunun dışında bizim rotasyon uygulamamız var. Burada her araştırma görevlisine gerek kendi hastanemizde, gerek kendi hastanemiz dışında veya yurt dışında, özel ilgi alanına göre, tabi bizimle ilgili olacak şekilde çalışmak istediği bir bölüme izin veriliyor ve rotasyonunu orada gerçekleştiriyor. Bu bir algoloji olabilir veya yurt dışında seminer, kurs programı olabilir, yurt dışı rotasyonu olabilir veya başka bir romatoloji bölümü olabilir. İsteğe bağlı kişinin kendi insiyatifine bağlı, bir rotasyon programımız var. Dahiliye rotasyonu için de ağırlıklı olarak kardiyolojide çalışıyorlar bizim çocuklarımız.

Eğitimde kullandığınız araç-gereçlerle ilgili durumunuz nedir?
Bu konuda en rahat sayılabilecek bölümlerdeniz. Araç gereç yönünden hiçbir eksiğimiz yok. Zaten olması gereken cihazlarımız dışında, ekstra, özellikle bilimsel çalışmalarda kullanılabilecek sofistike ölçüm cihazlarımız da mevcut. O konuda hemen hemen hiçbir eksiğimizin olmadığını söyleyebilirim.

Son bir yıldaki yurtiçi ve yurtdışı yayın sayılarınız nedir?
Son bir yılda 8 yurt dışı yayınımız var. 6 yurt içi yayınımız, 6 tane yurt dışı tıp kongrelerinde sunulmuş tebliğimiz var. Ulusal kongrelerdeki tebliğ sayısını hatırlamıyorum ama çok sayıda olduğunu söyleyebilirim. 2 tane anabilim dalı öğretim üyelerimizin yazdığı kitap neşrettik.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?
Bizimle ilişkili her kongreye en az bir öğretim üyesi ve bir araştırma görevlisi görevlendiriyoruz. Bu sayı kongrenin önemine ve de sunulacak bildirilerin sayısına bağlı olarak artabiliyor. Her araştırma görevlimizin asistanlık süresince en az bir kongreye katılması ve sunum yapmasını zorunlu tuttuk.

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
Başkent Üniversitesi modeli son derece değişik. Birden fazla hastanede bizim çalışma alanımıza giren her tür hastayı çok sayıda görme olanağı var. Dolayısıyla mezun olan asistanlarımız, uzmanlığını alan asistanlarımız son derece rahat; gerek yurt içinde, gerek yurt dışında mesleklerini kendilerine çok güvenli bir şekilde icra edebiliyorlar. Bizimle çalışmak diğer kurumlara göre belki biraz daha yoğun, ama her tür uygulamayı çokça yaparak iyi bir uzman olarak yetişiyorlar.

Teşekkür ederiz.
02/10/2006
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer