KLİNİKLER
Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü
NÖROŞİRÜRJİ
18 Nisan 2021, Pazar
Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nur ALTINÖRS.


Beyin cerrahisi bölümünün tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Başkent Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü benim buraya atanmamla birlikte yani 1995 yılı Ocak ayında kuruldu. Yani aşağı yukarı 7 yıllık bir geçmişimiz var.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Başkent Üniversitesi olarak Adana ve Alanya\'da da hastanelerimiz var. Orada, bize bağlı çalışan üniteler bulunuyor. Bir üniversitenin bulunduğu şehir dışında üniteler açıp, buraya bağlı bölümlerin , doktorların çalışması açıkçası Türkiye\'de ilk ve yeni bir uygulamadır. Ankara\'da biz 6 kişiyiz ben bölüm başkanıyım, iki doçent arkadaşımız var, bir uzman iki de araştırma görevlisi arkadaşımız görev yapmakta. Bu Ankara\'nın kadrosu, Adana Hastanesi\'nde üç uzman arkadaşımız, Alanya Hastanesi\'nde 2 beyin cerrahı uzmanı arkadaşımız bulunuyor.

Bu sayı sizce beyin cerrahi bölümü için yeterli mi?
Açıkçası burada gerçekleştirilen tıbbi hizmet için bu sayı minimum sayı. Ama hem bizim bölüm olarak hem de üniversitenin politikası olarak, minimum insanla maksimum işi yapmak amacımız. Asistan alımında Türkiye\'de bence bir takım planlar, ihtiyaçlar göz önünde tutulmuyor. Aldığımız asistan ve araştırma görevlisini minumumda tutmak. Niçin? Genel anlamda doktor sayısı da belki Türkiye\'de gereğinden fazla, ilgili branşlarda bazı branşlardaki doktor sayısı ihtiyaçtan fazla. İhtiyaç fazlası oluyor. Belki beyin cerrahisi için şu an için geçerli değil.

Bölümünüzde yardımcı personel sayısı nedir?
Yardımcı personelimiz yeterli, iki sekreterimiz var, hemşiremiz var, bayan ve erkek personel dışarıyla getir götür işlerine bakan, artı temizliğe, oda bakımı gibi hizmetleri yapan elemanlarımız var. Yardımcı personel sayımız şu an için ihtiyaçlarımızı karşılayacak düzeydedir.

Yatak kapasiteniz ne kadar?
Yatak sayımız değişken. Bizim belirli, "şurası beyin cerrahisi" diyeceğimiz bir ünite yok. Ama biz hastanenin değişik servislerine hasta yatırabiliriz. Ben size şunu diyemem ki, benim 20 yataklı sadece kapısında beyin cerrahisi olan ve sade beyin cerrahisi hastası yatan bir bölüm yok. Biz hastamızı her kata yatırabiliriz, onun için size bir sayı vermek mümkün değil. Şunu söyleyebilirim ; Nöroloji ile ortak 7 yataklı yoğun bakım ünitemiz var, ağır hastaların yattığı sadece bize ait. Onun dışındaki yoğun bakımlara da ben hasta yatırabilirim. Sadece beyin cerrahisi ve nörolojiye ait 7 yataklı yoğun bakım ünitemiz var, onun dışında da ortalama 15-20 hastamızın her an yattığını söyleyebilirim, o hastalar belirli bir yerde yatmıyor. Başka hastalarla birlikte yatıyorlar, genel servisler var. Birinci kata ben de hasta yatırabilirim, ortopedi de yatırabilir. Böyle bir sistem var. O birimin hemşiresi ortak, o bölümdeki bütün hastalara bakıyor, yemeği aynı yerde çıkıyor. Ben gidiyorum hastama vizit yapıyorum başka arkadaş geliyor hastasına bakıyor. Bu durum herhangi bir karışıklığa yol açmıyor.

Nöbet düzenleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Bizim iki araştırma görevlimiz var, onlar gün aşırı hastanede nöbet tutuyor. Onun haricinde uzman arkadaşımız haberdar ediliyor. Ayrıca bizler öğretim üyeleri evde her gece bir öğretim görevlisi olmak üzere nöbet sistemimiz var. Bizzat hastanede asistan arkadaşlar gün aşırı nöbet tutuyor, bir uzman arkadaşımız var onun dışında bizler belirli sıklıkla evde nöbetçiyiz haberdar ediliyoruz.

Eğitim programınız nasıl anlatır mısınız?
Tabii. Bizim kanunen beş yıllık beyin cerrahisi eğitim programı. Bunun içinde kanunun öngördüğü rotasyonlar var. Bir de bizim henüz başlayamadık örneğin Adana ve Alanya hastaneleriyle ilişkilerimiz var. Biz oraya gidiyoruz, orada ihtiyaç duyulan ameliyatlara gidiyoruz. Araştırma görevlilerimizi oraya da göndermek istiyoruz, orada da çalışsın. Başken Üniversitesi Hastanesi bünyesinde bir tür enterkonnekte sistem gibi sistemimiz var. Mesela oradaki arkadaşımız buraya gelip çalışabilir. Örneğin oraya tayin edilen bir arkadaşımız birkaç ay program aldı, 6-7 ay çalıştı, sistemi öğrendi, aynı şeyi Alanya\'da uygulamak için gitti. Şu anda üç hastanenin bir ortak programı var.

Bilimsel yayın durumunuz hakkında da bilgi verir misiniz?
Son 7 yıllık bilimsel çalışmalarımız şöyle. 1 adet özgün kitap, 14 adet kitap bölümü, 9 kez yurt içinde makale, 39 kez yurt dışında makale yayımlandı, 42 kez yurt içi bildiri, 33 kez uluslararası sözlü bildiri, sunum ve 400\'e yakın yayına atıfta bulunuldu.
Geçen sene, uluslararası kongrelerde 6 sözlü bildiri, yurt içindeki toplantılarda 11 sunumumuz olmuş, yabancı dergilerde 3, yurt içinde hakemli dergilerde 3 makalemiz yayımlandı.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Çağdaş yoğun bakım ve ameliyat imkanları bakımından teknik donanımımız yeterli. Özellikle ameliyathanemiz günün 24 saati, bayram, yılbaşı gibi tatillerde her türlü ameliyatı yapma hazırlığımız var. Her türlü acil vakaya her zaman müdahale edebilecek olanaklarımız bulunuyor.

Bu bölümü tercih edecek asistanlara neler söylemek istersiniz? Bu bölüme geldiklerinde nelerle karşılaşacaklar?Başkent Hastanesi Beyin Cerrahisi’nden bahsetmekten önce beyin cerrahisi konusunda bir şeyler söylemek isterim. Beyin cerrahisini düşünüyorlarsa çok ciddi düşünsünler hakikatten ağır, özveri isteyen bir branş. Bizde de ihtisas sürelerinin önemli bir kısmı gün aşırı nöbet dediğimiz, bir gece nöbet var bir gece yok. İzin söz konusu değil. Kısacası ağır bir tempo onları bekliyor, ama şunu vaadediyoruz ki şimdiye kadar 7 yıllık dönem içinde 2 arkadaşımız uzman oldu. Bu özverilerinin karşılığında iyi bir eğitim alacaklarının sözünü garantisini verebilirim ama her şeyden önce beyin cerrahisini iyi düşünsünler. Beyin cerrahisine girmek için iki defa düşünsünler, ağır bir alandır. İyi bir beyin cerrahı olarak buradan çıkarlar.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer