KLİNİKLER
Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı
KADIN HAST. VE DOĞUM
19 Nisan 2021, Pazartesi
Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkan vekili Prof. Dr. Sertaç Batıoğlu.


Kliniğinizin tarihçesi hakkında bilgi verir misiniz?
Kliniğimiz hastanenin üniversite hastanesi olarak kurulmasına paralel olarak 1994 yılında bir öğretim üyesinin başlamasıyla kurulmuş. Daha sonra çeşitli elemanların alınmasıyla klinik genişlemiştir. Kliniğin kuruluşu ve çalışmaları sadece Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği olarak değil, Tıbbi Genetik ilavesiyle değişik bir statü kazandı. Kadın Hastalıkları ve Doğum ile alt grup olarak Tıbbi Genetik Bilim Dalı da bize bağlı. Bu birlikteliğin sonucu olarak da tam teşekküllü bir tüp bebek ünitemiz var.

Kadro durumunuz nedir?
Şu anda 1 profesör, 3 doçent ve 3 yardımcı doçent olarak 7 kişilik aktif çalışma kadrosu var. 7 tane de asistanımız var. Şu anda aktif olarak Kadın-Doğum\'un yardımcı alt grupları da dahil olmak üzere tam teşekküllü bir kadro çalışmakta.

Yardımcı personel durumunuz nasıl?
Hemşire ve hizmetlilerden kurulu yardımcı personel kadromuz var. Ana hastaneden ayrı bir binada çalışıyoruz. Ancak herhangi bir personel açığımız yok.

Nöbet düzenlemeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Nöbetlerimiz her kademede aktif olarak tutulmakta. Hastane bölümümüzde devamlı asistan ve ayrıca icapçı olarak bir öğretim görevlisi 24 saat hizmet vermektedir.

Klinik çalışmalarınızı nasıl yürütüyorsunuz?
Klinik çalışmaları 2 ayrı bina üzerinde tesis edilmiş durumda. Departmanımız Maltepe Kadın Hastalıkları ve Çocuk Sağlığı Merkezi\'nde yürütülüyor. Buradaki çalışmalar içinde Tüp Bebek Merkezi, Tıbbi Genetik Laboratuvarı ve Perinatoloji Ünitesi var. Bu ünitelerin birlikte çalışması, günlük hasta bakımı tarzında. Hastalar günlük olarak değerlendirilerek her türlü yapılabilecek günlük müdahaleler bu binada gerçekleşiyor. Eğitim çalışmaları ve ameliyathaneler ise Bahçelievler\'deki ana hastanemizde yürütülüyor. Yataklı servisimiz de orada. Günlük çalışmamızın ilgili bölümünü orada tamamladıktan sonra poliklinik hizmetleri olarak burada devam ediyoruz.

Tüp Bebek Merkezimizde de çok başarılı çalışmalar yürütüyoruz. Embriyo transferi başına yüzde 50 klinik gebelik oranı verebilecek şekilde başarı elde etmiş durumdayız. Bu konuda iddialıyız. Ayrıca Tıbbi Genetik ünitemiz bu klinikle beraber çalışarak prime plantasyon tanımlama dediğimiz hastalıkların transferden önce tanımlanarak, hastalıklı embriyoların ekarte edilmesi, sağlıklı embriyoların verilmesi şeklinde klinik çalışmalar da tam anlamıyla gerçekleşebilmekte. Perinatoloji ünitemizde ayrıca annelerin gebeliklerinin ilk dönemlerinde yapılan invazif ve invazif olmayan tetkiklerle tanıları konulabilmekte ve her türlü müdahale yapılabilmekte.

Perinatoloji ünitesi olarak gebeliklere, diyabet, HIV, tüm enfeksiyon hastalıklar ve tüm sistemik hastalıklarda kombine yaklaşım yapan nadir kliniklerden biri olma özelliğini gösteriyoruz.

Yurtdışı ilişkileriniz var mı?
Bir çok elemanımız uzun periyotlu yurtdışı eğitimlerini tamamlayarak aktif olarak kliniğimizde çalışıyor. Şu anda bir yardımcı doçentimiz Amerika\'da eğitim almakta. Aşağı yukarı her öğretim görevlisi yılda en az bir kere yurtdışında bir kongreye mutlaka katılıyor. Yurtiçi kongrelere de aynı şekilde aktif olarak katılım yürütülmekte.

Hasta sirkülasyonunuz nasıl?
Aylık bazda bakarsak, ayda bin, bin 200 civarında poliklinik yapıyoruz. Aylık 10 ila 20 civarında tüp bebek işlemimiz var. Tüp bebek ünitemiz çok başarılı hizmet veriyor.

Teknik donanımınız yeterli mi?
Uyguladığımız klinik çalışmalarımız, özellikle üzerinde durduğumuz tüp bebek ve perinatoloji ve prime plantasyon tanısı konusunda teknolojinin en son ürünleri, en son yenilikleri uygulanmaktadır. Teknolojik donanım olarak herhangi bir eksiğimiz yok. Bir alanda yapılan çalışmanın direk aracı birebir veya benzeri şekilde uygulaması mutlaka burada bulunmaktadır. Bir hastalığın tedavisi için örneğin A cihazı kullanılıyorsa, alternatifi B ise, ya A ya B mutlaka burada vardır.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Bilimsel yayında özellikle üniversitemizin politikasına paralel olarak, öğretim üyesi başına yılda en az 1 yayın ana prensibimiz ve özellikle yurtdışı yayınlara ağırlık veriyoruz. Yurtdışı yayınlar bakımından zaten üniversitemiz bugün öğretim üyesi başına yayın sayısı en yüksek olan üniversite. Biz de bu politikanın gereğini yerine getirerek, öğretim üyesi başına yılda en az bir yayın amacımızı gerçekleştiriyoruz.


Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer