KLİNİKLER
Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği
GENEL CERRAHİ
19 Nisan 2021, Pazartesi
Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği Klinik Şefi Doç. Dr. Murat Polat.

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?
Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği 2001 yılında klinik şefi atanması ile kuruldu. Bu dönemde cerrahi asistanı alımı yapılarak eğitim verilmeye başlandı. İlk klinik şefi olan Doç. Dr. Haldun Gündoğdu’nun 2002 yılında ayrılmasını takip eden 1 yıl boyunca 3 uzman, 4 asistan ile sağlık hizmeti sürdürüldü. 2003 yılı sonlarında ben klinik şefi olarak, Doç. Dr. Ş. Aydın Düzgün’ün şef yardımcısı olarak atanması ile eğitim kadrosu yeniden tamamlanarak bu güne kadar gelinde.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Kliniğimizde bir klinik şefi, bir klinik şef yardımcısı, üç uzman hekim ve altı asistanla birlikte toplam on bir kişi olarak klinik hizmetlerini ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Kliniğimizde yardımcı personel olarak 7 hemşire ve 6 hizmetli personelden oluşan 13 arkadaşımız görev yapıyor.

Yatak sayınız ve doluluk oranınız nedir?
Kliniğimizde 29 yatağımız bulunuyor. Toplam 14 adet iki kişilik ve bir adet tek kişilik hasta odamız var. Hasta odaları oldukça rahat olup çoğunluğunda televizyon, mini buzdolabı gibi hasta konforuna yönelik ekipman mevcut. Ayrıca diğer kliniklerle ortak kullanılan 9 yataklı, tam donanımlı cerrahi yoğun bakım ünitesi mevcut. Doluluk oranımız bir yıl önce yüzde 50-60 civarında idi. Kliniğimizin eğitim kadrosu tamamlandıktan sonra yatan hasta sayısı ve ameliyat çeşitliliği hızla artmıştır. Bunun yanında kliniğimizde endoskopi ünitesi kurmuş olmamız hasta talebini artırmıştır. Genel Cerrahi ile ilgili transplantasyon dışında tüm ameliyatların başarı ile yapıldığı kliniğimizde halen yüzde 90-100 civarında olan doluluk oranını zaman zaman diğer kliniklere de hasta yatırarak yüzde 110’a kadar çıkarmak zorunda kalıyoruz.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz?
Kliniğimizde her gün iki cerrahi asistanı nöbetçi kalmaktadır. Uzman arkadaşlarımız ise sırayla haftalık icap nöbeti üstlenmektedir. İlimizin doğu kesiminde yer alan hastanemiz konumu nedeniyle oldukça yoğun acil hasta başvurusu almaktadır. Dolayısı ile hemen her gün en az bir acil hasta ameliyat edilmekte ve gece nöbetleri genellikle boş geçmediği gibi zaman zaman aşırı yoğun olmaktadır.

Rotasyon uygulamanızı nasıl yapıyorsunuz?
Tababet uzmanlık tüzüğüne uygun olarak asistanlarımıza 1 ay kadın hastalıkları ve doğum, 1 ay üroloji, 1 ay anesteziyoloji , 2 ay ortopedi ve travmatoloji, 2 ay patoloji ve 2 ay da göğüs cerrahisi olmak üzere toplam 9 ay rotasyon uygulanmaktadır. Ayrıca diğer genel cerrahi klinikleri ve üniversitelerin genel cerrahi anabilim dalları ile de kısa süreli asistan değişimi yapılıp yapılmayacağı konusunu araştırıyoruz.

Eğitim programınız nedir?
Her sabah ve akşam ameliyata girmeyen ekip tarafından hasta başı viziti yapılmaktadır. Ameliyathane eğitimine çok önem verilmekte, ameliyatın derecesi ve asistanların düzeyine göre ameliyatlar ya bizler tarafından bizzat asistanlara yaptırılmakta veya özellikle büyük ameliyatlarda mümkün olan her safhasına asistan katılımının sağlanmasına özen gösterilmektedir. Her haftanın çarşamba gününü eğitim toplantılarına ayırdık ve o gün acil hasta dışında ameliyat yapmıyoruz. Klinikteki hastaların ve ameliyatların tartışıldığı mortalite-morbidite toplantısı yanında seminer ve makale saati ile eğitim çalışmalarını sürdürüyoruz. Bunun yanında Uludağ Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim dalı ile ortak toplantılarımız da oluyor.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Günümüz teknolojisinde tıbbi cihaz eksikliğinin bitmesi mümkün değildir. Ancak geçtiğimiz yıl içinde ihtiyaç duyduğumuz tıbbı araç ve gerecin büyük kısmını tamamladık. Genel cerrahi ile ilgili eksikliğini hissettiğimiz az sayıdaki malzeme ve araç-gereci alma çalışmalarımız devam ediyor.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz ve bilimsel yayın durumunuz nedir?
2004 yılında bilimsel kongrelerde 5 bildirimiz oldu. Ayrıca uluslararası bir dergiye bir makale gönderdik. Bununla birlikte kliniğimizde süregiden çalışmalar mevcut. Kısa süre içinde bu çalışmalarımızı yazıya dökerek ulusal ve uluslararası cerrahi literatürde yerimizi alacağımıza inanıyoruz. Ancak Kliniğimiz oldukça yeni olduğundan henüz bilimsel çalışmalarımızın sonuçlarını yeterince almış değiliz.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Tıbbın tüm branşları özveri ister. Fakat Genel Cerrahi asistanlığı daha çok özveri ve gece-gündüz çalışmayı göze almayı gerektirir. Bu özveriye hazır, ekip çalışmasına açık ve okumayı ve kendini geliştirmeyi seven, cerrahiye meraklı doktor arkadaşlarla beraber çalışmak isteriz.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer