KLİNİKLER
Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı
ADLİ TIP
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mahmut Aşırdizer.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim dalımız Doç. Dr. Yücel Arısoy tarafından 2000 yılında kuruldu. Dr. Yücel Bey’in Dokuz Eylül Üniversitesi’ne transferi ile birlikte 2001 yılında anabilim dalımızın başkanlığını Doç. Dr. Erhan Eser vekaleten yürütmeye devam etti. Ağustos 2002’de benim anabilim dalı başkanı olarak göreve başlamam ve Eylül 2002’de öğretim üyesi arkadaşım Yrd. Doç. Dr. Yıldıray Zeyfeoğlu’nun göreve başlaması ile anabilim dalımız bugünkü yapısına kavuştu.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda 2 yardımcı doçent öğretim üyesi bulunmaktadır. Üniversitemizin kuruluş aşamasını tamamlayamamış olması, binaların yapımının devam etmesi, ekonomik ve kadro alanında bazı sıkıntılar yaşamamıza neden olabilmektedir. Bu nedenle, tüm taleplerimize rağmen henüz araştırma görevlisi gereksinimimizi karşılayamamış durumdayız.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda bir tıbbi sekreter ve otopsi teknisyeni olmasını diliyoruz. Ancak yukarda da bahsettiğim gibi üniversitemizin kadro alanında bazı sıkıntıları bulunması nedeniyle henüz bu taleplerimize ulaşabilmiş değiliz. Bu eksikliğimizin biran önce giderilebilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Araştırma görevlisine sahip olmasak da, araştırma asistan rotasyonlarının, tüm asistanlık süresince 12 ay patoloji, 9 ay psikiyatri (3 ay klinik psikiyatri, 3 ay çocuk psikiyatrisi ve 3 ay adli psikiyatri) ve 1 ay radyoloji rotasyonu olmak üzere 22 ay sürmesi planlanmış durumda.

Eğitim programınız nasıl?
Anabilim dalımızda, tıp fakültesi 3. dönem öğrencilerine yönelik 10 saatlik adli tıp tanıtım dersleri verildikten sonra, 5. dönem öğrencilerine 3 haftalık, 6. dönem öğrencilerine 2 haftalık adli tıp stajı yaptırılmaktadır. 5. dönem stajı içerisinde 59 saat teorik ders, 7 saat adli rapor düzenleme konusunda atölye çalışması, 16 saat otopsi pratiği ve 16 saat poliklinikte adli muayeneler hakkında pratik eğitim veriyoruz. 6. dönem stajı içerisinde ise 35 saat otopsi pratiği ve 35 saat poliklinikte adli muayeneler hakkında pratik eğitim veriliyor. Bunların yanı sıra adli birimlerdeki ve sağlık ocaklarındaki pratisyen hekimlere, üniversite hastanesi, askeri hastane, devlet hastanesi, SSK hastanesi gibi sağlık kurumlarında çalışan hekimlere yönelik, yerinde eğitim programları düzenlemekteyiz. Jandarma ve polis birimlerine yönelik eğitim seminerleri planlanmakta, halkın eğitimine yönelik TV programlarının ön çalışmalarını da yapmaktayız. Ayrıca web sitemiz aracılığı ile herkesimden insanlarla iletişim sağlamaktayız.

Tıbbi araç gereç durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda adli olguların muayenesinin yapıldığı adli tıp polikliniğimiz tam olarak hizmet vermekte. Gerekli otopsi ekipmanımız eksiksiz olarak hazır. Her ne kadar salonumuzun inşaatı devam etmekte ise de savcılıklar tarafından otopsi için ceset gönderilmesi durumunda şu an geçici olarak ölü yıkama odasında mevcut iki masayı kullanarak otopsi yapabilmekteyiz.

Bilimsel yayın durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda henüz 2 yıldır görev yapmamıza rağmen, bu süre içerisinde 6’sı uluslararası dergilerde, 4’ü ulusal dergilerde olmak üzere toplam 10 çalışmamız yayınlandı. Bilimsel çalışmalar ve bunların ilgili yerlerde yayınlanarak meslektaşlarımızla paylaşılması bizim en çok önem verdiğimiz konulardan birisi. Bu nedenle de yayın çalışmalarımız kesintiye uğramadan ve günden güne ivme kazanarak devam ettirmekteyiz.

Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Adli tıp alanında düzenlenen kongrelere mutlaka anabilim dalımızdan bir öğretim üyesinin katılması sağlanmaktadır. Henüz 2 yıllık olmamız nedeniyle şimdilik bu şekilde devam ediyoruz. İleriki yıllarda bu sayıyı arttırarak katılımlarımızı sürdüreceğiz.

Kliniğinizi seçecek asistanlardan beklentileriniz nedir?
Adli tıp asistanlığı; özveri, dikkat, disiplin, zeka çevikliği, tarafsız olabilme yetisi isteyen ve araştırıp bulma, bilimsel çalışma ruhu gerektiren bir branştır. Bu nedenle, arkadaşlarımızın asistanlıkları süresince multidisipliner çalışma becerisini göstermelerini, adli tıp alanındaki hızlı gelişmeleri takip edebilmeleri için yabancı dil bilgilerinin tam olmasını ve en önemlisi bu branşı sevmelerini ve severek mesleki uygulamaları yapmalarını, mesleki uygulamalarını yaparken ırk, dil, din, cinsiyet, siyasi düşünce ayrımı yapmaksızın tam bir tarafsızlığa sahip olmalarını bekliyor ve istiyoruz.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer