KLİNİKLER
Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve  Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
FTR
01 Haziran 2016, Çarşamba

Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve  Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Canan Tıkız 

 

Ana Bilim Dalınızın tarihçesini anlatır mısınız? 

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve  Rehabilitasyon (FTR) Ana Bilim Dalı, 1993 yılında Moris Şinasi Yerleşkesi’nde iki oda yataklı servis ve iki oda fizik tedavi ve  rehabilitasyon ünitesi şeklinde kurulmuştur.  Gittikçe genişleyen kliniğimiz, 2000’li yıllarda 16 yataklı servis ve beş öğretim üyesi ile hasta hizmeti ve akademik faaliyetlerine devam etmiştir.  2007 yılında romatoloji bilim dalı kurulmuş olup, hâlen aktif olarak faaliyet göstermektedir. Romatoloji bilim dalımızda bir doçent ve yan dal araştırma görevlisi bulunmaktadır. 2010 yılında üç öğretim üyesinin “algolog” unvanı almasıyla algoloji bilim dalı kurulmuş olup,  algoloji poliklinik hizmetlerine başlanmıştır. 2012 yılında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin Uncu-Bozköy Yerleşkesi’nde yeni binasına taşınmasıyla kliniğimize bir kat tahsis edilmiş olup, faaliyetlerimize burada devam etmekteyiz.

Son iki yıldır kliniğimizin ana bilim dalı başkanlığı görevini yürütmekteyim. Kliniğimizde 28 yataklı servis, ayaktan ve yatan hastaların tedavi gördüğü dört fizik tedavi ünitesi,  erişkin ve çocuk hastalara hizmet verilen iki adet egzersiz salonu bulunmaktadır. Kliniğimizde başlıca nörolojik rehabilitasyon, ortopedik rehabilitasyon, pediatrik ve romatolojik rehabilitasyon yapılmaktadır.  Ayrıca elektronöromiyografi, ultrasonografi, pedobarografik değerlendirme ünitelerimiz ve lenfödem rehabilitasyon odamız bulunmaktadır.  

Ana Bilim Dalınızda kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Ana Bilim Dalımız kurulduğundan bu yana asistan yetiştiriyoruz.  1993 yılından bugüne dek 25 araştırma görevlisi eğitimlerini tamamlayarak fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı olmuştur.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuzda dört öğretim üyesi bulunmaktadır. Üç FTR-algoloji profesörü ve bir FTR-romatoloji doçenti ile eğitim ve öğretim faaliyetlerini yürütmekteyiz. Şu an itibarıyla romatoloji yan dal uzmanlık eğitimi alan bir hekim ve ana dal uzmanlık eğitimi alan dokuz araştırma görevlisi bulunmaktadır.
Yardımcı personel durumunuz nedir?

Yardımcı personel olarak dört fizyoterapist, iki fizyoterapi teknikeri, altı hemşire, iki sekreter ve üç hizmetlimiz görev yapmaktadır.

Eğitim programınızı nasıl yürütüyorsunuz?

Rutin eğitim uygulaması olarak, haftada bir literatür saati veya EULAR modülleri üzerinden romatoloji eğitim saati, haftada bir seminer programı, ayda bir algoloji vaka saati,  haftalık asistan dersi uygulamamız var.  Günlük vizitlerde hasta başında vaka tartışmalarımız oluyor. Ana dal eğitim süresi dört yıl, yan dal eğitim süresi üç yıldır. Altı ayda bir hocalar olarak tez sorumlusu asistanlarımızı bilimsel performans açısından değerlendiriyor; programlarımızı güncelliyor ve gözden geçiriyoruz.  Ayrıca, Tıp Fakültesi Dönem V öğrencileri gruplar hâlinde kliniğimizde üç haftalık staj yapmakta, öğretim üyelerimiz tarafından öğrencilere teorik ve pratik dersler anlatılarak üçüncü haftanın sonunda yazılı ve sözlü sınav uygulanmaktadır. 

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Yirmi sekiz yataklı servisimizde yüzde 100 doluluk oranı ile hizmet vermekteyiz. Taburcu olan hastalarımızın yerine daha önce randevu verdiğimiz ve sırası gelen hastaları davet ederek yatırıyoruz. Ancak ihtiyaç olduğunda diğer servislerden de yatak kullanma imkânına sahibiz. Fizyoterapi yardımcı elemanlarımızla birlikte öncelikli olarak yoğun bakım hastaları olmak üzere tüm hastanemizdeki birimlere konsültasyonla düzenli olarak rehabilitasyon hizmetini de vermekteyiz. 

Yıllık poliklinik sayınız ortalama nedir?

Poliklinik sayımız 2015 yılında 15 bin 845 olmuştur.  Ayaktan fizik tedavi ünitelerimizde günde ortalama 40-45 hastaya fizik tedavi uygulanmaktadır. Ayrıca, günde yaklaşık 30-40 rehabilitasyon hastası alınmaktadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

Yeni başlayan asistan arkadaşlarımız ayda altı yedi nöbet, diğer asistanlar da kıdem sırasına göre ayda üç-beş nöbet tutmaktadır. Bölüm öğretim üyeleri de icapçı olarak nöbet tutmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Yeterlik Yürütme Kurulunun üzerinde çalıştığı “FTR Çekirdek Müfredat” programını izlemeye çalışıyoruz. Yıllara göre öğrenilmesi gereken konuları çekirdek müfredatı kapsamı içinde asistanlarımıza vermeye çalışıyoruz.  Ayrıca, asistan karnesi uygulaması ile eğitim programları standardize edilmiş durumdadır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Bölüm asistanlarımız dört ay dâhiliye, üç ay nöroloji, bir ay ortopedi, bir ay radyoloji, bir ay göğüs hastalıkları, bir ay kardiyoloji ana bilim dallarına rotasyona gitmektedir.  Eğer isterlerse eğitim, bilgi ve becerilerini artırmak amacıyla dış merkezlere de rotasyona gönderiyoruz.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayılarınız nedir?

Bölümümüz öğretim üyelerinin son bir yılda yayımlanmış yedisi yurt dışı, üçü de yurt içi olmak üzere toplam 10 (SCI-expanded + ulusal dergide)  makale-olgu yayını, üç uluslararası, iki ulusal bildirisi bulunmaktadır.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Tüm öğretim üyeleri olarak, yurt dışı ve çoğunlukla yurt içi kongrelere katılmaktayız. Asistanlarımızı yoğunluklarına göre yurt içi kongrelere,  Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (TFTR) Derneği ve Türkiye Romatizma Araştırma ve Savaş Derneği (TRASD)’nin düzenlediği yaz ve kış okullarına, zaman zaman TFTR derneğince değişik alanlarda düzenlenen branşımız ile ilgili kurslara göndermekteyiz.

Ana Bilim Dalınızda tıbbi cihaz açısından durumunuz nedir?

Elektronöromiyografi, ultrasonografi ve pedobarografik değerlendirme cihazlarımız bulunmaktadır. Egzersiz salonumuzda üst ekstremite CPM (sürekli pasif hareket) cihazı,  “treadmill” ve bisiklet gibi ekipmanlar bulunmaktadır. 

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı? 

Bölümümüzde sevgi, saygı ve hoşgörü içinde işlerimizi yürütüyor ve bilimsel açıdan iyi bir eğitim vermek için  her fırsatı değerlendirmeye ve yenilikleri takip etmeye çalışıyoruz. Sabırlı, disiplinli, insanları seven ve bu alana ilgi duyan hekimleri aramızda görmek isteriz. 

 

Teşekkürler.

 

Klinik Künyesi

Kuruluş Tarihi: 1993

Klinikte Görevli Hekimler:

Prof. Dr. Canan Tıkız (Başkan)

Prof. Dr. Lale Cerrahoğlu

Prof. Dr. Zeliha Ünlü

Doç. Dr. Özgür Akgül (Romatoloji)

 

Araştırma Görevlileri:

Uzm. Dr. Ender Salbaş (Romatoloji yan dal araştırma görevlisi)

Dr. Kezban Armağan Alptürker

Dr. Yavuz Selim Tokmak

Dr. Fatih Akkoç

Dr. Elmas Kuru Akyol

Dr. Ali Sahillioğlu

Dr. Neşe Merve Kartal

Dr. Özlem Erol

Dr. Kübranur Benli

Dr. Zehra Çınar

 

 

Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer