KLİNİKLER
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı
AİLE HEKİMLİĞİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. R. Erol Sezer.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı 1994 yılında kuruldu. Anabilim dalımızın kadrolarına ilk atama 3 Aralık 1997’de yapıldı. Bu atamayla Anabilim dalımızda bir araştırma görevlisi ihtisas çalışmasına başladı. 1994-1999 yılları arasında, Anabilim dalı başkanlığı, diğer anabilim dallarındaki öğretim üyeleri tarafından vekaleten yürütüldü. Şubat 1999 yılında ben anabilim dalı başkanlığına atandım. 2000 yılında Yrd. Doç. Dr. Yeltekin Demirel’in atanmasıyla anabilim dalındaki öğretim üye sayısı ikiye yükseldi.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
2005 kasım ayı itibariyle anabilim dalımızda iki öğretim üyesi ile ihtisasını tamamlayarak aile hekimliği uzmanı olan dört araştırma görevlisi bulunuyor. Halen ihtisas çalışmaları süren araştırma görevlisi sayımız ise sekiz.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
2000 yılında üniversite hastanesinde Aile Hekimliği Polikliniği ve Sigara Bağımlılığı Tedavi Birimi, 2004 yılında Aile Hekimliği Anabilim Dalı Mediko-Sosyal Polikliniği Uygulama Birimi oluşturuldu. Bu birimlerde akademik elemanlara ek olarak 1 psikolog, 2 hemşire, bir tıbbi sekreter görev yapıyor. Bu birimler üniversite hastanesinin tüm teknik olanaklarından yararlanabiliyor.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Aile hekimliği ihtisası sırasında asistanlarımız, 9 ay dahiliye, 9 ay çocuk sağlığı ve hastalıkları, 8 ay kadın hastalıkları ve doğum, 4 ay psikiyatri, 6 ay acil tıp ve genel cerrahi rotasyonları yapılıyor.

Eğitim programınız nedir?
Rotasyonlarını bitiren asistanlar uzmanlık tezlerini tamamlayıncaya kadar anabilim dalının uygulama alanlarında çalışıyorlar. Asistanlar bir program dahilinde, ders, seminer ve makale saatlerine katılıyor, anabilim dalı öğretim üyeleriyle düzenli olarak bilimsel etkileşim içinde oluyor, anabilim dalının araştırma projelerinde ve yayın çalışmalarında görev alıyor.

Anabilim dalınıza yeni giren asistanlar döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Asistanların döner sermaye katkı payları yaklaşık ayda 480.00 YTL’dir.

Bilimsel yayın sayınız nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Anabilim dalımız 2003 yılında Ulusal Aile Hekimliği Günlerine ev sahipliği yapmıştır. Anabilim dalımız elemanları, 2000 yılı ve izleyen dönemde 6’sı uluslararası 32 bilimsel yayında yazar olarak yer almışlardır.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Anabilim dalımızı seçecek asistan adaylarıyla ilgili beklentilerimiz, öğrenmeye, bilimsel çalışmaya, akademik gelişmeye ve birinci basamakta hekimlik hizmeti sunmaya istekliliktir.

Teşekkürler. 26.12.2005
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
3
1) İsmail pek (Yonetici)
10.04.2017 15:33:16
Şahap hocam; hayatımı değiştiren bilgili özverili cennetlik insan. Ben 8 yaşındayken 90 lı yıllarda sol kolumun ampute edilmesine engel olan kendi vücudum dan kemik nakli ile kemik erimesi problemini yenen Türk hekimi. İnanın o yaşımdan beri duacisiyim.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer