KLİNİKLER
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı
ANES. VE REANİMASYON
19 Nisan 2021, Pazartesi
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Gönüllü.


Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 50. yılı kutlamaları sırasında, 1788 sayılı C.Ü. Kuruluş Yasası ile, 9 Şubat 1974 tarihinde üniversitemiz kurulmuştur. Tıp Fakültemiz ise aynı yılın kasım ayında inşaatı yeni biten Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ni devralıp eksiklikleri gidererek 2 Kasım 1975 tarihinde hastanenin resmi açılışını yaptı. Kuruluş yıllarında, henüz anestezide görevli anestezi uzmanı bulunmadığından, Sivas’ta o sırada görev yapan anestezi teknisyenlerinden yardım alınarak tek tük cerrahi uygulamalar yapılmaya çalışılmıştır. Anestezi uzmanı olarak, önce Dr. Nizam Egemen’in ve daha sonra da Kubilay Öztürk, Dr. Zafer Ersin Ünlüer ve Dr. Serpil Öztürk’ün atanmalarıyla, 1979 yılı sonunda ilk anestezi uygulamasına başlanmıştır.

1982 yılında uzman ve asistanların ayrılması ile Anestezi Anabilim Dalı tümüyle boşalmıştır. 1983 yılı şubat ayında anabilim dalımıza ilk öğretim üyesi olarak ben atandım. Böylece, tekrar işlevsel hale gelen Anestezi Anabilim Dalında, hem öğrenci ve asistan eğitimine yeniden başlamış, hem de rutin hizmetler yerine getirilmeye çalışılmıştır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Anabilim dalımızda halen 3 profesör, 3 yardımcı doçent, 2 öğretim görevlisi ve 19 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Anabilim dalımız bünyesinde (Anesteziyoloji, Yoğun Bakım Ünitesi ve Algoloji Bilim Dalı) toplam; 14 hemşire, 5 anestezi teknisyeni, 2 klinik sekreteri ve 6 yardımcı hizmetli çalışmaktadır.

Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?

Şu anda 10 yatağımız var. Yakın bir tarihte (yoğun bakım hemşire açığı giderildiğinde) 14 yatağa çıkacak. Yoğun bakım ünitemizdeki yataklarımız tam dolu olarak çalışmaktadır. Bölgedeki tek tam teşekküllü yoğun bakım ünitesi olup, talepler tam olarak karşılanamamaktadır. Şu anda Algoloji Bilim Dalımızın yataklı servisi olmayıp, burada poliklinik hizmeti verilmektedir.

Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz?

Nöbette kıdem esas alınarak her ay listeler düzenlenmektedir. Birinci yılda nöbetler günaşırı olup daha sonraki yıllarda seyrekleşmektedir. Nöbet ekibi hem anestezi hem de yoğun bakım ünitesindeki hizmetleri bir arada yürütmektedir.

Anabilim dalınıza yeni giren asistanlar ve uzmanlar döner sermayeden ne kadar pay alıyor?

Anabilim dalımız araştırma görevlileri ilgili yasanın müsaade ettiği en yüksek oranda döner sermaye katkı payı alabilmektedirler. Bu da ortalama aylık olarak 400 YTL civarındadır.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?

Tababet Uzmanlık Tüzüğü’nde belirtilen 4’er aylık farmakoloji ve iç hastalıkları rotasyonları zorunlu olarak yaptırılmaktadır. Bunun dışında Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD)’nin önerdiği rotasyonlar ve kurslar uygulatılmaktadır.

Eğitim programınız nedir?

Her eğitim yılı başında planlanıp ilan edilen seminer ve makale saatleri bulunmaktadır. Fakültemizin bu yıl başlattığı, mezuniyet sonrası eğitim programı içerisinde küçük gruplar için açılmış dersler bulunmaktadır.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nasıl?

Rutin uygulamalar için gerekli araç gereç eksiğimiz bulunmamaktadır.

Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?

TARD’nin önerdiği ve yurtiçinde düzenlenen zaman zaman da uluslararası katılımın olduğu 5 ana kongreye anabilim dalımız elemanları en yüksek sayıyla katılabilmektedirler. Bunun dışındaki ulusal ve uluslararası kongre ve diğer toplantılara kişilerin özel ilgisine ve bölümdeki çalışma koşullarına bağlı olarak katılım olmaktadır.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Dalında uzmanlaşmayı seçecek meslektaşlarımın, bu dalı seçerken kolay bir dal olmadığını bilerek seçmeleri gerekir. Yetersiz sayılarıyla, güneşin dahi giremediği kapalı mekanlarda pek çok mesleki tehlikeyle yüz yüze gelerek çalışacaklardır. Yapılacak en ufak bir hatanın hastasının hayatına mal olacağını bilerek bazen ameliyat odalarında anestezi uygulayacaklar, bazen yoğun bakım ünitesinde hayatta kalma mücadelesi veren hastalarına bilgi ve becerilerini kullanarak yardımcı olacaklar, bazen de kronik ağrısı olan hastasının acısını dindirmeye çalışacaklardır.

Ülkemizdeki anesteziyolog/cerrah arasındaki oran, Amerika ve Avrupa ülkelerindekilerle karşılaştırılamayacak ölçüde bozuk olduğundan, hatta ülkemizde anesteziyologun bulunmadığı hastanelerin ya da illerin bulunduğundan, bu dalı bilinçli olarak seçecek meslektaşlarımıza oldukça fazla ihtiyaç vardır.
Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer