KLİNİKLER
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı
GÖĞÜS CERRAHİSİ
18 Nisan 2021, Pazar
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Melih Kaptanoğlu.

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı, 07.03.1990 tarihinde Doç. Dr. Kasım Doğan tarafından kurulmuştur. Gerek kalp-damar, gerekse göğüs cerrahisi vakaları Kasım Doğan başkanlığındaki ekip tarafından sürdürülmüş olup, 1993 yılında benim katılımımla göğüs cerrahisi alanındaki çalışmalar ve araştırmalar artmıştır. 1996 yılında Prof. Dr. Ahmet Hatipoğlu’nun kliniğe katılmasıyla göğüs cerrahisi güçlenmiş ve alanımızdaki çalışmalar hız kazanmıştır. Prof. Dr. Ahmet Hatipoğlu, 1998 yılında Başkent Üniversitesi’ne atanmıştır. Mayıs 1998 yılında Prof. Dr. İlhan Günay’ın kliniğe katılmasıyla Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’nın ayrı bir anabilim dalı olma yolundaki çalışmaları başlamış ve aynı yıl kliniğimiz resmen kurularak, idari ve akademik olarak Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalından ayrılmıştır. Anabilim Dalı Başkanı olarak Prof. Dr. İlhan Günay görev almıştır. Prof. Dr. İlhan Günay’ın Ocak 2003 tarihinde İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’ne atanması sonrasında 09.01.2003 tarihinde Anabilim Dalı başkanlık görevine atandım. Eylül 2000’de kliniğe Uzm. Dr. Aydın Nadir katılmıştır. Kliniğimizde 2002-2004 yıllarında Uzm. Dr. Ekber Şahin görev yapmıştır.

Akademik personeliniz kaç kişiden oluşuyor?
Anabilim dalımızda 1 doçent, 1 yardımcı doçent ve 3 asistan bulunmaktadır. Asistan sayımız özellikle az tutulmaktadır. Çünkü ülkemizde her yıl göğüs cerrahisine 50 asistan alınmaktadır. Bu rakam çok fazladır. Bu demek oluyor ki bir süre sonra ülkemizde her yıl 50 uzman verilecektir. İngiltere’de toplam 20 göğüs cerrahının olduğu düşünülecek olursa bu konuda ülkemizde bir enflasyon vardır. Bu yüzden biz asistan sayımızı özellikle düşük tutmaktayız. Bazı kliniklerde ise sırf işlerin yürümesi için asistan alınmaktadır. Biz buna karşıyız. Bu gibi boşluklar, bölümlere pratisyen hekim alınarak kapatılabilir. Bu pratisyen hekimlerin de istihdamına fayda sağlamış olacaktır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
Anabilim dalımızda 5 hemşire, 1 klinik sekreteri ve 2 personel çalışmaktadır.

Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
İki yataklı bir yoğun bakım ünitesi, biri özel oda olmak üzere toplam 15 yataklı olup, yüzde 70 doluluk oranına sahiptir.

Nöbet düzenlemelerini nasıl yapıyorsunuz?
Kliniğimizde asistan nöbet düzenlemesi sayı ve kıdem sırasına göre yapılmaktadır. Uzmanlık eğitimine yeni başlayan asistanlarımız 9 ay boyunca bir kıdemli asistan ile birlikte nöbet tutmaktadırlar. Toraks travmaları yaz aylarında daha fazla olduğu için özellikle bu aylarda nöbetler daha yoğun geçmektedir.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Her asistanımız için klinikler arası zorunlu rotasyonlarımız mevcuttur. Bunlar 6 ay göğüs hastalıkları, 6 ay kalp-damar cerrahisi, 6 ay genel cerrahi, 1 ay ilk ve acil yardım ve 1 ay anestezi ve reanimasyon rotasyonlarıdır. Ayrıca klinik içi rotasyonlar servis, poliklinik ve ameliyathane olarak yapılmaktadır.

Eğitim programınız nedir?
Anabilim dalımızda göğüs cerrahisinin geleneksel ve çağdaş öğretileri halkımızın koşullarına uyarlanarak öğretilmektedir. Haftanın her günü tüm öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve klinik sorumlu hemşiresinin katıldığı hasta başı konseyler yapılamaktadır. Bunun dışında haftada bir gün literatür saati ve araştırma görevlilerinin ayda bir kez sunduğu seminer çalışmaları mevcuttur. Araştırma görevlilerimiz, Tababet Uzmanlık Tüzüğü gereği her 6 aylık dilimlerde daha önceden belirlenip eğitimi verilmiş konularda teorik ve pratik sınava tabi tutulmaktadır.

Tıbbi araç ve gereç durumunuz nedir?
2 adet torakotomi seti, 1 adet sternotomi seti, 1 adet kemik seti, 1 adet mediastinoskopi seti, 1 adet video mediastinoskopi seti, endoskopik müdahaleler için de erişkin ve pediatrik bronkoskopi-özofagoskopi, diatermik rezeksizyon ünitesiyle birlikte bulunmaktadır. Ayrıca bir takım buji-dilatötörlerimiz bulunmaktadır. Bunun dışında kliniğimizde 3 kişilik ara bakım verilecek şekilde monitör-ventilatör gibi cihazlarımız bulunmaktadır.

Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Kliniğimizde yılda 2 adet yurt dışı, 6 adet de yurt içi yayın yapılmaktadır. Türk Göğüs Cerrahisi Derneği ve Toraks Derneği kongreleri kliniğimiz tarafından takip edilmektedir.

Anabilim dalımızı seçecek olan asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Doğruluk, dürüstlük, çalışkanlık ve insancıllık gibi erdemlere önem vermekteyiz. Asistanlarımız bununla beraber kardeşlik ve dostluk duygularını pekiştirip ekip ruhuyla hareket etmesini öğrenmektedirler. Biz buralara halkımızın ak sütüyle beslenerek geldik, bu yüzden anabilim dalımıza kendisini Türk halkına gönülden borçlu hisseden kişiler gelmelidir.

Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

People
0
1) aydin sinal (hekim)
21.07.2018 13:42:30
söz ucar yazi kalir,bakalim sayin profosör sikayet ettigi konulara ne derece cözüm bulacak,halep ordaysa arsin burda derler
People
1
2) Dr.Cevdett (Cerrah)
21.07.2018 12:04:32
''Öncelikle bu kadar çok tıp fakültesi gerekli değil''
Muhammed hocam dekanlık ve rektörlük tecrübesine sahip, burada yazan pek çok arkadaş gibi tıp alanındaki sıkıntıları bilen birisi. Umarım doğruları yaparken önüne çıkan engelleri aşmayı başarır. Allah yar ve yardımcısı olur inşaallah.
People
11
3) Ali Kaynak (Akademisyen)
21.07.2018 09:18:57
Sayın Bakan Yardımcısı olan hocamızın mükemmel tespit ve çözüm önerileri var. Mevcut durumda sistem bütün olarak ele alınmayıp sorunlar parça parça çözülmeye çalışıldığından karmakarışık bir durum oluyor. Çok öğrenci ve az asistan paradoksunu çok güzel görmüşler. öğretim üyesiz yeni üniversiteler vs çok doğru tespitleri var. Bu garip afiliasyon sisteminin de çarpıklıklarını görüyordur. Sayın Bakan piyasa koşullarından gelen Bakan Yardımcısı ise akademik felsefeye sahip görünen düşünceye sahipler. Bakalım bahsettiklerinin yüzde kaçını başarabilecek. Kendisine sistemin kobayları olarak başarılar diliyoruz.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer