KLİNİKLER
Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı
PSİKİYATRİ
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimiz köşesinin bu haftaki konuğu Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Doğan

Anabilim dalınızın tarihçesini anlatır mısınız?
Anabilim dalımız ile ilgili dersler 5-6 yıl kadar süreyle Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD öğretim üyelerinden Dr. Ahmet Göğüş ve Dr. Cengiz Güleç tarafından hızlandırılmış biçimde verilmiştir. 1982-1983 yıllarında, YÖK tarafından 6 ay süreyle Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD öğretim üyesi Dr. Bilgen Taneli anabilim dalımızda görevlendirilmiştir. 1986-1987 yıllarında Dr. Engin D. Turan görev yapmıştır, ilk araştırma görevlileri bu dönemde alınmış olup düzenli olarak sürdürülmektedir. Bu dönemde bir poliklinik odasında ayaktan tedavi hizmetleri verilmeye başlanmıştır. Ocak 1988’den beri anabilim dalı başkanlığını ben yürütüyorum. C.Ü. Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin yeni binası tamamlanıp 1992’de taşınıldıktan sonra psikiyatri servisi açılmış ve 1 Aralık 1992’de ilk hastamız yatırılmıştır.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?
Akademik kadromuzda 1 profesör, 2 yardımcı doçent, 1 uzman, 8 de araştırma görevlisi hekim bulunmaktadır.

Yardımcı personel durumunuz nedir?
6 hemşire, 1 servis ve 1 poliklinik sekreteri, 1 psikolog, 4 hizmetli görev yapmaktadır. Daha önce 1 uğraşı öğretmeni görev yapmaktayken, halen uğraşı öğretmenimiz yoktur.

Yatak sayınız ve doluluk oranı nedir?
Servisimizde 24 yatak vardır ve ek yataklarla bu sayı 28’e kadar çıkabilmektedir. Doluluk oranı yaklaşık yüzde 90’dır. Servisimiz yarı-açık bir servistir, Sivas’taki diğer psikiyatri servisleri psikotik hastaları pek yatırmadığı için yatan hastalarımızın yaklaşık dörtte üçü psikotik hastalardır.

Nöbet düzenlemesini nasıl yapıyorsunuz? Nöbetleriniz yoğun geçiyor mu?
Anabilim dalımıza yeni başlayan ve diğer branşlardan (nöroloji, aile hekimliği) gelen araştırma görevlileri, ilk 2-3 hafta kıdemli araştırma görevlileriyle birlikte nöbet tuttuktan sonra, tek olarak nöbet tutmaya başlarlar. Nöbetler, kaç yıllık olursa olsun, tüm araştırma görevlileri için eşit ağırlıktadır. Uzmanlık sınavına girmeden birkaç ay önce araştırma görevlisi nöbetten çıkar. Nöbetçi hekim serviste yatan hastaların durumundan, diğer servislerde yatan ve acil servise başvuran hastaların konsültasyonundan sorumludur. Bu nedenle ve servisimiz genellikle dolu olduğu için nöbetler yoğun geçmektedir.

Anabilim dalınıza yeni giren asistanlar ve uzmanlar döner sermayeden ne kadar pay alıyor?
Araştırma görevlilerinin ve uzmanların döner sermaye oranı yüzde 100’dür.

Rotasyon uygulamanız nasıl yapılıyor?
Araştırma görevlilerimiz iç hastalıkları ve nöroloji rotasyonlarını C.Ü. Hastanesi’nde, çocuk ruh sağlığı rotasyonunu diğer kentlerdeki çalışma programı uygun olan üniversitelerde yapmaktadır. İç hastalıkları rotasyonu araştırma görevliliğinin başında, nöroloji rotasyonu 3. yılda, çocuk ruh sağlığı rotasyonu 4. yılda yapılmaktadır.

Eğitim programınız nasıl?
Anabilim dalımızda duygudurum bozuklukları, bireysel psikoterapi, şizofrenik bozukluklar birimleri kurulmak üzeredir. Bu birimlerin kuruluşu tamamlandıktan sonra anabilim dalımızda iç rotasyonlar da başlayacaktır. Haftada iki saat eğitim ya da ayırıcı tanı amaçlı olgu sunumu, haftada 1 saat makale saati, haftada 2 saat seminer yapılmaktadır. Araştırma görevlileri (rotasyonlar dışında) genellikle ilk 1.5-2 yılda serviste, 3. ve 4. yılda poliklinikte çalışmaktadır.

Tıbbi araç-gereç durumunuz nedir?
Tıbbi araç olarak EKT aygıtımız vardır.

Bilimsel yayın durumunuz nedir? Kongreleri takip edebiliyor musunuz?
Bilimsel yayın yönünden aktif bir anabilim dalı olduğumuz söylenebilir. Yurtiçinde ve dışında yayımlanan dergilerde araştırma yazıları başta olmak üzere çeşitli yazılarımız yayımlanmıştır. 2004 yılında yurtdışı dergilerde yayımlanan yazı sayısı beştir. Anabilim dalımız Türkiye’de psikiyatrik epidemiyoloji alanında ilk geniş alan çalışmasını gerçekleştirerek 1995 ve 1996 yıllarında 2 kitap halinde yayımlamıştır. Anabilim dalımız, TÜBİTAK/Türk Tıp Dizini’nde yer alan ve PsycINFO’ya kabul edilen Anadolu Psikiyatri Dergisi’ni 2000 yılından bu yana düzenli olarak yayımlamakta ve ücretsiz olarak tüm Türkiye’ye ulaştırmaktadır. Anabilim dalımızın akademik kadrosu kongre ve sempozyumlara genellikle aktif olarak katılmaktadır. Genel olarak her elemanın yılda en az 1-2 kongreye/sempozyuma katılması istenir.

Anabilim dalınızı seçecek asistanlardan beklentileriniz nelerdir?
Anabilim dalımızı seçecek araştırma görevlilerinden psikiyatri bilgilerinin üst düzeyde olmalarını beklemiyoruz, zaten bunları öğrenmek için geliyorlar. Ancak isteyerek gelmelerini, psikiyatri uygulamalarına yatkın ve uygun özellikte, aydın, çalışkan ve üretken olmalarını bekliyoruz. Psikiyatri ve psikiyatrist, konuları ve konumu gereği toplum/kültür/insan bilimleriyle yakından ilişkili olmak zorundadır. Bu nedenle psikiyatrist olmak isteyen bir kişinin kendini, diğer insanları, toplumu, o toplumun kültürünü iyi tanıması gereklidir. Hasta haklarını bilerek bunu uygulamalarına yansıtmalı, empati yapabilmeli, mesleğini sevmelidir. İlgi alanları içinde etik konusu da olmalı, daha sonraki sıralarda ise sosyokültürel etkinliklere katılma ya da ilgi duyma, ülke ve dünya sorunlarıyla ilgilenme de olmalıdır.
Teşekkürler.
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer