KLİNİKLER
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı
KALP VE DAMAR CERR.
14 Nisan 2021, Çarşamba
Kliniklerimizi tanıttığımız sayfamızın bu haftaki konuğu, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nesimi Eren

Mete Generaloğlu/ Ankara

Kliniğinizin tarihçesini anlatır mısınız?

Kliniğimizin tarihçesi hemen hemen Kalp Cerrahisi ile başlıyor. Çünkü Kalp cerrahisinin hocaları göğüs cerrahları yetiştirmiştir. Bu da 40 yıl önce Güneydoğu Anadolu’da (Diyarbakır’da) tek merkez olarak göğüs cerrahisi kurulduğunda bir devrim olarak kabul edilmiş. Anabilim dalı kurucusu halen İzmir’de hayatta olan hocam Prof. Dr. Kemal Öktem’i saygı ile anar, kendisine sağlık ve mutluluklar dilerim.

Göğüs cerrahi merkezimiz (veya anabilim dalımız) Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan gelen hastalara cevap vermek durumunda idi, bu nedenle göğüs ameliyatlarının yanı sıra damar ameliyatları da o zaman için büyük aşama idi. Bu tarihten itibaren onlarca göğüs-kalp damar cerrahi uzmanı yetiştirmiş. 1991 yılına kadar göğüs-damar ve kapalı kalp ameliyatları yapılmış, bu tarihten itibaren ise açık-kalp cerrahisine geçilmiştir. Bu kuruluşta emeği geçen Prof. Dr. Çetin Gülen’e teşekkürü borç biliriz. 2002 yılında ise göğüs-kalp damar cerrahisi olan kliniğimiz göğüs cerrahisi ve kalp-damar cerrahisi olarak ikiye ayrıldı ve halen kalp-damar cerrahisi Anabilim Dalı olarak görevini yapmaktadır.

Daha evvel gurup direktörlüğü içinde kabul edilmiş (göğüs ve damar cerrahisi) ve genel cerrahlar tarafından sahiplenmeye çalışılmıştır. Bugün birçok merkezde veya anabilim dalı başkanlığında kliniğimizden uzmanlık almış olanlar görev yapmaktadır.

Biriminizde kaç yıldır asistan eğitimi veriliyor?

Ankara Üniversitesi Diyarbakır Tıp Fakültesi Diyarbakır’da kurulduğunda üç büyük şehrimiz dışında Erzurum’da tıp fakültesi bulunmakta idi. Dolaysıyla 5. tıp fakültesi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlı olarak Diyarbakır’da kurulmuş oldu. Bu aşamada hastaneler Numune ve Tıp Fakültesi Hastaneleri olarak Sağlık Bakanlığı ile birlikte görev yapmakta idi.

Güneydoğu’da sağlık hizmetinin efektif oluşu ile birlikte 40 yılı aşkın bir süredir asistan eğitimi verilmektedir.

Akademik kadronuz kaç kişiden oluşuyor?

Akademik kadromuz 36 yıl içerisinde baharda artar! Kış başlangıcında ‘bahar bir daha gelmeyecekmiş’ gibi azalır! Durumda olması bu coğrafyada bir gerçektir.
Bu nedenle kimler geldi kimler geçti demeyeceğim. Şu anda 36 yıl aralıksız görev yapan 1 Prof. Dr. M. Nesimi Eren ve birer yıllık 2 yardımcı doçent ile 4 asistan bulunmakta.

Yardımcı personel durumunuz nedir?

Kliniğimizde 20 yardımcı personel mevcut. Bu çalışanlarımızdan 5’i hizmetli, 13’üde sağlık personeli. Ayrıca 2 perfüzyonist görev yapmaktadır.

Eğitim programınız nedir?

Kalp-damar cerrahi eğitim programı genelde kliniktir. Ancak sosyo-ekonomik sorunların oluşturduğu hastalıkların ve sokak çatışmalarının oluşturduğu kalp yaralanmaları, damar yaralanmaları kalp damar cerrahi acilinin esasıdır.

Dünya literatüründe romatizmanın oluşturduğu kapak hastalıkları yüzde 10-15’e düşmüş görünürken bölgemizde bu oran yüzde 80’de. Ayrıca asistanların artık çalışmalarda kalp bölgesini hedef almaları nedeniyle kalp ve damar yaralanmaları Türkiye ortalamasının üstündedir.

Kaç yatağınız var ve doluluk oranınız nedir?

Kliniğimizde 32 yatağımız mevcut. Doluluk oranı ise yüzde 100’dür.

Yıllık poliklinik sayınız ortalama kaçtır?

Yıllık poliklinik sayımız yaklaşık 3 bin civarında, bunun yanı sıra yaklaşık bin acil hasta konsültasyonu yapmaktayız. Konsülte edilen hastaların yüzde 80’ine yakını kliniğimize yatırılmaktadır. Kliniğimiz tarafından yaklaşık yıllık bin 100 ameliyat yapılmaktadır.

Nöbet düzenlemelerinizi nasıl yapıyorsunuz? İlk yıl bir asistan ortalama kaç nöbet tutuyor?

1970’li yıllarda asistanlık yapanlar bilir, nöbet sürekli olarak tutulur ve herhangi bir ücret ödenmesi söz konusu olmazdı. Hatta cerrahi kliniklerde haftalık blok nöbet söz konusu idi ve herhangi bir itiraz da olmazdı. Zamanla bu durum düzeldi ve asistanlara az da olsa nöbet ücreti adında bir ödeme yapıldı. Döner sermayeden pay verildi. Her devirde olduğu gibi bizim nesilde bu avantajlı durumdan yararlandırılmadı.

Bugün için ekonomik açıdan Sağlık Bakanlığı asistanlığı üniversite asistanlığından daha avantajlı bir duruma geldiğinden özellikle kalp-damar cerrahi uzmanlığı için asistan bulma zorluğu ortaya çıkmaktadır. İhtisasa başlayan asistanlar Sağlık Bakanlığının sunduğu döner sermaye gelirinin daha fazla olması nedeniyle üniversite asistanlığından bir şekilde ayrılma yollarını aramaktadır. Bu durumu özellikle Anadolu’daki üniversitelerde sıkça rastlanmaktadır.

Kırk yıl önce; üniversite ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinin nasıl yararlı olduğunu, bugünkü durumu görünce daha iyi anlamaktayız. Çünkü Türkiye üç büyük şehirden ibaret değildir. Anılan tarihlerde “sağlık sosyalizasyonu” uygulamasının hekimlere ayrıca idari ve ekonomik yönden sağladığı yararları unutmamak gerekir. Asistanlarımız nöbet sayısından ziyade gerektirdiği kadar nöbet tutmaktadır.

Nöbet düzenlemeleri 2 günde bir olarak yapılmakta, ilk yıl asistan gün aşırı nöbet tutmakta, bundan sonraki dönemde nöbetleri üç günde bir olarak devam etmektedir. Kıdem durumuna göre 6 ila 10 nöbet tutmaktadırlar. Asistanlarımızla birlikte öğretim üyesi icaplarımız olmaktadır.

Asistan eğitiminde kullanılan çekirdek eğitim müfredatınız var mı?

Asistan eğitiminde esas olan, asistanların operasyonlara katılmalarıdır. Ayrıca, hastaların operasyon öncesi ve sonrası durumlarının kritike edilmeleri ile hasta başı vizitlerinin yanı sıra seminer programlarının uygulanmasıdır.

Rotasyon uygulamalarınızı nasıl yapıyorsunuz?

Rotasyonlarımız göğüs cerrahi, genel cerrahi kardiyoloji, anestezi ve göğüs hastalıklarıdır. Göğüs cerrahi ve genel cerrahi rotasyonlarımız 6’şar ay, göğüs hastalıkları 2 ay, kardiyoloji 2 ay ve anestezi 1 ay olarak gerçekleşmektedir.

Son bir yıldaki yurt içi ve yurt dışı yayın sayınız kaçtır?

Son bir yıl içerisinde yaklaşık yurt dışı 10 ve yurt içi 15 kongre bildirisi ve basılmış yayınımız mevcut.

Kongrelere katılabiliyor musunuz?

Kongrelere katılmanın nasıl olduğunu herkes bilmektedir. Keşke her kurumun bir fonu olsa da, sponsor rezaletinden hekimler kurtulmuş olsa diye dilerdim. Bu uzun meslek yaşamında gerek Sağlık Bakanlığı ve gerekse üniversitelerin, hekimlerin kongre katılımını kurumsal olarak ele almalarının hekimlerin onurunu koruyacağı kanaatindeyim

Aranıza yeni katılacak asistanlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

“Bir ihtisas yapayım da nasıl olursa olsun” mantığından uzak, bu branşa gönül verenlerden olmak ve biraz da karşılıksız sevmek istiyorsan bu asistanlığa katıl! Çünkü bu uzmanlıkta (diğer uzmanlıklar ile karşılaştırıldığında) serbest çalışmada çok para kazanmak şansı yok denecek kadar azdır. Ancak onuru en fazla olan branştır. Sevgi ve saygılarımla.


Teşekkürler.

Klinikte görev yapan akademisyen, hekim ve asistanlar:

Anabilim Dalı Başkanı
Prof. Dr. M. Nesimi Eren

Öğretim Üyeleri
Yrd. Doç. Dr. A. Ender Topal
Yrd. Doç. Dr. Hikmet İyem

Şef Asistan
Dr. M. Ferit Özdemir

Asistanlar
Dr. Fırat Ayaz
Dr. İlker Zan
Dr. Arif Yılmaz

Hemşire
Fadime Kuzucu (Sorumlu Hemşire)
Elif Şirvan Çelik
Remziye Bayram
Züleyha Nas
Cemile Demir
Menekşe Ateşoğulları
Çiğdem Sever
Mekiye Ölmez
Ferda Yüce
Melek Kara
Şadiye Kaygalak
Canan Teksin
Arife Kaya

Yardımcı Personel:
Perfüzyonistler
Mehtap Taşkıran
Sibel Yıldız

Personel
Ahmet Dicleli
Hüsnü Özaltaş
Cihat Er
Vedat Bozan
Hüsamettin Kabak
Yorum yazmak için tıklayınız

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Medimagazin veya medimagazin.com.tr sorumlu tutulamaz.

Bu konuya yorum yazılmamıştır.
SON HABERLER
#MedimagazinHİT (HAFTALIK)
#MedimagazinHİT (AYLIK)
ETKİNLİKLER
TarihEtkinlikKategoriYer